Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Toto je tá najhoršia vec, ktorú môžete urobiť: Nikdy nepite TOTO po zobudení!

Myslím, že všetci vieme, že pitný režim je dôležitý a preto treba do tela dostať dostatočné množstvo tekutín každý deň, že? A preto sa mnohí ľudia riadia týmto pravidlom: Nechať si na nočnom stolíku pred spaním pohár vody. Prečo? Pre istotu, keby sa náhodou zobudili v noci smädný.

Ak ste jedným z týchto ľudí a nechávate si takto vodu cez noc na stolíku, možno ste si už všimli, že takáto voda má zvláštnu chuť, keď ju vypijete nasledujúce ráno. Čistá voda neobsahuje žiadne cukry či proteíny, v ktorých sa darí mikróbom. Nemôžeme teda za divnú chuť viniť mikróby. Tak čo teda?

Len o tom popremýšľajte – na pohár vody sadá viac prachový častíc a vzdušných baktérií. A keď je voda vystavená vzduchu, absorbuje oxid uhličitý, ktorého malá časť sa tak premení na kyselinu uhličitú. Dovoľte mi povedať to jednoduchšie – keď je voda vystavená vzduchu, je náchylnejšia na zmeny vo svojej chemickej štruktúre. Kyselina uhličitá mení svoje karbonáty a bikarbonáty, keď uvoľňuje jeden či dva protóny. To spôsobí zmenu pH vody. A napokon vďaka tomuto procesu sa zmení aj jej chuť.

Poznámka: Nechápte nás zle: To, že necháte pohár vody na vašom nočnom stolíku neznamená, že ide o nebezpečný nápoj. Snažíme sa vám povedať, že táto voda zozbierala množstvo prachu a vzdušných baktérií. Preto nabudúce, keď sa zobudíte smädní, choďte si radšej zobrať čerstvú vodu z kuchyne. Alebo namiesto pohára použite fľašu.

Tiez sa Vam moze pacit