Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty

Toto je 10 účinných domácich liekov na suché, unavené a začervenané oči!

Mať suché, unavené či začervená oči s prichádzajúcim večerom je viac menej normálne. Ak sa vám to však stáva aj ráno, potom to môže byť značný problém.

V prípade, že sú vaše oči podráždené, zvyknete si ich potom aj viac šúchať, čo ich stav ešte zhorší.

Navyše, ide o nielen nepríjemnosť, pretože takýto stav vám neraz bráni vo vykonávaní vašich bežných denných aktivít – či už práce, štúdia či napríklad aj šoférovania.

Problém suchých a začervenaných očí sa objavuje častejšie v studenom zimnom období. Vtedy je totiž vlhkosť vzduchu v interiéroch pomerne nízka, čo problém s vysúšaním očí ešte viac prehlbuje.

Preto, ak náhodou patríte medzi ľudí, ktorých často trápia unavené oči, v tomto článku vám ponúkneme 10 jednoduchých spôsobov, ako tento zdravotný problém so zrakom odstránite alebo aspoň výrazne zmiernite.

1. Dodržujte pravidlo 20-20-20

V tejto technologickej dobe je bežné, že aj niekoľko hodín denne pozeráme do obrazoviek – či už sú to monitory počítačov, smartfónov, tabletov alebo televízne obrazovky.

Takéto dlhodobé pozeranie na monitory si však vyberá svoju daň v podobe suchých a podráždených očí. Dôvodom je fakt, že počas sledovania obrazovky podvedome menej žmurkáme, lebo sa sústredíme na sledovaný obsah.

Menej žmurkania však súčasne znamená, že sú naše oči menej zvlhčované slzami a tak potom vysychajú.

Známa Mayo klinika odporúča, aby sme každých 20 minút si urobili prestávku a počas 20 sekúnd sa dívali na objekt, ktorý sa nachádza vo vzdialenosti 20 metrov.

Ide o spomínané pravidlo 20-20-20.

2. Zvlhčujte vzduch

V zimnom období je vonku síce normálna vlhkosť vzduchu, no ak sa chladný vzduch z vonkajšieho prostredia v interiéroch zohreje, jeho relatívna vlhkosť klesá.

Čím väčší je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, tým je vnútri nižšia relatívna vlhkosť vzduchu a tým viac nielen naše oči, ale i naša pokožka trpia a vysúšajú sa.

Riešením je preto zaobstarať si zvlhčovač vzduchu.

Prípade lacnejšou možnosťou je, že môžete na radiátor zavesiť namočený uterák alebo v interiéri rozvešať vypratú bielizeň, z ktorých sa začne odparovať voda a to následne zvýši vlhkosť vzduchu.

3. Pite tekutiny

Ak chcete udržať vaše telo, vrátane očí, dostatočne hydratované, tak pite aspoň 8 pohárov najlepšie čistej nebublinkovej vody denne.

4. Konzumujte omega 3 mastné kyseliny

Odborníci odporúčajú konzumáciu potravín bohatých na omega 3 mastné kyseliny. Tie pomáhajú očným žľazám v správnom fungovaní.

Ide o potraviny ako morské ryby či ľanový olej.

5. Obmedzte cukor

Podľa portálu Medical News Today je vysoká konzumácia cukru spájaná so suchými a unavenými očami.

Preto sa snažte obmedziť sladkosti a tiež potraviny bohaté na cukry a jednoduché sacharidy ako napríklad biele pečivo, spracované potraviny, polotovary a prisladzované potravinárske výrobky.

6. Urobte si teplé zábaly

Teplé (nie však príliš horúce) zábaly na oči počas doby aspoň 1 minúty pomáhajú „roztápať“ zahustené oleje, ktoré môžu upchávať slzné kanáliky.

Po takomto zábale si prstami jemne prejdite po očných viečkach, aby ste tieto oleje dali do pohybu a uvoľnili tak kanáliky.

7. Použite očné kvapky

Veľmi účinné je aj použitie očných kvapiek.

Nemusí ísť pritom vôbec o kvapky kupované z lekárne, úplne postačí aj nakvapkanie čistej vody so štipkou v nej rozpustenej soli.

8. Na vlasy aplikujte nedráždivé šampóny

Oči často dráždi používanie bežných šampónov, hlavne ak sa vám nedopatrením pena z nich dostane do oka.

Keď sa vám to často stáva, môžete pouvažovať o použití detských šampónov, ktoré sú špeciálne vyrábané tak, aby nedráždili oči.

9. Vyhýbajte sa prievanu a prúdeniu vzduchu

Suché a podráždené oči máva často na svedomí priamy prúd vzduchu, ktorý má na ne veľmi zlý vplyv.

Keď budete vetrať alebo nastavovať ventiláciu či klimatizáciu, urobte to tak, aby sa prúd vzduchu vyhol kontaktu s vašimi očami.

10. Častejšie žmurkajte očami

Hoci sa možno zdá trocha hlúpe to pripomínať, no najjednoduchšie riešenia bývajú často tými najúčinnejšími.

No a najjednoduchším spôsobom, ako si zvlhčiť oči a zabrániť ich únave a vysúšaniu, je častejšie žmurkanie či klipkanie.

Záver

Ak vás trápia suché, unavené alebo začervenané oči, existujú jednoduché domáce riešenia, ktoré vám vedia účinne pomôcť.

Dúfame, že uvedených 10 spôsobov zabezpečí, že sa tohto nepríjemného problému čoskoro nadobro zbavíte.

Tiez sa Vam moze pacit