Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Záhada ohľadom fibromyalgie vyriešená: Zdieľajte túto informáciu s každým, koho poznáte!

Súčasný výskum, ktorý sa snažil odhaliť príčinu bolestí u pacientov s fibromyalgiou, odhalil, že bolesti nepochádzajú z mozgu.

Tento prevratný objav predstavuje koniec záhady okolo tohto nepríjemného ochorenia, ktorým podľa odhadov trpí každý 50 človek.

Celosvetovo sú to milióny pacientov, ktorí sú nesprávne liečení zvyčajne pomocou liekov proti bolestiam.

Mnohí lekári fibromyalgiu dokonca považovali za psychické ochorenie. Najnovší výskum však ukázal skutočnú príčinu bolestí – sú ňou krvné cievy na rukách.

Ako vedci objavili skutočnú príčinu bolestí

Uvedený objav zrejme povedie k výrobe účinných liekov, ktoré toto ochorenie budú nielen potláčať, ale skutočne liečiť. Pre pacientov je to výborná správa.

K tomuto objavu došli vedci tak, že skúmali pacienta, ktorému v ruke chýbali nervové vlákna zodpovedné za cit. Napriek tomu uvedený pacient pociťoval bolesti.

Vedcov prekvapilo, keď vo vzorke kože objavili veľké množstvo nervových vlákien obkolesujúcich krvné cievy.

Dovtedy sa verilo, že uvedené nervové vlákna regulujú prietok krvi a pri bolestiach nehrajú žiadnu úlohu. Ukázalo sa však, že v prípade fibromyalgie cez ne dochádza aj k prenosu signálov bolesti.

Ide o vskutku prelomový objav, ktorý dáva odpoveď na otázku, prečo tak veľa ľudí s týmto ochorením zažívajú silné bolesti v rukách a prečo chlad príznaky choroby ešte viac zhoršuje.

Ako uvádza Dr. Frank L. Rice:

Predtým sme predpokladali, že tento druh nervov slúži výlučne na reguláciu prietoku krvi.

Dnes sa však ukazuje, že okrem ovládania svalov na zužovanie či rozširovanie ciev uvedené nervové vlákna slúžia aj na prenos iných signálov, v tomto prípade signálov bolesti.

V prípade zlej funkcie regulácie prekrvenie sa v tkanivách a svaloch vytvára nadbytok kyseliny mliečnej, ten spôsobuje chronické zápaly nízkej intenzity, čo obratom nadmerne stimuluje mozog.

Výsledkom toho je potom pociťovanie nepríjemných a neprechádzajúcich bolestí.

Súčasné verzus budúce lieky na fibromyalgiu

Problémom súčasných liekov proti fibromyalgii je, že pacientom neprinášajú výraznejšiu úľavu.

Typické protokoly zahŕňajú užívanie analgetík, protikŕčovitých liekov či antidepresív. Medzi bežné odporúčania lekárov patrí aj dostatok spánku a pravidelné cvičenie.

Avšak dnes, keď sa konečne zistila príčina tohto ochorenia, pre pacientov svitá nová nádej, že sa čoskoro vyvinú nové lieky s lepšími výsledkami.

Pacienti tak nebudú musieť znášať boj nielen so samotných ochorením, ale častokrát aj so samotnými lekármi.

Totižto, ak lekári nedokážu zistiť príčinu, neraz upodozrievajú pacientov zo simulovania, hypochondrie či dokonca psychickej poruchy.

Záver

Často zaužívaná prax predpisovania antidepresív na fibromyalgiu nie je tým správnym riešením. Nie je o nič lepšia než sú lobotómie či hysterectómie (preventívne odstraňovanie orgánov).

Uvedené nové zistenia sú nadmieru sľubné a ponúkajú nádej na lepšiu budúcnosť pre množstvo nešťastných a trpiacich pacientov, ktorým lekári doteraz nedokázali veľmi pomôcť.

Tiez sa Vam moze pacit