V živote ženy skôr alebo neskôr príde čas, kedy sa rozhodne počať potomka. V prvých dňoch od počatia je ešte malá pravdepodobnosť, aby sa to dalo potvrdiť odborníkom. Preto na scénu prichádzajú prvotné príznaky, ktoré môžu byť hlavným znakom začínajúceho sa tehotenstva.
1.V prvých dňoch po pripevnení embrya na maternicu môže žena pociťovať opuch a mierne bolesti na hrudi. Indikuje to precitlivenosť mliečnej žľazy a často aj jemný dotyk môže spôsobiť nepríjemný pocit.
2.Nepohodlie a ťažoba v oblasti panvy začína ženy znervózňovať po implantácii embrya. Je to však veľmi individuálne a u každej ženy sa objavuje inak.
3.Už počas prvých dní po počatí môžete pociťovať nevoľnosť. Zmení sa aj preferencia potravín – tie, ktoré mali ešte pred tehotenstvom rady, teraz nemôžu ani vidieť.
4.V čase ovulácie môžu ženy pozorovať hustý, lepkavý výtok. Ten uľahčuje posúvanie spermií a poskytuje im bezpečné prostredie na 3-5 dní. Po ovulácii ho nahradí biely hustejší výtok.
V 7.-10. dni po počatí sa u vás môže objaviť menší výtok hnedej, červenej alebo žltej farby. To napovedá, že embryo sa uchytilo na stene maternice. Proces uchytenia trvá asi 40 hodín, potom začína fáza embryonálneho vývoja, ktorá trvá až do 8. týždňa tehotenstva.
5.V tomto začiatočnom období je telo ženy v miernom šoku, takže zvýšenie telesnej teploty na 37 stupňov je normálne.
6.Často dochádza k stavom únavy a malátnosti. Príčinou je zvýšená teplota a znížená imunita. Skutočnosť je taká, že v tomto období ženine telo reaguje na embryo ako na cudzí objekt a snaží sa proti nemu bojovať.
7.Urobte si jednoduchý domáci test: budete potrebovať nádobu s jódom, kus papiera a malé množstvo moču. Nalejte si na papier moč a pokvapkajte ho pár kvapkami jódu.
Ak jód nemení svoju farbu (ostane hnedý), nie ste tehotná. U tehotných žien reakcia moču a jódu vytvorí na papieriku fialové sfarbenie.