Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Zelená káva, ktorá dokáže podporiť chudnutie.

Ľudia majú prirodzene v povahe snahu hľadať tie najjednoduchšie riešenia svojich problémov. Preto, keď príde na chudnutie, skúšajú všelijaké preparáty na chudnutie a zázračné prášky, ktoré im k tomu majú údajne dopomôcť. Prostriedky na chudnutie však nie sú určené pre každého a jedinou možnosťou, ako si ich účinnosť overiť bez vyhadzovania peňazí, je dobrá recenzie (aké nájdete aj u nás). Ďalším problémom je zloženie takých tabletiek, ktoré bývajú buď veľmi sporné, alebo dokonca zdraviu škodlivé. Takže na začiatku sa budete radovať zo zhodených kilogramov, ale nakoniec skončíte u lekára. Zlý vplyv na naše zdravie sa totiž môže prejaviť až po niekoľkých mesiacoch užívania. Čo teda s tým? Stavte na čisto prírodné prostriedky, pri ktorých je naozaj istota nezávadnosti. Počuli ste napríkľad o zelenej káve?

Prečo vlastne zelená?

Zelená káva je s klasickou kávou, ktorú poznáme a denne pijeme, veľmi podobná. Hlavný rozdiel je v spracovaní kávových zŕn. Tie sa totiž neopražia a neprejdú procesom fermentácie. Pri tom v nich neprebehne pyrolýza, a to spôsobuje rozdiely v chuti a vo farbe výsledného nápoja. Takto spracované kávové zrnká nemajú hnedú farbu, ale zostávajú zelené. Nápoj pripravený zo zelených zrniek je, čo sa týka chuti, trochu nevšedný. Nie je už tak horký ako káva klasická a jeho chuť získa viac na kyslosti. Pre milovníkov kvalitnej kávy je takýto nápoj skvelá zmena, a verte, že si na arómu tejto kávy čoskoro zvyknete.

Zrnká sa ale nespracovávajú odlišne kvôli farbe a chuti nápoja. Hlavným benefitom tohto zmeneného procesu je, že si káva zachová oveľa viac látok, ktoré sú pre telo prospešné a majú vplyv na znižovanie hmotnosti.

Káva a chudnutie?

Prečo sa zaradila zelená káva medzi moderné prostriedky na znižovanie váhy? Začalo to vo vedeckých laboratóriách, kde vedci kávu starostlivo preskúmali. Konečné výsledky hovorili za všetko. Zelená káva obsahuje obrovské množstvo silných antioxidantov – konkrétne hovoríme o fenoloch a kyseline chlorogenovej. Tieto antioxidačné látky chránia ľudské telo pred civilizačnými chorobami a celkovo podporujú zdravie človeka.

Kyselina chlorogenová v kombinácii s kofeínom, ktorý je v káve prirodzene obsiahnutý, pomáha spomaliť vstrebávanie glukózy do organizmu. To má samozrejme vplyv na hladinu cukru v krvi. Je známe, že ak je hladina cukru v tele nestabilná, majú ľudia sklony k prejedaniu a často siahnu práve po sladkostiach, ktoré cukor doplnia čo najrýchlejšie. Najčastejšie to býva v popoludňajších a večerných hodinách, čo je pre našu postavu najhorší čas. A pretože sladkosti spôsobujú opäť kolísajúcu hladinu cukru, ide o začarovaný kruh. Dajte si preto aspoň jednu šálku zelenej kávy denne a tomuto nepríjemnému javu predídete.

Fenoly majú zase výborný vplyv na cievnu sústavu a srdce. Sú to látky, ktoré pôsobia preventívne proti infarktu a ďalším kardiovaskulárnym chorobám. Na Slovensku je infarkt myokardu jednou z najčastejších príčin úmrtia, a to hlavne kvôli zlému životnému štýlu. Možno ste o fenole počuli v súvislosti s červeným vínom, ktoré ho tiež obsahuje. Avšak vplyv alkoholu na náš organizmus je stále predmetom diskusií, a tak bude predsa len lepšie prijímať týchto malých pomocníkov v podobe šálky lahodnej zelenej kávy.

Fenoly a kyselina chlorogenová detoxikujú telo od látok, ktoré náš organizmus len zaťažujú a prispievajú tak k nárastu tukových zásob. S čistým organizmom sa lepšie pracuje a chudnutie je potom oveľa ľahšie. Zároveň sa z nich v kombinácii s kofeínom stáva účinný spaľovač tukov, ktorý je naviac pre zdravie úplne neškodný.

