Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Toto sú možné príčiny a detskej obezity.

Podobne ako v mnohých vyspelých krajinách, tak aj u nás začína byť v posledných rokoch detská obezita čoraz väčším problémom, ktorý už nie je možné prehliadať. Obezita u detí má totiž napriek mnohým varovaniam lekárov stále stúpajúci trend. Na Slovensku v súčasnosti trpí nadváhou každé piate dieťa každé desiate je obézne.

Snáď jediné, čo sa v súvislosti s detskou obezitou oproti minulosti zmenilo je fakt, že viacerí rodičia konečne pochopili, že bucľaté líca ich dieťaťa nemusia byť práve ideálom zdravia. Tejto tradícii však podľa všetkého naďalej ostala verná skupina rodičov, ktorí sa k svojim deťom správajú ako ježibaba z rozprávky o perníkovej chalúpke. Svoje deti už odmalička prekrmujú.

Rodičia to samozrejme nemyslia zle, jednoducho chcú svojim deťom dopriať všetko, čo im vidia na očiach. Pravdepodobne si však pritom neuvedomujú, že detská obezita je skutočný zdravotný problém, s ktorým sa spájajú mnohé ochorenia. Tie sa budú vliecť aj neskôr v dospelosti.

Možné príčiny detskej obezity

Je viac ako isté, že za najčastejšou príčinou detskej obezity treba hľadať predovšetkým nevhodné stravovacie návyky spolu s vysokým príjmom kalorických jedál a rôznych sladkostí, či cukrom „vylepšených“ kolových nápojov. Pre objektivitu treba ale povedať, že detská obezita môže byť spôsobená aj inými faktormi.

Dedičnosť a detská obezita

Jedným z faktorov je dedičnosť, ktorá je však predpokladom obezity iba u malého percenta ľudí.  Zvyčajne možno pozorovať, že ak jeden z rodičov má obezitu, tak s veľkou pravdepodobnosťou sa obezita vyskytne aj u dieťaťa. Keď sú však obézni obidvaja rodičia je takmer isté, že dieťa bude tiež obézne. Toto však v princípe nemožno zovšeobecňovať, pretože nemusí ísť o dedičnosť, ale skôr o neprimerané a nevyvážené stravovanie v rámci celej rodiny.

Absencia pohybu

Nedostatok pohybu u detí je kapitola sama o sebe. Skutočnosť, že dnešné deti sa málo hýbu a radšej čas trávia za počítačom alebo pri televízii, je všeobecne známa. Napriek rôznym snahám, či už zo strany školy alebo rodičov je záujem detí o športové krúžky často minimálny. Deti príliš spohodlneli a niektoré ihriská plné pobehujúcich detí sú pravdepodobne už iba minulosťou. Dostatočný pohyb by pritom pomohol vo viacerých prípadoch zabrániť obezite a postačovalo by tak málo. Pasivitu pri monitore počítača nahradiť hodinkou aktivity v telocvični alebo na plavárni.

Detská obezita nie je len o vzhľade

Obezita u detí je ľahko oddeliteľná – ukazuje ju displej na váhe a okrem toho je zrejmá na prvý pohľad. Čo-to dokáže naznačiť aj konfekčná veľkosť potrebného oblečenia. Bacuľatý vzhľad je však to najmenšie, čo by vás pri obezite dieťaťa malo trápiť. Detská obezita je totiž rizikovým faktorom, ktorý môže spustiť nasledovné ochorenia:

  • Cukrovka II. typu – tento typ cukrovky sa spája práve s obezitou a nevhodne vyváženou stravou, preto niet divu, že ňou začína trpieť čoraz viac detí. Donedávna bola situácia úplne iná a u detí sa vyskytovala skôr cukrovka I.typu. Pohľad do budúcnosti pritom neveští nič dobré, pretože to vyzerá tak, že nielen detí ale aj dospelých ľudí s týmto typom cukrovky bude iba pribúdať.
  • Vysoký cholesterol – vysoké hladiny cholesterolu idú ruka v ruke s detskou obezitou a nevhodnou životosprávou. Mimochodom, vyššie hladiny cholesterolu v súčasnosti sú vo všeobecnosti, teda nielen pri obéznych ďeťoch čoraz častejším nálezom pri vyšetrení krvi. Zvýšené hladiny cholesterolu môžu neskôr v dospelom veku viesť k rôznym srdcovo-cievnym ochoreniam.
  • Vysoký krvný tlak – s obezitou sa spája zvýšené riziko, že vaše dieťa bude mať problémy s hypertenziou. U obéznych detí  bola hypertenzia diagnostikovaná až trikrát častejšie ako u detí, ktoré mali primeranú telesnú hmotnosť. Čo je však potešujúce, po úprave hmotnosti sa zvyčajne upraví aj krvný tlak a jeho hodnoty sa dostanú do normálu.

Obezita u detí a jej liečba

Prvým predpokladom úpravy telesnej hmotnosti detí s obezitou alebo nadváhou bude úprava stravovacích návykov a jedálneho lístka. Nezabudnite však, že pri deťoch neprichádza do úvahy žiadna drastická redukčná diéta. Chudnutie by malo prebiehať postupne a zároveň musí byť prispôsobené potrebám dieťaťa.

Jedálniček pri obezite nemôže ostať bez povšimnutia

Jedálniček bude preto potrebné zostaviť tak, aby bol vyvážený a s dostatkom živín potrebných pre zdravý telesný vývin dieťaťa. Zároveň bude potrebné obmedziť jedlá, potraviny alebo nápoje s tzv. prázdnymi kalóriami, ktoré majú vysoký energetický obsah, ale organizmu dieťaťa neposkytnú takmer žiadne výživné látky.

Myslíme tým rôzne koláče, sušienky, čokoládové tyčinky, zmrzlinu alebo rôzne presladené nápoje. Naopak do jedálnička bude potrebné zaradiť zdravé ovocie a zeleninu. Na jedálničku obezného dieťaťa by zároveň nemali figurovať rôzne údeniny, párky alebo tučné druhy mäsa.

Ryby, hydina a chudé typy mäsa pripravené predovšetkým šetrnejšími technologickými postupmi, teda varením alebo dusením môžu byť zdrojom vhodnejších a kvalitnejších proteínov. Odporúčame prečítať aj náš starší článok o tom, ako sa zdravo a vyvážene stravovať.

Bez pohybu to jednoducho nepôjde

Druhou nemenej dôležitou podmienkou zdravého chudnutia budú pravidelné pohybové aktivity.  Tie však musia zohľadňovať stupeň obezity alebo nadváhy dieťaťa. Pri obezite bude vhodné ak začnete s jednoduchšími formami pohybu, ktoré nebudú príliš zaťažovať jeho kĺby.

Vhodné je plávanie, bicyklovanie alebo na začiatok môže postačovať rýchlejšia chôdza a kratšie prechádzky do prírody. Nadváha nevyžaduje takúto zvýšenú pozornosť a dieťa v podstate už od začiatku môže vykonávať aj náročnejšie športové aktivity.

Naša rada na záver

Detská obezita je nebezpečná. Mali by ste mať na pamäti starý latinský citát: „Slová povzbudzujú, príklady tiahnu“, ktorý by ste sa mali pokúsiť uplatniť pri snahách o schudnutie vášho dieťaťa.  A ako by to malo vyzerať v praxi? Jednak by ste mali dieťa dostatočne motivovať a aj pri menších úspechoch sa ho snažiť pochváliť, no predovšetkým by bolo vhodné ísť mu osobným príkladom.A to ako pri stravovaní, tak aj pri športových aktivitách.

Tiez sa Vam moze pacit