Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Toto je dôvod, prečo ženský organizmus potrebuje až dvakrát toľko odpočinku ako organizmus mužský.

Najnovšia štúdia z Duke univerzity zistila, že ženský organizmus potrebuje až dvakrát toľko odpočinku ako organizmus mužský.

V prípade, že sa ženám nedostane adekvátneho priestoru na zotavenie a regeneráciu, má to neblahé následky na ich fyzické aj mentálne zdravie.

Čo zistili vedci

Okrem toho, že vedci prišli na to, že ženy si vyžadujú dlhší čas na odpočinok, skúmali aj niekoľko ďalších vecí.

Michael Breus, expert na spánok, ktorý sa zúčastnil danej štúdie skúmajúcej spánkové potreby mužov a žien, sa zameral tiež na to, ako majú jednotlivé pohlavia schopnosť zvládať vyčerpanosť.

No a zistil, že v tejto oblasti sú medzi nimi kontrastné rozdiely. Ako uvádza:

„Prišli sme na to, že u žien sa oveľa častejšie vyskytovala depresia, hnev a nevraživosť hlavne v čase skoro ráno.“

Vedci sa domnievajú, že hlavným rozdielom medzi pohlaviami je ich mentálna vitalita. Odhalili totiž, že ženy využívajú svoj mozog intenzívnejšie než muži.

Ak by muži využívali svoj mozog rovnako intenzívne ako ženy, aj oni by potrebovali viac hodín na spánok a odpočinok, aby sa dokázali adekvátne regenerovať.

Napríklad, muži, ktorí majú náročnejšie a komplexnejšie zamestnania vyžadujúce si robiť množstvo rozhodnutí a kritického myslenia, budú potrebovať viac spánku než ostatní muži.

Spánková veda

Výskumníci z Case Western Reserve Univerzity publikovali výskum, ktorý preukázal súvislosť medzi spánkom a zrýchleným starnutím pokožky.

Okrem toho, iné štúdie poukázali aj na súvis nedostatku spánku s koronárnymi ochoreniami srdca, mozgovou mŕtvicou, krvnými zrazeninami a psychiatrickými problémami.

Bežný dospelý človek si vyžaduje 7 až 9 hodín kvalitného spánku denne. Tento čas predstavuje dobu potrebnú pre zachovanie si zdravého imunitného systému.

Preto si v čase choroby dávajte extra pozor na to, aby ste mali dostatok spánku, ktorý posilní vašu imunitu.

Záver

Dnešná rýchla doba je charakteristická neadekvátnym a nekvalitným spánkom, ktorý vytvára množstvo chorých ľudí okolo nás.

Vy však urobte všetko preto, aby ste neboli jedným z nich. Váš imunitný systém sa vám za to poďakuje!

Tiez sa Vam moze pacit