Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty

S týmto liečivým olejom sa zbavíte akné, ekzému a ďalších 11 kožných problémov.

Predstavte ovocie tak výživné, že kozy vylezú hoci aj na strom, aby ho získali. Nerobíme si žarty, kozy v Maroku kvôli nemu skutočne lezú po stromoch! No a vo vnútri toho ovocia sa nachádza malý oriešok.

Po celé generácie ľudia v Maroku z týchto orieškov pomocou lisovania získavajú olej, ktorý používajú ako prísadu do jedál, na hojenie rán a liečbu veľkého množstva kožných problémov.

Dokonca aj UNESCO v roku 1998 vyhlásilo háj, v ktorom sa nachádzajú pomaly rastúce arganové stromy, za prírodnú rezerváciu.

Arganový olej a jeho historické využitie

Arganový olej sa počas histórie nevyužíval iba v Maroku. Kvôli jeho širokým zdravotným účinkom sa v mnohých krajinách Afriky a Blízkeho východu aplikoval na liečbu kožných infekcií, uštipnutí hmyzom a svrbivých vyrážok.

Postupne sa jeho používanie rozšírilo do všetkých krajín sveta ľuďmi, ktorí hľadajú efektívny, prírodný a účinný spôsob riešenia svojich kožných ochorení.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je tento olej tak vysoko liečivý, je jeho vysoký obsah vitamínu A, vitamínu E, antioxidantov, omega mastných kyselín a kyseliny linoleovej.

Výskum ukazuje, že po jeho nanesení na pokožku zmierňuje zápaly a zároveň pokožku hydratuje.

Pri jeho povrchovej aplikácii pomáha vitamín E produkcii a regenerácii kožných buniek, ktoré potom podporujú zdravý vzhľad pokožky aj vlasov. To je aj dôvodom, prečo tento olej zahŕňajú kozmetické firmy do svojich prémiových výrobkov pre starostlivosť o pokožku.

Dobrou správou pre vás je, že na získanie jeho liečivých účinkoch nepotrebujete kupovať drahú kozmetiku. Stačí si zaobstarať tento olej a priamo ho aplikovať na pokožku.

Je síce pravdou, že 100% arganový olej je pomerne drahý, no na dosiahnutie účinku stačí len pár kvapiek.

Teraz sa už ale poďme pozrieť, čo všetko si s jeho pomocou dokážete sami doma vyliečiť.

12 najlepších využití arganového oleja

Tuto nasleduje 12 najvýznamnejších využití arganového oleja pri starostlivosti o vašu pokožku, vlasy a nechty:

1. Nočná hydratácia pokožky

Arganový olej sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva olejové škvrny na oblečení.

Po večernom umytí pokožky, si kvapnite do dlane jedinú kvapku arganového oleja, zohrejte ju a potom krúživými pohybmi rozotrite na pokožku tváre a krku.

V zimných mesiacoch alebo v suchšom klimatickom pásme možno budete potrebovať druhú kvapku. Používajte ho však šetrne. Je bezpečný aj pre aplikáciu v okolí očí.

Vitamíny A a E, ktoré obsahuje, vám pomôžu predchádzať vráskam a udržiavať citlivé miesta dobre hydratované.

2. Tónovač pokožky

Pekný tón pokožky je dôležitý prvok vo vašej celkovej starostlivosti o pleť.

Jednoducho kvapnite 2 až 4 kvapky oleja do 2 dcl vašej pleťovej vody. Prípadne ešte lepšie, vyrobte si doma vlastnú pleťovú vody bez škodlivých chemikálií.

Urobíte to tak, že jedno vrecko zeleného čaju zalejete pohárom vriacej vody a necháte lúhovať 7 až 10 minút. Potom to nechajte vychladnúť.

Následne pridajte 1 až 2 kvapky vášho obľúbeného éterického oleja (citrónový, pomarančový, čajovníkový a podobne) a 2 až 4 kvapky arganového oleja. Pleťovú vodu potom uzavrite to do vzduchotesnej fľaštičky.

Každé ráno a večer si po klasickom umytí tváre na ňu potom naneste túto domácu pleťovú vodu.

3. Zbavovanie odumretých vrstiev kože

Vyrobiť si vlastný prostriedok na zbavovanie pokožky odumretých vrstiev kože nie je vôbec ťažké. Navyše to bude lacné a ak použijete aj arganový olej, získate k tomu efekt proti starnutiu.

