Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Vyhýbajte sa týmto 10 ranným zlozvykom a prestanete priberať!

Nie je žiadnym tajomstvom, že zdravá strava a dostatok fyzického pohybu sú kľúčom k chudnutiu a udržaniu si zdravej telesnej váhy.

Nie sú to však jediné faktory, ktoré patria do zdravého životného štýlu. Medzi ďalšiu jeho pomerne dôležitú súčasť patrí to, ako váš deň každé ráno začínate.

Ak sa vám nedarí schudnúť podľa vašich predstáv alebo, ak sa chcete v priebehu dňa cítiť lepšie a plní energie, potom nasledujúce ranné zlozvyky možno sabotujú vaše úsilie.

1. Nadmerne spíte

„Večer skoro do postele a ráno skoro z postele“ – to je to, čo človeka robí zdravým, bohatým a múdrym.

Dostatok spánku je dôležitý, no aj jeho prebytok môže byť rovnako škodlivý ako nedostatok.

Ako uvádza portál WebMD, nadmerný spánok sa spája s vyšším rizikom ochorení srdca a cukrovkou (a s tou často súvisí aj nadváha).

Navyše, ak si zvyknete ráno dlhšie pospať, potom je viac pravdepodobné, že sa budete do práce viac ponáhľať, zažívať viac stresu a nebudete mať dosť času na zdravé raňajky.

2. Vynechávate raňajky

Ak zvyknete vynechávať raňajky, rozhádžete si tým svoj metabolizmus. Raňajky totiž stabilizujú vašu hladinu glukózy v krvi a zvýšia energiu počas dňa.

Raňajky tiež pomáhajú znižovať množstvo kortizolu (stresového hormónu). Najvyššia hladina kortizolu býva totiž ráno hneď po zobudení. Telo ho začína vytvárať tesne pred zobudením preto, aby zabránilo náhlemu poklesu krvného cukru.

No a napokon, raňajky vám uľahčia obmedziť množstvo prijatých kalórií v priebehu dňa.

3. Nevážite sa pravidelne

Zaznamenávanie progresu v chudnutí je výborným spôsobom, ako si udržať motiváciu.

Podľa Denníka pre obezitu (Journal of Obesity), tí účastníci štúdie, ktorí sa pravidelne vážili, dosahovali v chudnutí lepšie výsledky.

Správne váženie sa robí nasledovne: Ráno hneď po zobudení choďte najprv na toaletu a hneď potom sa odvážte. Čiže ešte pred raňajkami alebo pred napitím sa vody.

Zaznamenávajte svoju váhu pravidelne a čoskoro uvidíte v číslach trend. Súčasťou trendu môže byť aj dočasné priberanie počas menštruácie, takže sa toho nezľaknite.

Tiež nezabúdajte na to, že čísla na váhe sú len orientačné. Svaly vážia viac ako tuk.

Preto, ak súčasne s chudnutím aj posilňujete, váha sa nemusí hýbať smerom dole, pretože váš tuk nahrádzajú svaly a to je pozitívny výsledok.

4. Kontrolujete si emaily hneď po zobudení

Ak prvá vec, ktorú ráno urobíte hneď ako otvoríte oči je, že začnete si kontrolovať sms správy na mobile alebo emaily v počítači, potom skĺzavate na cestu neúspechu.

Takto premárnený čas vám potom môže chýbať pre raňajky alebo rannú rozcvičku.

Navyše, niektoré štúdie ukázali, že existuje súvislosť medzi veľkým množstvom emailov a stresom. No a kto by chcel začínať deň so stresom, však?

5. Vyberáte si nepohodlné oblečenie

Vkusné oblečenie je požiadavkou pre mnohé druhy povolania.

Ak si však dáte na seba nepohodlné alebo príliš tesné oblečenie, prípadne obuv na vysokých opätkoch, potom je menšia pravdepodobnosť, že namiesto výťahov alebo eskalátorov budete počas vašej obednej prestávky chodiť po schodoch.

Ak sa snažíte schudnúť, je lepšie si zvoliť voľnejšie oblečenie a športovú alebo klasickú obuv na nízkych podpätkoch.

6. Konzumujete zlé sacharidy

Zdravé druhy sacharidov sú dôležité pri každej diéte, pretože telo ich využíva na výrobu energie. Sacharidy na raňajky sú jednoduchým spôsobom, ako túto energiu získať.

Avšak ich nadmerné množstvo alebo zlá štruktúra spôsobia, že sa vám bude žiadať viac sladkého aj počas dňa.

Zvoľte si preto také sacharidy, ktoré vám dodajú pocit zasýtenia a zároveň budú energiu uvoľňovať postupne.

Uvedené podmienky spĺňajú nasledovné potraviny:

  • ovsené vločky
  • celozrnná pšenica
  • čokoládové mlieko (ale len pred a po cvičení)
  • mango
  • chlieb s klíčkami
  • quinoa
  • jablká, čučoriedky a banány
  • grécky jogurt

7. Vynechávate meditáciu

Neverili by ste tomu, no ranná meditácia vám dokáže pomôcť schudnúť. Hlboké dýchanie a relaxačná hudba totiž znižujú krvný tlak aj hladinu kortizolu v krvi.

Ako sme už uviedli vyššie v tomto článku, stresový hormón kortizol spôsobuje priberanie na váhe a to tým spôsobom, že stimuluje chuť do jedla.

8. Nerobíte ranný strečing

Strečing pomáha uvoľňovať boľavé svaly, prečistiť si hlavu a pripraviť telo na denné aktivity.

Na začiatku strečingu začnite zľahka a používajte pohyblivé strečingové pohyby – vyhnete sa tak možným úrazom z prílišného natiahnutia svalov.

Nemusíte strečing robiť 20 minút, stačí aj 3 až 4 minút, no každý deň.

9. Vstávate priskoro ešte za tmy

Slnečné svetlo je vašim priateľom! Preto vždy, keď ráno vstanete, čím skôr si odhrňte záclony a žalúzie.

Prirodzené denné svetlo totiž pomáha naštartovať vašu myseľ i telo. No a viac energie znamená, že omnoho pravdepodobnejšie vykonáte aj ranné cvičenie.

Ešte lepšie ako zacvičiť si doma, je vybehnúť von na čerstvý vzduch a ranné slnko. Budete mať takto lepšiu náladu, menej stresu a viac pozitivity po celý zvyšok dňa.

10. Ignorujete ranný pohár vody

Predtým, než si dáte vašu rannú šálku kávy, vypite aspoň 2,5 dcl čistej vody alebo vody s čerstvou citrónovou šťavou.

Voda pomáha vášmu telu udržiavať správnu rovnováhu živín, elektrolitov i telesnú teplotu.

Ranný pohár vody doslova naštartuje vaše telo. Navyše, voda zaplní váš žalúdok, takže bude menšia šanca, že sa na raňajky prejete.

Tiez sa Vam moze pacit