Zdravé recepty

Zastavte sa na 2 minúty a prečítajte si toto: Môže vám to zachrániť život!

Predstavte si, že je to už po 19,25 hod. A po nezvyčajne náročnom dni v práci idete domov (samozrejme samy). Ste veľmi unavený a rozrušený.

Zrazu začnete zažívať silnú bolesť v hrudníku, ktorá sa začína prechádzať do ruky a stúpať do vašej čeľuste. Nachádzate sa len päť kilometrov od nemocnice najbližšej k vášmu domu. Bohužiaľ neviete, či sa k tomu dostanete. Absolvovali ste kurz prvej pomoci a nepriamu srdcovú masáž, ale učiteľ, ktorý kurz vedel, vám nepovedal, ako to urobiť pre seba.

A v skutočnosti to nie je tak jednoduché, ako sa to ukazuje vo filmoch a televíznych reláciách, takže bez správnej prípravy by ste ešte zlyhali.

Ako rozpoznať príznaky infarktu?

Budete pociťovať dýchavičnosť, bolesť alebo tlak v prsníkoch a bolesť v krku. Prestaňte si myslieť, že sa doveziete do nemocnice sami. Za pár sekúnd totiž môžete stratiť vedomie. Nesnažte sa riadiť do nemocnice bez ohľadu na to, ako blízko je. Volajte okamžite 112 a popíšte, aké príznaky máte a kde sa nachádzate.

Pomôže aspirín

Vezmite si aspirín hneď pri prvom náznaku infarktu. Aspirín pomáha prekrveniu a znižuje zrážanlivosti krvi.Pokiaľ máte chronické problémy s dýchaním, zrejme budete mať doma kyslíkovú fľašu, aj v prípade, ak vám bolo diagnostikované srdcové ochorenie. Dýchajte z nej.

Začnite kašľať

Vzhľadom na to, že mnohí ľudia v čase, kedy dôjde k infarktu, pred tým, ako človek stratí vedomie, májú asi len 10 sekúnd, kedy potom jeho srdce začne nerovnomerne biť a začínate cítiť bezvedomie.

Tento stav viete zvrátiť tým, že začnete silno kašľať!

A to opakovane! Zhlboka sa nadýchnite pred každým kašľom. Kašeľ musí byť hlboký a dlhší, ako keby vykašliavanie vychádzalo z hĺbky pľúc. Vdychovanie a kašeľ sa musia opakovať približne každé 2 sekundy bez prerušenia, kým príde pomoc alebo kým srdce nebude znova biť.

Hlboké dýchanie dodáva kyslík do pľúc a pohyby kašľa vytlačujú srdce a podporujú krvný obeh. Tlakový tlak na srdce tiež pomáha obnoviť normálny rytmus. Obete infarktu sa tak môžu dostať do nemocnice kým je čas.

Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi, aby sa o tom dozvedelo čo najviac ľudí. Možno tým niekomu zachránite život.

Tiez sa Vam moze pacit