Jednoducho zmiešajte v dlaniach 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru s pár kvapkami arganového oleja. Naneste si to potom na tvár a krúživými pohybmi jemne masírujte 2 až 4 minút.

Dávajte pozor na miesta, kde sa vyskytuje akné alebo, kde mávate často suchú pokožku. Na koniec si tvár opláchnite vlažnou vodou a usušte uterákom.

Takáto pravidelná masáž pomáha odstraňovať odumreté bunky a znižuje tvorbu a viditeľnosť vrások. Zároveň dodá vašej pleti mladistvejší a komplexnejší vzhľad. S pomocou cukru sa totiž arganový olej do pokožky ľahšie vstrebáva.

Podobnú masáž môžete použiť aj na iné miesta, než len na vašu tvár. Ak trpíte napríklad suchými lakťami alebo pätami, týmto spôsobom si vyriešite aj tieto problémy.

4. Odstraňovanie akné a ekzémov

Dobrou správou pre každého, kto trpí akné a ekzémami je, že arganový olej pomáha aj s týmto nepríjemnými kožnými ochoreniami, hlavne u ľudí s mastným typom pokožky.

Často sa stáva, že ženy, ktoré nikdy akné nemali, sa u nich začne tvoriť po 30-ke či 40-ke a je pomerne ťažké sa ho zbaviť.

Chemické krémy sú neraz veľmi drahé a v dlhodobom horizonte spôsobia viac škôd ako úžitku.

Vysoký obsah kyseliny linoleovej v arganovom oleji výborne znižuje zápaly v pokožke spôsobené práve akné. Rovnako účinne pomáha aj s regeneráciou poškodenej pokožky pri vyrážkach, svrbení a uštipnutiach hmyzom.

Ak používate arganový olej na hydratáciu pokožky a stále sa na nej vyskytuje akné, potom na postihnuté miesta aplikujte o 1 až 2 kvapky viac.

V prípade častého výskytu bielych bodiek používajte vyššie (v bode 2) spomenutú pleťovú vodu zo zeleného čaju, do ktorej pridajte pár kvapiek oleja z čajovníka (tea tree).

5. Strie (značky po natiahnutej pokožke)

Arganový olej pomáha predísť vzniku strie tým, že zlepšuje elasticitu pokožky.

Postupujte nasledovne: V rukách zohrejte 2 až 3 kvapky arganového oleja a dlaňami si ho potom rozotrite po bruchu, bokoch, stehnách a ďalších potenciálne problémových miestach na tele.

Vitamíny A a E pomôžu zregenerovať pokožku a zároveň ju udržať hydratovanú, čo znižuje pravdepodobnosť vzniku strie.

Ak už máte strie, potom si začnite masírovať postihnuté miesta zmesou hnedého cukru a arganového oleja vždy pred kúpeľom. Po kúpeli si potom uvedené miesta utrite do sucha a následne natrite čistým arganovým olejom.

6. Hojenie pokožky poškodenej holením

Ak máte napríklad na nohách pokožku poškodenú holením, arganový olej vám účinne pomôže aj s týmto problémom, pretože výborne upokojuje a hojí.

Použiť ho však môžu nielen ženy, ale aj muži, ktorí podobné problémy majú s holením tváre.

Jednoducho v dlaniach zohrejte 1 až 2 kvapky oleja a zľahka ho vmasírujte do podráždenej alebo poškodenej pokožky po holení. Jeho liečivá sila vás ohromí.

Niektorí ľudia dokonca hlásia, že používaním arganového oleja sa u nich znížil výskyt do kože zarastených vlasov.

7. Náhrada telového mlieka

Po tom, čo zistíte, akým prínosom dokáže byť arganový olej pre vašu pleť na tvári, neváhajte ho využiť aj na iných častiach tela. Dokonca ním môžete nahradiť aj celotelové hydratačné mlieka!

Stačí, ak pridáte niekoľko kvapiek arganového oleja do nosného oleja (slnečnicový, olivový, kokosový a podobne) a touto zmesou si potom natriete celé telo. Vyhnete sa tak škodlivým chemikáliám, ktoré obsahujú takmer všetky komerčné telové mlieka.

Na problémové miesta ako sú lakte, päty alebo ruky potom naneste ešte extra kvapku čistého arganového oleja.

