Zdravie a životospráva

Toto je najlepšía potravina na infarkt, vysoký krvný tlak, mŕtvicu a cholesterol!

Toto ovocie patrí medzi najstaršie a súčasne tiež najzdravšie potraviny. Tmavo hnedé oválne plody dlhé 3 až 7 cm a široké 2 až 3 cm, ktoré rastú na stromoch pôvodne v oblastiach Prednej Ázie, presnejšie z oblasti Mezopotámie.Toto ovocie je nazývané energetickú, minerálovú a vitamínovou bombou. Ak ste už nepoznali z obrázku o aké ovocie sa jedná, nebudeme vás dlhšie napínať. Toto pre život blahodarné ovocie sú Datle, dnes už dostupné v mnohých obchodoch.Sušené datle sú obzvlášť bohaté na draslík a vitamíny B1, B2, B3, B5, B9 a A, E, K (vitamín C takmer chýba), zdroj, medi, železa a horčíka.Čerstvé i sušené datle sú výživné enormným obsahom cukru (30-70%) – rýchly zdroj energie. Datle v čerstvom stave obsahujú asi 30% vody a 50% cukrov. Sušené bobule majú menej ako 10% vody a pomer cukru presahuje 60%.

Zdravotné prínosy datlí pre naše telo:

Teraz sa poďme pozrieť bližšie na jednotlivé zdravotné prínosy datlí.

Datle predchádzajú hnačke

Datle majú v sebe vysoký obsah draslíka. Ten podporuje tvorbu zdravej črevnej mikroflóry a zmierňuje zápaly v črevách. Predchádzajú tak vzniku hnačky a dokážu ho aj pomerne rýchlo zastaviť.

Datle regulujú cholesterol

Toto chutné ovocie prečisťuje krvné cievy a predchádza tvorbe povlakov na ich stenách. Tiež znižujú hladinu triglyceridov, čím prispievajú k celkovému zdraviu obehového systému.

Datle regulujú krvný tlak

Datle, ako sme už spomenuli, majú vysoký obsah draslíka a nízky podiel sodíka, preto sú priamo ideálne pri vysokom krvnom tlaku. Okrem toho, 5 až 6 datlí má v sebe okolo 80 mg horčíka v prírodnej, ľahko vstrebateľné forme, ktorú telo dokáže veľmi dobre zužitkovať. Horčík, okrem mnohých iných vecí, podporuje cirkuláciu krvi.

 Datle pre anémiu

Uvedené ovocie je bohaté na železo, preto je extrémne prospešné pri anémii, tehotenstvo a pre deti, ktoré odmietajú jesť mäso. 100 gramov datlí dodá telu až 0,9 mg železa, čo je približne 11% odporúčanej dennej dávky. Železo napomáha tvorbe červených krviniek a lepšiemu prekrveniu orgánov.

Datle na mozgovú mŕtvicu

Vysoký obsah draslíka podporuje a zvyšuje výkon nervového systému a predchádza mozgovým mŕtviciam. Denná dávka extra 400 mg draslíka úspešne zabráni rozvoju tohto ochorenia.

Datle pre zdravé srdce

Uvedené ovocia sa ukázalo, ako účinný prostriedok na predchádzanie srdcových infarktov a ischemickej choroby srdca. Vezmite pár datlí, namočte ich cez noc do vody a ráno si ich pridajte do smoothie, čím výrazne podporíte svoje srdce.

Datle proti zápche

Datle sú k extrémne prospešné pri prevencii zápchy. Podobne, ako v predošlom prípade, nechajte ich cez noc namočené vo vode a ráno je zjedzte a tiež vypite vodu, v ktorej sa namáčali. Vláknina z datlí podporí trávenie a voda bude mať mierne laxatívne účinky.

Datle na chudnutie a proti únave

Konzumácia datlí nalačno vám pomôže kontrolovať vašu telesnú váhu. Neobsahujú žiadny cholesterol a zrýchľujú metabolizmus, čím odporujú spaľovanie tukov na energiu. Pomôžu vám takto bojovať aj proti únave.

Tiez sa Vam moze pacit