Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Určite neignorujte týchto 8 príznakov nedostatku vitamínu B12. Trpí ním každý štvrtý človek.

Štatistiky ukazujú, že takmer každý štvrtý človek trpí nedostatkom vitamínu B12.

V tomto článku vám popíšeme príznaky nedostatku tohto vitamínu a tiež jeho príčiny, ktoré nie nutne musia súvisieť s jeho nedostatkom v strave.

Okrem toho vám prezradíme, ktoré skupiny ľudí sú najviac ohrozené a napokon ponúkneme zopár rád, ako ľahko regulovať hladinu vitamínu B12 v tele.

Čo je to vitamín B12?

Vitamínu B12 sa niekedy hovorí aj „vitamín energie“. Ak chcete mať dostatok energie každý deň aj poobede, potrebujete k tomu práve tento vitamín.

Niektorí športovci si ho dokonca umelo dopĺňajú za účelom zvýšenia výkonu.

Občas je považovaný aj za zázračný „liek na chudnutie“ a používajú ho známe kliniky zamerané na chudnutie, kde ho klientom podávajú injekčne. Je tomu tak preto, lebo výrazne podporuje metabolizmus, ktorý je zodpovedný za zrýchlené spaľovanie tukov.

Vitamín B12 však nedodáva energiu priamo, ale tým, že pôsobí ako katalizátor na ostatné biochemické procesy v organizme.

Ak vám napríklad diagnostikujú metabolickú anémiu (cítite sa často unavení a slabí), potom aj jedna extra dávka vitamínu B12 vám dodá pocit náhleho návalu energie.

Vitamín B12 je tiež zodpovedný za formovanie červených krviniek a transport kyslíka v tele.

Funkcie vitamínu B12 v tele

Tento vitamín však má aj množstvo ďalších dôležitých funkcií v organizme. Tuto uvedieme aspoň pár najdôležitejších, ktoré uvádza známy americký lekár Dr. Mercola:

  • sekrécia hormónov nadobličiek
  • cirkulácia krvi
  • zdravý nervový systém
  • správne trávenie
  • absorpcia železa do krvi
  • metabolizmus tukov a cukrov
  • tvorba a rast nervových buniek
  • zdravý reprodukčný systém u žien

Príznaky nedostatku vitamínu B2

1. Neschopnosť udržať očné viečka otvorené. Je tomu tak preto, lebo krvi chýba kyslík a tým pádom aj energia svalom. Najskôr sa to prejavuje práve na jemných očných svaloch.

2. Pocity mravčenia, necitlivosti alebo pichania v končatinách. Ide o znak o poškodenia nervov ako dôsledok nízkej hladiny vitamínu B12.

3. Strata pamäti, zabúdanie. Jedná sa hlavne o prípady mladých ľudí, ktorí sú príliš mladí na to, aby to mohlo byť pripísané na vrub rozvoja demencie.

4. Pocity triašky alebo točenia hlavy. Ide opäť o znak slabého okysličenia krvi.

5. Žltkastá pokožka v dôsledku degradácie červených krviniek. Pokožka sa aj ľahko poškodzuje a trhá, pretože pri nedostatku vitamínu B12 nie je telo schopné produkovať silné bunky a tkanivá.

6. Hladký jazyk ako dôsledok straty epitelových buniek, ktoré sú zodpovedné za rozoznávanie chutí. Často je to spojené aj s divnými chuťami v ústach pri jedení jedla.

7. Pocity úzkosti a smútku sú tiež znakom možného nedostatku vitamínu B12, pretože ten je zodpovedný za produkciu „látok šťastia“ ako sú serotonín a dopamín.

8. Problémy so zrakom v dôsledku poškodenia očného nervu. Preto, ak vidíte dvojito, rozmazane, alebo sa vám zjavujú tiene, potom by ste mali zistiť, či nemáte nízku hladinu vitamínu B12 v krvi.

Rizikové skupiny ľudí náchylné na nedostatok vitamínu B12

Niektoré potraviny sú plné vitamínu B12, no niekedy ich konzumácia nemusí stačiť na udržiavanie zdravej úrovne uvedeného vitamínu v krvi.

Tuto nasledujú skupiny ľudí, ktorí by mali vážne pouvažovať o pravidelnom dopĺňaní vitamínu B12 vo forme výživových doplnkov.

  • ľudia nad 60 rokov veku, ktorí majú problémy so žalúdočnou kyselinou alebo trávením
  • pacienti s autoimunitnými ochoreniami ako sú celiakia či Crohnova choroba
  • vegáni a vegetariáni, ktorí nekonzumujú mäso
  • diabetici na metformíne (tento liek ovplyvňuje absorpciu vitamínu B12)

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu B12

Rastliny pre svoj metabolizmus nepotrebujú vitamín B12, preto ho ani neprodukujú.

Vitamín B12 tak môžete získať prevažne z potravín živočíšneho pôvodu alebo potravín, ktoré boli o tento vitamín obohatené.

Tu je pár príkladov takýchto potravín:

  • morské plody – sardinky, losos, tuniak, treska, krevety, ustrice
  • mäso – hovädzie, bravčové, kuracie, jahňacie, kozie, morčacie
  • mlieko – čerstvé mlieko, syry, tvaroh, jogurt
  • vajíčka – žĺtka, ktoré obsahujú množstvo ďalších vitamínov a minerálov

Záver

Vitamín B12 je vitamín rozpustný vo vode, nachádzajúci sa v potravinách živočíšneho pôvodu. Hoci je bežne dostupný, niektorí ľudia ho môžu mať nedostatok – ako napríklad tí, ktorí majú nejaké ochorenie tráviaceho systému.

Pravidelne si preto na neho dajte robiť testy. Treba o ne zvyčajne lekára požiadať, lebo štandardne ich príliš nerobia. No a samozrejme, sledujte sa, či na sebe nespozorujete niektorí z uvedených príznakov.

Tiez sa Vam moze pacit