Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Toto sú 3 veci, ktoré u ľudí najviac urýchľujú starnutie!

Zrejme aj vy často robíte veci, ktoré rapídne urýchľujú proces starnutia a ani si to neuvedomujete.

Určite teraz myslíte na fajčenie či nadmerné pitie alkoholických nápojov. Tie síce majú na starnutie veľmi silný účinok, no existujú aj iné, menej známe, no rovnako škodlivé veci.

Ak hovoríme o starnutí, tak nemáme na mysli len typické fyzické prejavy ako sú vrásky, ovisnutá pokožka, opuchnuté oči či žlté zuby.

Myslíme hlavne na veci, ktoré negatívne ovplyvňujú váš celkový zdravotný stav a dĺžku života.

Chcete vaše starnutie zvrátiť alebo aspoň výrazne spomaliť? Potom okrem fajčenia a alkoholu výrazne obmedzte aj nasledovné 3 veci.

1. Konzumácia fast foodu

To, čo jete, priamo ovplyvňuje všetky vaše telesné funkcie na rôznych úrovniach.

Ak vaša strava pozostáva z kvalitnej, vysoko nutričnej potravy, potom vaše telo funguje ako dobre premazaný stroj a vy vyzeráte mlado a sviežo.

Avšak presne opačné sa stane, ak začnete jesť chemické kokteily, hydrogenované trans oleje (často vo vyprážaných jedlách), glutamát sodný(toxické ochucovadlo v ázijských fast food jedlách) či mäso plné antibiotík a hormónov.

Keď sa v dnešnej hektickej dobre človek ocitne v reštaurácii rýchleho občerstvenia, často je to následok výberu medzi jedením alebo nejedením nič. Vtedy sa aspoň vyhnite tomu najhoršiemu – vyprážanému, dresingom a spracovanému syru.

2. Pitie sladených bublinkových nápojov

Pitie rôznych sladených malinoviek ide ruka v ruke s konzumáciou fast foodu.

Tieto nápoje sú v podstate odpad vyrobený z umelých farbív, príchutí a vysokofruktózového sirupu. Aj v prípadoch, keď sú bez cukru, tak umelé sladidlá nie sú žiadna výhra. Neraz sú ešte horšie ako cukor.

Fruktózové sirupy zvyšujú hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, poškodzujú tkanivá a vyvolávajú stukovatenie pečene. To všetko výrazne urýchľuje starnutie tela.

Umelé sladidlá ako sukralóza alebo aspartám navyše poškodzujú nervové bunky a môžu viesť až ku vzniku nádorov na mozgu či Alzheimerovej chorobe.

Taktiež znižujú inteligenciu a zhoršujú krátkodobú pamäť.

3. Zlé zvládanie stresu

Stres urýchľuje starnutie viac než čokoľvek iné. Vo vašich hormónoch vyvoláva doslova chaos a spôsobuje chronické ochorenia ako sú vysoký krvný tlak, choroby srdca a cukrovka typu 2.

Spôsob, akým zvládate stres je kľúčom k vašej dlhovekosti.

Preto nabudúce, keď sa ocitnete zomletí životom, zastavte sa a začnite zhlboka dýchať. Stres výborne odbúrava meditácia, hoc len pár minút.

Prípadne si pozrite vašu obľúbenú komédiu, vezmite si dovolenku alebo si urobte pekný večer s vašou milovanou polovičkou.

Robte čokoľvek, čo vám prinesie úsmev na tvári. Pomôže to dobiť si baterky. Vaše telo i duša sa vám za to poďakujú.

Tiez sa Vam moze pacit