8. Vlasový kondicionér

Arganový olej je prínosom nielen pre vašu pokožku, ale aj vlasy. Ide totiž o olej, ktorý je málo mastný, čo z neho robí perfektný vlasový kondicionér. S pomocou neho si vlasy oveľa ľahšie rozčešete a navyše opraví rozštiepené končeky vlasov.

Arganový olej ďalej pomáha znižovať vypadávanie vlasov, chráni vlasy pred vplyvom fénov i kuliem a celkovo zlepšuje lesk vlasov.

Existuje dokonca výskum, ktorý udáva, že arganový olej podporuje rast vlasov, preto ho neváhajte vmasírovať do pokožky hlavy. V závislosti od dĺžky, hrúbky a hustoty vašich vlasov budete na tento účel potrebovať 1 až 3 kvapky arganového oleja.

Začnite s jednou kvapkou zohriatou v dlaniach, ktorú potom rozotriete do vlasov. Pozornosť nezabudnite venovať aj ich končekom. Keď skončíte, zohrejte v dlaniach ďalšiu kvapku a tú si potom votrite priamo do vlasovej pokožky.

Ak vám náhodou zostane nadbytok oleja na vlasoch, ten potom rozotrite na tvár, krk alebo ruky.

9. Hĺbkový vlasový kondicionér

V prípade, že trpíte suchými alebo lámavými vlasmi, raz do týždňa si spravte hĺbkovú nočnú vlasovú kúru pomocou arganového oleja.

Zohrejte v dlaniach 4 až 10 kvapiek oleja predtým, než si ich vmasírujete do vlasovej pokožky a vlasov. Po nanesení si dajte na hlavu sprchovaciu čiapku a ľahnite si takto do postele.

Telesné teplo držané pod čiapkou počas noci pomôže oleju preniknúť hlbšie do pokožky a zároveň zabráni zašpineniu vášho vankúša. Ráno si vlasy umyte bežným spôsobom.

Ak navyše máte problémy s lupinami alebo suchou pokožkou, robte túto kúru 2 krát do týždňa až do času, kedy uvedený problém vyriešite. Potom na udržanie stačí už len raz za týždeň, prípadne raz za dva týždne.

10. Balzam na pery

Arganový olej môže byť prínosom nielen pre vašu pokožku či vlasy. Výborný nahradí aj klasický balzam na pery.

Podobne ako v predošlých prípadoch, vezmite 1 kvapku oleja do dlaní, zohrejte ho a následne naneste na vaše pery. Ak sa niečo zvýši, utrite ho vreckovkou alebo rozmasírujte po tvári a krku.

Výsledkom budú krásne, mäkké a nepopraskané pery. Jeho účinky na pery oceníte hlavne v zimných mesiacoch, prípadne počas suchého leta.

11. Starostlivosť o nechty

Teraz sa poďme pozrieť na to, ako vám arganový olej pomôže s vašimi nechtami. Ide o nemastný olej, ktorý sa výborné hodí na nechty a kútiky nechtovej pokožky.

Najprv z nechtov na rukách či nohách odstráňte všetok lak a dobre ich umyte vodou a mydlom. Potom naneste zlomok kvapky na každý necht samostatne a votrite ho do nechtového lôžka.

Nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom si nechty umyte, prípadne len utrite papierovou vreckovkou. Vaše nechty zanechá lesklé, kútiky hydratované a chránené pred rozvojom nechtových mykóz.

12. Suché ruky a chodidlá

Ak vám vysychá a láme sa koža na rukách alebo chodidlách, vmasírujte si do nej 2 kvapky arganového oleja. Zvláštnu pozornosť venujte najviac problémovým miestam.

V prípade, že je pokožka príliš suchá, môže si vyžadovať zopár extra kvapiek oleja naviac.

Na posilnenie účinku si po vstrebaní oleja dajte na nohy ponožky (alebo rukavice na ruky), aby sa zvýšila ich teplota. Vhodný je čas minimálne 20 minút alebo kľudne aj na celú noc.

Ak sa potom pôjdete náhodou osprchovať, nezabudnite si papierovou vreckovkou zotrieť z chodidiel všetok olej, čo na nich zostal, aby ste sa náhodou v sprche nepošmykli.

Kde sa dá kúpiť arganový olej

Predávať ho môžu aj niektoré obchody so zdravou výživou vo vašom meste. Vždy sa však ubezpečte, že ide o čistý 100% olej lisovaný za studena.

Je tiež vhodné, ak balenie obsahuje kvapkadlo, aby sa vám ľahšie dávkoval.

Tiez sa Vam moze pacit