Ako zaradiť zelenú kávu do jedálnička?

Po prvé je dôležité podotknúť, že vyššie spomínané účinky zelenej kávy vymiznú, ak do nej nalejete smotanu, plnotučné mlieko a osladíte ju cukrom. Najlepšie je piť kávu čistú. Nie každý to však dokáže, a zvlášť zo začiatku môže chvíľu trvať, pokým si na jej výraznú chuť zvyknete. Preto si zvoľte napríklad odtučnené mlieko a namiesto cukru si kávu oslaďte bylinkou Stevie, ktorá je mnohonásobne sladšia ako cukor a nemá žiadne škodlivé účinky a prekvapivo ani žiadne kalórie.

Najlepšie výsledky so zelenou kávou dosiahnete, keď ju zaradíte do vášho jedálnička trikrát denne. A to najlepšie vždy po jedle jednu šálku – teda po raňajkách, obede a večeri. Takto budete do organizmu dodávať prospešné látky vyrovnane, a zároveň sa vám po jedle budú hodiť jej účinky na spaľovanie tukov. Zelenú kávu alebo napríklad mletý extrakt zo zelených kávových bôbov môžete tiež pridávať do obľúbených smoothie. Tým do svojho jedálnička zaradíte zdravú desiatu.

Mnoho športovcov si dáva kávu pred pretekmi či tréningom. To sa odporúča aj so zelenou kávou, ideálne hodinu pred konkrétnym športovým výkonom. Kofeín v káve telo naštartuje a pripraví ho na nasledujúci pohyb. Uvádza sa, že výkonnosť športovca sa zdvihne až o 15%. Čo už rozhodne nie je zanedbateľný údaj.

Hoci sa nedávno prišlo na to, že káva vlastne vôbec nedehydratuje, je dobré nezabúdať na pitný režim. Zvlášť potom, ak chcete schudnúť nejaké to kilo. Mali by ste vypiť minimálne dva litre tekutín, najlepšie čistej vody. Telo sa tak prečistí a dostatočný príjem tekutín tiež zabráni prejedaniu.

Nakoniec je dobré zdôrazniť, že ani s takto prospešným nápojom, ako je zelená káva, sa to nemá preháňať. Tri šálky denne sú ideálnym množstvom. Odporúča sa, aby denný príjem kávy nepresahoval päť šálok, pretože potom vám môže hroziť nespavosť. Pokiaľ si telo v noci riadne neoddýchne, tak sa vystavujete riziku, že chudnutie nebude úspešné, pretože si organizmus začne dopĺňať chýbajúcu energiu jedlom. A to určite nechcete.

Áno či nie?

Zelenú kávu sa iste oplatí vyskúšať. Tento nápoj vám neuškodí a jeho pitie bude pre váš organizmus len prínosom. Samozrejme od tohto nápoja nemôžete očakávať nemožné. Na svete neexistuje žiadny zázračný prostriedok, ktorý vás cez noc zbaví nevzhľadných tukových zásob. K tomu, aby ste dosiahli vášho vysnívaného cieľa, bude potrebné úprava stravovacích návykov, ktoré, ruku na srdce, bývajú dosť žalostné.

Zaraďte do svojho jedálnička dostatok zeleniny a ovocia. Dávajte prednosť celozrnnému pečivu a zdravými cestovinám pred tými z bielej múky. Jedla zostavujte tak, aby bol príjem sacharidov a bielkovín vždy vyvážený. Sladkosti a slané dobroty, ktoré pre vás predstavujú pokušenie, pre istotu ani nekupujte, pretože čo nemáte doma, to nezjete.

Nesmiete zabudnúť ani pohyb, bez ktorého to logicky nepôjde. Aj najviac zaťatý odporca športových aktivít by mal vyraziť minimálne dvakrát týždenne na svižnú prechádzku na čerstvý vzduch. Bez pohybu nemôže naše telo fungovať tak, ako sa od neho očakáva. Najlepšie je striedať kardio cvičenie s posilňovaním a relaxáciou. Chodievajte behať, zájdite si do posilňovne, na hodinu jogy či pilates, a za odmenu si vyhraďte jeden deň napríklad na saunu či osviežujúcu masáž.

A ak k tomuto všetkému ešte pridáte konzumáciu zelenej kávy, výsledky sa určite čoskoro dostaví.

Tiez sa Vam moze pacit