Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Vysoké podpädky sú pekné no pozrite, čo sa deje s vašimi stavcami, nohami a dokonca aj žalúdkom!

Veci, ktoré mávame radi, nie sú vždy pre nás zároveň aj dobré. Stačí sa pozrieť na vysoké podpätky ako príklad – môžu spôsobiť vážne, bolestivé poškodenie vašich nôh, no napriek tomu ich mnohé ženy nosia neraz od rána do večera.
Je aj pre vás  zvykom nosievať takéto topánky? Potom sa pozorne najprv pozrite, čo sa deje s vašim telom, keď ich máte obuté na nohách.

Neprirodzená poloha päty

Vezmime do úvahy prirodzenú polohu našich chodidiel.

Prirodzené našľapovanie je prispôsobené tak, že počas chôdze sa najprv našľapuje na pätu, na ktorú sa prenáša celá telesná váha. Potom sa prešľapne na špičky, no to len na okamih, kým sa celý proces znova opakuje na druhej nohe.

Chodenie na vysokých opätkoch celý tento prirodzený proces mení.

Štúdia vykonaná JAMA (Žurnál americkej lekárskej asociácie) ukázala, že pri nosení vysokých opätkov sa neprirodzene prenáša celá vaša váha na prednú časť chodidiel, teda na prsty.

Čím vyššie sú opätky, tým väčší je tento efekt.

Časom to potom vedie k oslabovaniu päty a nadmernej záťaží kostí a šliach na špičkách chodidiel.

Čo sa deje s vašim telom :

Vďaka moderným technológiám je dnes už možné presne zaznamenať, čo sa deje s telesnými funkciami pri chôdzi na vysokých opätkoch.

Tie spôsobujú, že žalúdok sa posúva smerom dopredu a zadok vydúva dozadu.

Niekoho teraz môže síce napadnúť, že to vyzerá pekne. Faktom však ostáva, že sa tým mení prirodzené rozloženie váhy na vašu chrbticu. Konkrétne v tom, že sa zvyšuje tlak na jej driekovú časť. Niektoré výskumy zistili, že sa pri tom dokonca posúva jeden stavec chrbtice pred druhý. Ide o extrémne bolestivé ochorenie, ktoré riskujete vždy, keď si obúvate topánky na vysokých opätkoch.

Napriek všetkému to je nič , proti tomu čo to robí z vašimi nohami.

Kvôli zmene polohy nohy sa skracujú lýtkové svaly, čo následne vedie k skracovaniu Achillových šliach. To síce nebolí, keď nosíte topánky s vysokými opätkami, no ak prestanete, tak to zaručene pocítite.

Ako zareaguje telo, keď prestanete nosiť vysoké opätky

Keď potom znova začnete nosiť normálne topánky, prípadne počas chôdze na boso vaše chodidlo a noha začnú znova zvierať 90˚ uhol.

Zrazu vaše Achillove šľachy sú pod masívnym tlakom. To môže viesť k silným bolestiam, preťaženiu a v extrémnom prípade dokonca k natrhnutiu šliach.

Tomu sa dá zabrániť tak, že prestanete nosiť vysoké podpätky a doprajete telu včas sa znova prispôsobiť. Bude to však nejaký ten čas trvať.

Nebezpečenstvá vysokých opätkov

Pri pravidelnom nosení topánok na vysokých opätkoch riskujete hneď niekoľko rôznych ochorení a zranení. Tuto je zhrnutie tých najčastejších:

natiahnuté svaly v oblasti lýtok
bolesti chrbta v dôsledku posunutia ťažiska smerom dopredu
oslabené Achillove šľachy
stuhnutosť prstov na nohách, až ich degenerácia
nezvratné poškodenie nervov v prstoch na nohách
oslabené lýtkové svaly

Čo teda robiť?

Dobrou správou je, že sa nemusíte úplne vzdať nosenia topánok na vysokých opätkoch, hlavne keď ich radi nosíte pri zvláštnych príležitostiach. Avšak určite by ste sa mali snažiť väčšinu času nosiť riadne topánky, prípadne chodiť na boso. To je totiž jediná prirodzená poloha, pre akú boli vaše nohy stvorené prírodou.

Tiez sa Vam moze pacit