Zdravé recepty

Tieto semienka liečia cukrovku, cirhózu, obličky, pankreas

Ide o semienka, ktoré ľudia často používajú na kŕmenie vtákov, preto sa im občas hovorí tiež vtáčie semienka.Ich nutričné ​​zloženie je však natoľko výnimočné, že sa dajú využiť aj pri liečbe niekoľkých závažných ochorení u ľudí ako sú cukrovka, cirhóza pečene, zápaly obličiek alebo pankreasu.Bylinka z ktorej pochádzajú tieto semienka sa volá  Chraštice trsteníkovitá (Phalaris arundinacea).Semienka tejto bylinky obsahujú vysoký podiel aminokyselín a enzýmov, ktoré sú pre ľudské telo extrémne dôležité.

Nutričné zloženie semien Rachotiaca rákosovité

Experti uvádzajú, že tieto semienka majú vysoký obsah enzýmu lipázy, ktorá je veľmi prínosná pre trávenie.Ide o enzým, ktorý rozkladá tuky, aby mohli byť rýchlejšie vstrebávané v črevách do krvného obehu.Tento enzým má pre telo vysokú hodnotu aj preto, že výborne redukuje prejavy zlého trávenia a celiakia.Navyše, proteíny, ktoré obsahujú semienka chrastice rákosovité, sú veľmi ľahko stráviteľná a prospešná pre ľudské telo, pretože sa jedná o kvalitný druh bielkovín.Okrem toho majú aj vysoký podiel vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov, rastlinných bielkovín a zdravých tukov.

Zdravotné prínosy semien  Rachotiaca rákosovité

Semená hrkajúce rákosovité účinne spomaľujú prejavy procesu starnutia, napríklad tým, že sťahujú kožu a zmenšujú viditeľnosť vrások.Najcennejšie je však ich schopnosť potláčať zápaly pankreasu, ktoré sú známe pod odborným názvom pankreatitída.Ďalej sa ukazuje, že výborne kontrolujú cukrovku tým, že regulujú hladinu glukózy v krvi. Dokážu dokonca cukrovku neraz aj úplne vyliečiť.Najčastejšie sa využívajú pri zápaloch a degeneratívnych ochoreniach vnútorných orgánov ako sú pečeň, obličky a vyššie zmienenú pankreas.Pri cirhóze pečene zvyšujú počet hepatocytov, zmenšujú jej objem a naštartujú rýchlu regeneráciu.

Okrem uvedených pomáhajú aj pri nasledujúcich ochoreniach:

 • artérioskleróza
 • dna
 • reuma
 • opuchy končatín
 • gastritída a žalúdočné vredy
 • vysoký krvný tlak
 • vysoká hladina cholesterolu v krvi
 • obezita a celulitída
 • ochorení a cysty močového mechúra
 • infekcia močových ciest

Ako užívať semienka  Rachotiaca rákosovité

 1. Semienka je nutné pred konzumáciou rozomlieť na prášok. Použiť k tomu môžete buď mlynček na mak alebo mažiar.
 2. Vezmite 3 až 5 polievkových lyžíc prášku, zmiešajte s pohárom čistej vody a vypite to.
 3. Ďalšou možnosťou je naliať 250 ml vody do mixéra, pridať prášok zo semien a mixovať, kým sa nezačne tvoriť tekutina podobná mlieku. Potom dolejte ďalších 250 ml vody a pokračujte ešte chvíľu v mixovaní.
 4. Mlieko si môžete vyrobiť aj tak, že prášok namočíte do vody a necháte odstáť cez noc. Ráno tekutinu sceďte cez gázu alebo látku a mlieko je hotové.
 5. Vyrobené mlieko pite ráno pred raňajkami a večer aspoň hodinu pred večerou.

Prášok zo semien  Chraštice rákosovité  môžete pridávať aj do iných surových či varených jedál. V surovom stave sa však v nich zachová väčšie množstvo prospešných živín.

Tiez sa Vam moze pacit