Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Známy lekár nalieha na rodičov, aby nerobili tú istú zásadovú chybu pri liečbe kašľa u dieťaťa!

Často sa stáva, že ak sa u dieťaťa vyskytne kašeľ, dokážeme si s tým ľahko poradiť aj my sami. Jednoducho ideme do lekárne, kúpime sirup proti kašľu a ani nevieme, že tým svojmu potomkovi ubližujeme.

„Len počas jednej hodiny som pri zapnutom televízore postrehol 8 reklám na lieky, ktoré by sa podľa výrobcov v prípade kašľa mali ihneď užiť. Už som to viac nemohol počúvať! Ľudia, dávajte si pozor!”, hovorí Dr. Komarovský.

Ako vyliečiť silný kašeľ?
1.Najčastejšie reklamy proti kašľu vyskytujúce sa v televízii, sú lieky na vlhký alebo suchý kašeľ. Hlavnou funkciou týchto liekov je zvýšenie tvorby hlienov, ktoré sa potom ľahšie vykašliavajú.

Keď má dieťa nádchu, kašeľ a horúčku, jedná sa o ochorenie horných dýchacích ciest. Prečo by ste teda mali rozpúšťať množstvo hlienu v pľúcach, ak vaše dieťa má len nádchu alebo bolesti hrdla?

2.Lieky proti kašľu sú občas nevyhnutné pri určitých ochoreniach dolných dýchacích ciest – zápal priedušiek či zápal pľúc. Tieto látky by mali byť rastlinného pôvodu! Všetky ochorenia by však mali liečiť lekári a nie ľudia ovplyvnení televíznou reklamou.


2.Detský kašeľ je slabší, ako ten dospelý. Po požití liekov na vykašliavanie, deti často nie sú schopné vykašľať aj zvyšné množstvo hlienov. Niet divu, že v mnohých krajinách sa mukolytiká na liečbu vlhkého kašľa a vykašliavania neodporúčajú podávať deťom mladším ako 5 rokov a dať to dieťaťu do 2 rokov sa považuje za trestný čin.

3.Ako vyliečite suchý kašeľ? Mrkvovou šťavou, čerstvo vylisovanou, v pomere 1:1 spolu s mliekom. Tento nápoj podávajte 4 až 5-krát denne. Taktiež môžete skúsiť čaj zo sušených plodov kaliny obyčajnej.

4.Efektívny účinok na hlieny má aj čistý chladnejší vzduch (+18 až +20°С) v miestnosti, kde sa dieťa nachádza a taktiež dostatočné množstvo teplých tekutín. Sledujte aj vlhkosť v detskej izbe! Mala by byť medzi 40-70%. V nedýchateľnej miestnosti sa stav dieťaťa nemusí zlepšovať. Ak k tomu prirátame upchatý nos a zvýšenú teplotu, môže sa stať, že z obyčajného nachladnutia to prejde do mesačnej liečby zápalu pľúc.

Je potrebné povedať, že lieky proti kašľu, ktoré si kúpite v lekárni môžu byť nebezpečné. Kašeľ, ako vieme, nie je len nepríjemný symptóm. Je to jeden z dôležitých spôsobov, ako si dokážeme vyčistiť pľúca. Potláčanie a tlmenie kašľa môže viesť k hromadeniu hlienu v pľúcach, čo s veľkou pravdepodobnosťou povedie k zápalu priedušiek, pľúc, k narušeniu pľúcnej ventilácie a k ďalším problémov. Okrem iného, zneužívanie liekov proti kašľu vedie k zhoršeniu funkcie pečene a obličiek.

Použitie liekov proti vlhkému kašľu je kontraindikované. Ako už bolo vyššie uvedené, potláčanie kašľa môže viesť k zhoršeniu choroby, pretože hlieny nejdú von, ale naďalej ostávajú v tele.

Tiez sa Vam moze pacit