Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Tipy, ako správne sedieť pri počítači.

Ak trávime pri počítači veľa času, spôsob, ako pri ňom sedíme, môže výrazne ovplyvňovať telesný stav nášho organizmu. Najmä súčasná doba je spätá s profesiami a záľubami spojenými s počítačom.

Mnoho klientov nášho rehabilitačného centra trpí bolesťami práve kvôli sedavému zamestnaniu. Ak ale budeme dodržiavať princípy správneho sedenia pri počítači, môžeme sa v dostatočnej miere vyvarovať bolestiam krku, chbtice, kolien, či tŕpnutia horných končatín. V prípade, že teda máte sedavé zamestnanie alebo je počítač Vašim vášnivým hobby, tieto tipy v článku určite oceníte.

Tipy, ako správne sedieť pri počítači

Nohy

  1.  Nohy položené na tvrdej podložke, najlepšie na zemi. Ak ste nižšieho vzrastu a dĺžka vašich dolných končatín Vám nedovoľuje položiť si nohy na zem, podložte si ich.

Kolenné kĺby

  1.  Kolenné kĺby by mali smerovať od seba. So stoličkou by ste mali vytvárať pomyselný trojuholník. Bedrové kĺby zasa musia byť o niečo vyššie ako kolená, v uhle zhruba 100 stupňov

Horizontálna poloha sedenia

  1.  Neseďte na stoličke príliš vzadu, aby Vás táto poloha nelákala k zhrbeniu. Veď práve tomu sa chceme vyhnúť…

Vzdialenosť od klávesnice

  1.  Správna vzdialenosť trupu od klávesnice je takisto veľmi dôležitá. Lakťové kĺby odporúčame mať položené na stole pred vami. Váš trup získa potrebnú oporu pre udržanie vypriamenia pri sedení.

Poloha ruky s myšou

  1.  Poloha ruky, v ktorej držíte myš, by mala byť zabezpečená správnym vytočením zápästia smerom za malíčkom.

Uvoľnenie ramien

  1.  Uvoľnenie ramenných kĺbov Vám pomôže predísť bolestiam v oblasti krku, šije a hlavy. Dôležité je dbať o to, aby ste mali šijové svaly a ramená stále uvoľnené. Opak spôsobí ich preťaženie.

Odľahčenie chrbtice

  1.  Na odľahčenie chrbtice v sede môžeme použiť mäkkú, pružnú loptu, tzv. overball, ktorú vkladáme za chrbát medzi driek a operadlo. Toto odľahčenie nám slúži hlavne pri dlhodobom sedení buď v kancelárii alebo pri jazde autom.

Výška monitora

  1.  Častým problémom býva preťažovanie svalov v oblasti krku a šije. Aby ste sa tomuto vyvarovali, nastavte si výšku svojho monitora na úroveň Vašich očí. Dôležité je tiež samozrejme mať monitor umiestnený priamo pred sebou.

Občasné natiahnutie

  1.  Počas dlhšieho sedenia za počítačom a napríklad aj počas pracovnej doby, sa pokojne natiahnite alebo si zacvičte. Existuje množstvo jednoduchých cvikov, ktoré Vám pomôžu v akútnom stave bolesti natiahnuť či zmobilizovať Vašu chrbticu.

Na záver pre Vás máme video, kde sú práve zvýraznené chyby pri jednotlivých typoch sedenia pri počítači a tipy, ako sedieť pri počítači správne.

Tiez sa Vam moze pacit