Zdravie a životospráva

Už žiadny jojo efekt! Stavte na reverznu diétu a budete stále na svojej ideálnej váhe

Konečne! Po dlhých mesiacoch sa vám podarilo zhodiť všetky prebytočné kilá. Hurá! Rozhodne na seba buďte hrdí. Avšak to úplne najťažšie máte stále pred sebou: musíte sa vyhnúť jojo efektu a naučiť sa váhu dlhodobo udržať. Ako to čo najlepšie zvládnuť?

Predstava, že vaša usilovnosť niekoľkomesačnej práce príde navnivoč, je ohromne frustrujúce. A je jedno, čoho sa to týka. Zlyhá technika, na počítači sa stratia rozčlenené práce, nabúrate čerstvo opravené auto alebo po diéte naberiete nečakanou rýchlosťou všetka kilá späť … Všetko je to skrátka na nič!

Po diéte prejdete údolím smrti

Termínom „jojo efekt“ sa označuje opätovné navýšenie hmotnosti, ktoré prichádza krátko po jej cielenej redukcii. Spravidla dochádza nielen k návratu na pôvodnú hmotnosť, ale obvykle pribudne ešte niekoľko kíl ako bonus navyše.

„Kým držíte diétu a každý týždeň sa vážite a vidíte úbytok, je to obrovská motivácia, ktorá dokáže zahnať spätne aj všetky chute. Skôr alebo neskôr dosiahnete váhu, s ktorou ste spokojní. Zrazu tam ale nie je každotýždenný pocit z toho, ako vám to krásne funguje. Preto fáza po diéte býva naozaj ťažšie ako diéta sama, „opisuje výživová poradkyňa Věra Burešová z Naturhouse.

Tri najčastejšie dôvody jojo efektu

Snáď každý už vie, že jojo efekt existuje, a veľa z vás s ním možno má veľa blízku skúsenosť. Napriek tomu k nemu stále tak často dochádza. Aké sú najčastejšie dôvody?

– Zdravý životný štýl nie je dočasný – diéta pre vás nesmie znamenať niečo dočasné. Ak sa vrátite k pôvodným návykom, kilá skrátka poletia hore ako raketa.

-Chýbajú vlastne znalost– jedálniček ste mali podrobne spracovaný z knižky alebo od Výživára, ale stále neviete, prečo ste jedli tak alebo onak, neviete si sami správne nastaviť živiny a manipulovať s kalorickým príjmom. To je chyba! Cieľom diéty by malo byť hlavne osvojenie nových návykov, ktoré vám zostanú celoživotne.

– Zo strachu ste stále na diéte – máte z jojo efektu taký strach, že zostávate v kalorickom deficitu. Po čase to ale telo nevydrží, budete fyzicky aj psychicky vyčerpaní a povedie to k dlhému výbuchu prejedaniu.

Reverzna diéta: Ako na to?

„Reverzna diéta je opakom klasickej chudnúcej diéty. Keď už sa rozhodnete, že nechcete ďalej chudnúť, musíte sa uchýliť k reverznej diéte, teda k postupnému navyšovaniu kalorického príjmu. Cieľom reverznej diéty je spravidla dosiahnutie udržiavacieho režimu, teda kalorického príjmu, na ktorom nechudnete ani nepribúdajú na váhe, „opisujú autori Pavel Walek a Jozef Tóth v knihe Projezte sa k novému telu.

Ste alebo čoskoro budete vo fáze, kedy sa chcete zhadzovaním kíl zbaviť? Zase je potreba trocha trpezlivosti. Ale keď už to bude na celý život, tak to predsa stojí za to!

„Ak budete chcieť s diétou skončiť, odporúčam postupné navyšovanie príjmu energie týždeň čo týždeň do hodnôt, pri ktorých už nebudete chudnúť, ale vaše doterajšie hmotnosť sa vám bude udržiavať na rovnakom čísle,“ opisuje osobný tréner fitness Pavel Dvořáček.

Ako na to? Navyšujte príjem o 100 až 150 kcal za týždeň. Ak ste teraz 60 kilová športujúca žena, ktorá počas redukcie prijímala 1600 kcal a v bežnom udržiavacom režime bude prijímať 2000 kcal, zaberie vám reverzna diéta asi štyri až päť týždňov. To nie je tak hrozné, že?

Tiez sa Vam moze pacit