Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Zmiernite nadúvanie a tráviace ťažkosti stláčaním týchto 5 bodov na svojom tele.

Akupresúra patrí medzi najpoužívanejšie metódy v alternatívnej medicíne.

Ide o aplikáciu tlaku pomocou prstov rúk na určité body, čo potom stimuluje liečivé procesy v iných častiach tela, ktoré sú s uvedenými bodmi spojené.

Dnes vám prezradíme jednu techniku, ktorá pomáha zmierniť problémy s nadúvaním, plynatosťou a zlým trávením.

1. Body na hrudníku a bruchu

Kde ich nájdete: Ide o body umiestnené na a vedľa pomyselnej osi prechádzajúcej stredom tela. Prvé dva body sa nachádzajú pod miestom, kde sa končia kľúčne kosti. Ďalší bod je približne 2 až 3 cm nad pupkom (centrum energie) a a posledný zhruba 2 cm pod pupkom.

Ako pomáhajú: Na uvoľnenie nadúvania aplikujte mierny tlak na bod nad pupkom, teda  v oblasti, kde sa nachádza žalúdok. Dosiahnete zníženie kontrakcií brušných svalov, uvoľnenie zápchy, zmiernenie žalúdočných bolestí, ale aj pocitov frustrácie, bolestí chrbta v krížovej oblasti, zníženie stresu a pálenia záhy.

Na posilnenie účinku stláčajte striedavo aj ostatné 3 body. Vykonávajte to pravidelne.

2. Body v spodnej časti chrbta

Kde ich nájdete: Týmto bodom sa občas hovorí aj „more vitality“. Nachádzajú sa na oboch stranách spodnej časti chrbta približne v oblasti obličiek.

Ako pomáhajú: Stláčaním týchto bodov sa vám uľaví pri zlom trávení a bolestiach brucha a žalúdka. Ak máte slabý chrbát, tieto body radšej nestimulujte, inak si môžete zhoršiť bolesti krížov.

3. Body na rukách

Kde ich nájdete: Tieto body sa nachádzajú v jamkách na zápästí každej ruky.

Ako pomáhajú: Aplikácia jemného tlaku na uvedené akupresúrne miesta zmierni divné pocity na žalúdku, nevoľnosti a zlepší trávenie.

4. Body na lýtkach

Kde ich nájdete: Týmto bodom sa vraví aj žalúdočné body č.36 alebo v tradičnej čínskej medicíne aj body Zu San Li. Ich meno sa odvoláva na schopnosť týchto bodov energizovať celé telo.

Ak si položíte ruku na pokrčené koleno tak, že palec prekrýva jeho hornú časť, potom miesto medzi malíčkom a prstenníkom ukazuje na tento bod nachádzajúci sa v malej priehlbinke na vonkajšej strane horného konca lýtkovej kosti.

Ako pomáhajú: Stimuláciou týchto bodov dokážete si zvýšiť celkovú energiu, posilniť imunitu, zmierniť zažívacie ťažkosti ako sú nevoľnosti, zvracanie, nadúvanie, plynatosť, zápchu, hnačku a tiež celkovo zlepšiť trávenie.

5. Body na chodidlách

Kde ich nájdete: Ide o dva dôležité shiatsu body pre zmiernenie plynatosti nachádzajúce sa na vašich chodidlách. Ľahko ich nájdete tak, že si preložíte nohu cez koleno a potom pomocou palca protiľahlej ruky si ich nahmatáte. Nachádzajú sa na oblúku vnútornej strany chodidla asi 3 až 4 cm od päty smerom k palcom.

Ako pomáhajú: Aplikáciou tlaku na tieto body počas 1 minúty upokojíte váš žalúdok a zároveň stimulujete cirkuláciu krvi v žalúdku a črevách, čím zlepšíte trávenie a absorpciu živín do krvi.

Tiez sa Vam moze pacit