Zaujímavosti, Zdravie a životospráva

Živé aktualizácie aplikácie Coronavirus: Uložte si túto mapu, aby ste mohli sledovať globálne prípady v reálnom čase

Nový kmeň koronavírusu (COVID-19) – respiračné ochorenie podobné zápalom pľúc – sa rýchlo rozšírilo po celom svete, odkedy sa prvýkrát objavil v čínskom meste Wu-chan na konci decembra 2019. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila COVID- 19  za pandémiu 11. marca 2020.

Vírus bol diagnostikovaný najmenej v 114 krajinách a na každom kontinente planéty okrem Antarktídy. Pri poslednej aktualizácii tohto článku bolo na celom svete potvrdených viac ako 145 300 prípadov koronavírusu, pričom väčšina prípadov pochádzala z pevninskej Číny, Talianska a Iránu. Predpokladá sa tiež, že skutočný počet prípadov 2019-nCoV je pravdepodobne oveľa vyšší ako v súčasnosti hlásených.

V snahe potlačiť ohnisko vypustilo niekoľko krajín okrem uloženia zákazu cestovania cudzincom, zatvorenia škôl, kín a verejných miest. Masové karantény implementujú Taliansko, Nový Zéland, Poľsko, Salvádor, Írsko a Dánsko, ktoré nasledovali po Číne.

Globálna miera úmrtnosti na COVID-19 je v súčasnosti 3,4%, čo je oveľa vyššia miera ako sezónna chrípka, ktorá zabíja iba asi 0,1 percenta infikovaných. Počet obetí z potenciálne smrteľného vírusu sa v poslednom sčítaní prekročil 5 400, pričom takmer 72 000 ľudí sa zotavilo.

V reakcii na túto pretrvávajúcu krízu v oblasti verejného zdravia vytvorili vedci z Johns Hopkins University (JHU) v Marylande v USA interaktívnu mapu s cieľom sledovať šírenie vírusu po celom svete. Túto mapu si môžete uložiť ako záložku, aby ste videli živé aktualizácie koronavírusu.

Interaktívna mapa, ktorá sleduje wuhanský koronavírus takmer v reálnom čase, zhromažďuje údaje o podozreniach a potvrdených prípadoch z viacerých vládnych zdrojov. Medzi ne patrí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), Čínsku národnú zdravotnú komisiu a čínsku webovú stránku DXY, ktorá poskytuje odhady regionálnych prípadov rýchlejšie ako spravodajské organizácie na vnútroštátnej úrovni.

 

Tiez sa Vam moze pacit