Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Zistili sme, či sú verejné WC skutočne tak nebezpečné, za aké sa považujú!

Sadnúť si či nesadnúť? To je otázka! Obava o naše telo znamená, že sa neraz musíme ťažko rozhodovať v situáciách, keď mále len dve možnosti.

Buď verejné zosmiešnenie alebo verejná toaleta. Samozrejme, zvolíme si to menšie zlo. Rozhodli sme sa preto, že zistíme viac informácií o tejto dileme, ktorej často čelíme.

V našom dnešnom článku sa pokúsime zodpovedať otázku, či sú verejné toalety skutočne tak nebezpečné, za aké ich často považujeme.

Tu je 8 pravidiel, ktoré je dobré mať pri verejných toaletách na mysli:

Pravidlo č.1: Najnebezpečnejšie miesta sú tie, ktoré sa zdajú najbezpečnejšie

Nikto naozaj nevie, koľko baktérií sa nachádza vo verejných toaletách.

Firma BioCote sa rozhodla to zistiť a preto zozbierala vzorky z rôznych povrchov po 1 dni používania toalety v kancelárskej budove.

Prišla na to, že je to až 50 tisíc rôznych mikroorganizmov. Čo však najviac prekvapilo bolo, že najviac znečisteným miestom bola nie záchodová doska, ale umývadlo. Napokon,umývadlá sa ani neumývajú tak často, ako samotné záchodové misy a dosky na sedenie.

K podobnému záveru došli aj vedci a Arizony. Zistili, že na samotnom záchode sa nachádza len 19% baktérií, kým zvyšok nájdeme v umývadle a na vodovodných kohútikoch.

Okrem toho, celé kolónie baktérií sa nachádzajú na dlážke, stenách, kľučkách dverí a splachovacích gombíkoch.

Pravidlo č.2: Všímajte si detaily

Ak navštívite verejnú toaletu, všímajte si rôzne veci predtým, než ju použijete.

Bezpečná verejná toaleta by mala obsahovať nielen mydlá a toaletný papier, ale aj rozvrh čistenia.

Pozrite si ten rozvrh. Je tam dnešný dátum? Sú tam pravidelné intervaly? Jednotlivé čistenia by nemali byť viac ako 2 hodiny od seba.

Pravidlo č.3: Vyberte si vhodnú kabínku

Je to prekvapujúce, no podľa vedcov, ak sa na verejnej toalete nachádzajú iba 2 kabínky, ľudia si zvyknú zvoliť tú vzdialenejšiu.

Preto, keď vojdete do verejnej toalety,vyberte si tú bližšiu kabínku. Určite v nej bolo menej ľudí a preto bude zrejme aj čistejšia.

Pravidlo č.4: Prispôsobte sa danému miestu

Ak si napríklad potrebujete zložiť tašku alebo kabelku, vyberte si najbezpečnejšie miesto, kde ju umiestnite.

Ak ju nemáte kam dať, nepoložte ju jednoducho na dlážku. Oveľa bezpečnejšie miesto je na zásobník vody za záchodom.

Pravidlo č.5: Seďte správne

Ľudstvo nemalo toalety v dnešnej podobe počas väčšiny svojej histórie. Toalety, na ktorých sedíme, máme len pomerne krátko.

Navyše, sedenie ani nie je prirodzená poloha pre vykonanie veľkej potreby. 90% uhol totiž môže viesť k zápche a hemoroidom. Správna poloha je čupenie, v ktorom proces vyprázdňovania prebieha oveľa prirodzenejšie a ľahšie.

Problém je, že na rozdiel od napríklad ázijských krajín u nás nemáme verejné toalety so stúpačkami. Aspoň čiastočným riešením je preto pri sedení sa trocha nakloniť dopredu.

Pravidlo č.6: Nedávajte toaletný papier na záchodovú dosku

Mnohí ľudia na verejných toaletách si dávajú na dosku toaletný papier. Hoci sa to môže zdať ako dobré riešenie, v skutočnosti je najhoršie.

Nezabúdajte na to, že toaletné dosky sú dizajnované pomerne múdro. Ich oblý a hladký tvar minimalizuje zachytávanie baktérií na povrchu. A okrem toho, väčšina ľudí pri splachovaní nezatvára poklop a tak sa baktérie rozšplechnú všade po okolí, vrátane toaletného papiera.

Papier absorbuje vlhkosť a je ideálnym miestom pre množenie sa baktérií. Preto, ak nemáte pri sebe vlastný toaletný papier, je úplne zbytočné ho dávať na dosku.

Úplne postačí, ak napríklad vlastnou hygienickou vreckovkou utriete dosku predtým, než si na ňu sadnete.

Pravidlo č.7: Upracte po sebe

Ak ste na toalete skončili, nechajte ju za sebou takú, akú ste ju našli. Zavite poklop a spláchnite až vtedy, keď je zavretý, aby ste neprispievali k rozširovaniu baktérií.

Taktiež nenechávajte zvyšky stolice v záchodovej mise rovnako, ako by ste ich nenechali u seba doma. Ak si každý po sebe uprace, potom nebudú verejné toalety postrachom.

Pravidlo č.8: Dobre si umyte ruky

Pred odchodom z verejnej toalety si dobre umyte ruky nielen vodou, ale aj mydlom.

Nezabúdajte, že v priemere sa rukami dotýkame tváre 2 až 5 krát za minútu a tak nechcete, aby sa neželaní votrelci dostali až do vašich úst. To je práve okamih, ktorý je najnebezpečnejší pre vaše zdravie.

Najlepšie je ryky si umývať mydlom aspoň 1 minútu a dovtedy sa snažiť nedotýkať tváre. Po umytí rúk čím skôr opustite toaletu, ideálne bez toho, aby ste sa niečoho iného v nej chytali, vrátane kľučiek dverí.

Bonusové pravidlo: Nebojte sa pohlavných chorôb

Hoci o tejto téme kolujú mnohé fámy, v skutočnosti je takmer nemožné chytiť nejakú pohlavnú chorobu na verejnej toalete. Preto aj tí najcitlivejší ľudia môžu byť v pokoji.

Ako sa ukazuje, verejné toalety napokon nie sú až takým strašným miestom, akým sa na prvý pohľad zdajú.

Tiez sa Vam moze pacit