Krása a životný štýl, Prírodná medicína

Táto zázračná bylinka opraví poškodený zrak a zlepší videnie dokonca aj u starších ľudí.

Skupina medicínskych expertov z Talianska objavila priam zázračnú bylinku na liečbu straty zraku v dôsledku starnutia.

Štúdia zistila, že táto rastlina dokáže predchádzať a zastaviť stratu zraku a dokonca aj zvrátiť ochorenie, ak už k nemu došlo u ľudí s makulárnou degeneráciou.

Ide naozaj o dobrú správu pre ľudí, ktorých trápia problémy so zrakom a očami.

Čo je to makulárna degenerácia?

Ide o jednu z najčastejších príčin straty zraku a slepoty. Postihuje zvyčajne starých ľudí a je do vysokej miery podmienená vekom. Makula sa nachádza v strede oka a je zodpovedná za stredné pole nášho videnia.

Niekedy sa však môže objaviť aj u mladých a zdravých ľudí.

Často sa proces degenerácie makuly nijako neprejavuje. Až po čase sa dostaví zhoršený zrak od zvlneného videnia až po rozmazanosť. Potom sa vytvorí akoby diera v strede zorného poľa.

Ide o veľmi závažné ochorenie, ktoré výrazne ovplyvňuje život postihnutých ľudí, viac ako katarakty či glaukóm.

Na vznik makulárnej degenerácie má dôležitý vplyv aj genetika. Zhoršuje ju aj dráždenie dymom – či už fajčenie alebo znečistený vzduch z prostredia.

Makulárna degenerácia a šafran

Počuli ste už niekedy o šafrane? Ide o korenie výraznej oranžovej farby a používa sa ako prísada v mnohých indických jedlách.

Táto bylinka dokáže zmenšiť problémy a následky spojené so zhoršovaním zraku a dokonca aj vyliečiť existujúce očné ochorenia. Zrejme to teraz poteší všetkých ľudí, ktorí majú radi indickú kuchyňu.

Šafran je pomerne drahé korenie, pretože jeho zber je extrémne prácny. Na získanie 1 kg sušeného korenia je potrebné zozbierať až 220 tisíc kvietkov.

Jednou z možností jeho užívania sú doplnky s 20 mg výťažkom šafranu denne.

Ak užívate priamo šafran ako korenie, potom odporúčaná dávka je 0,5 až 1 gram. Dávky vyššie než 5 gramov už môžu mať na telo toxické účinky.

V štúdii vykonanej talianskymi vedcami užívali ľudia tablety s 20 mg výťažku šafranu denne počas 3 mesiacov. Po skončení došlo u všetkých účastníkov užívajúcich šafran k zlepšeniu stavu sietnice oproti placebo skupine.

Ďalšie látky na podporu zraku

Na podporu zraku a predchádzanie degeneratívnych ochorení očí sa odporúča príjem nasledovných látok:

  • vitamíny E, C a A (vo forme beta karoténu)
  • bioflavonoidy
  • omega-3 mastné kyseliny
  • lykopén
  • luteín a zeaxanthin – veľmi silné antioxidanty

Najlepším spôsobom, ako získať uvedené látky, je konzumácia potravín, ktoré ich obsahujú (mrkva, mango, listová zelenina, vaječné žĺtka, divoký losos, sardinky, čierne ríbezle, čučoriedky).

V prípade, že nemáte dostatok týchto potravín, do úvahy prichádza aj ich dopĺňanie prostredníctvom výživových doplnkov.

Tiez sa Vam moze pacit