Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Toto je hlavnou príčinou zvýšenia telesnej hmotnosti, straty vlasov, nadmerného potenia, bolesti kĺbov, únavy a nespavosti

Odporúčame, aby ste sa dozvedeli o deviatich symptómoch, ktoré varujú pred hormonálnou nerovnováhou:

1. Konštantný prírastok hmotnosti

Ak  ste začali priberať na váhe, nemusí to nutne znamenať, že vaša strava nieje v poriadku, pretože extra hmotnosť môže byť jedným z príznakov, ktoré majú hormonálna nerovnováha.

Stresový hormón, kortizol, je vylučovaný nadobličkami. Keď sa produkcia tohto hormónu zvyšuje, či už kvôli stresu alebo inej príčine, môže dôjsť k zvýšeniu hmotnosti.

Zvýšená produkcia kortizolu stimuluje zvýšenie množstva inzulínu uvoľneného do krvného obehu. To môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi, čo často vedie k zvýšenému pocitu hladu a chuti do jedla.

Zistilo sa, že zvýšenie hladiny kortizolu môže viesť k akumulácii „toxického tuku“ v oblasti brucha. To zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej príhody.

2. Vypadávanie vlasov

V minulosti sa predpokladalo, že hlavnou príčinou straty vlasov je hormón testosterón. Teraz však vieme, že hlavným vinníkom je dihydrotestosterón alebo DHT.

Zdravá osoba produkuje malé množstvo DHT, ale tento hormón by nemal byť prítomný v tele zdravej ženy. Preto prítomnosť dokonca veľmi nízkej hladiny DHT u ženy stačí na to, aby spôsobila vypadávanie vlasov.

Strata vlasov sa vyskytuje aj u mužov, ak sa zvyšuje hladina DHT v tele.

3. Silné potenie

To je ďalší znak hormonálnej nerovnováhy.

Ženy počas menopauzy často zažívajú horúce záblesky, potenie sú známkami hormonálnych zmien.

Nočné potenie sa často vyskytujú u ľudí s hormonálnou nerovnováhou.

Ženy a muži môžu byť dôsledkom problémov v endokrinného systému, narušovanie tvorby hormónov, ako je serotonín.

4. Bolesť a únava v kĺboch

Bolesti kĺbov a extrémna únava – to sú známky toho, že máte hormonálna nerovnováha, a to najmä ak máte kvalitný spánok, ale aj tak, keď sa prebudíte, cítite únavu a bolesti kĺbov a svalov.

To sa môže opäť týkať „stresového hormónu“. Kortizol vedie k stálemu stavu pripravenosti na boj alebo let, ktorý sa často vyskytuje v stresových situáciách.

Ak je stres prítomný príliš často, môže spôsobiť konštantný pocit únavy.

V prípade chronického stresu ľudia často zaznamenávajú únavu nadobličiek, čo je dôsledkom vysokých hladín kortizolu.

Navyše pocit únavy môže byť spôsobený aj iným hormonálnym problémom, ku ktorému dochádza, keď hladiny hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) sú pomerne vysoké.

To sa môže stať, keď štítna žľaza nefunguje správne, v stave nazývanom hypotyreóza.

5. Túžba jesť cukor 

Silná túžba po jedle sladkosti môže byť aj znakom hormonálnej nerovnováhy, ktorá môže byť spôsobená štítnou žľazou. Je to dôsledok hypotyreózy, keď sú žľazy hypoaktívne, to znamená, že pracujú pomaly.

Preťaženie nadobličiek môže tiež spôsobiť túžbu po jedle.

A telo zvyšuje produkciu adrenalínu a „stresového hormónu“, kortizolu.

6. Zlá nálada

V prípadoch neustálej zlej nálady, podráždenosti, úzkosti a depresie môže byť príčinou štítnej žľazy – zvýšená produkcia TSH.

7. Nespavosť a poruchy spánku

Ženy, ktoré prechádzajú menopauzou, často trpia nespavosťou alebo prerušením spánku. Je to spôsobené silnou hormonálnou aktivitou.

Nedostatok spánku môže ovplyvniť produkciu 10 hormónov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla, plodnosť, zdravie srdca a duševné zdravie.

Hormonálny estrogén – jeho rovnováha je udržiavaná pravidelným spánkom. Jeho nedostatok, ktorý je príznakom menopauzy, je hlavnou príčinou nespavosti u žien.

U mužov nedostatok testosterónu často vedie k strate spánku.

8. Problémy s trávením

Nerovnováha troch hormónov môže viesť k problémom s trávením. Sú to hormóny známe ako gastrín, sekretín a cholecystokinín.

Pomáhajú stimulovať proces trávenia a obracajú potraviny na jednoduché molekuly, ktoré sa ľahko vstrebávajú do krvného obehu.

To sú príznaky, že vaše telo môže byť v hormonálnej nerovnováhe.

Ako sme už uviedli vyššie, ak máte jednu alebo viac z nich, odporúčame konzultovať s lekárom presnejšiu diagnózu.

Ponúkame vám domáci predpis, ktorý pomôže vyvážiť hormóny

  • 1 čajová lyžička kurkumy
  • 1 lyžička citrónovej šťavy
  • 1 stredná uhorka alebo zelené jablko
  • 1 stopka zeleru
  • 1 veľká mrkva
  • 200 vody

Vložte všetky ingrediencie do mixéra, dobre ich rozmixujte.

Môžete piť túto šťavu denne.

ZDROJ:jensprav.ru

Tiez sa Vam moze pacit