Prírodná medicína, Zdravé recepty

Tajomstvo takmer 2-násobného zlepšenia pamäte a zvýšenia výkonu vášho mozgu.

Mozog potrebuje správne živiny, aby mohol fungovať efektívne a výkonne.

To platí rovnako pre pamäť, ako aj vyššie kognitívne funguje ako sú premýšľanie, riešenie problémov a celkové logické myslenie.

Kde tieto živiny získať? Dnes vám prezradíme 15 potravín, u ktorých je dokázané, že zvyšujú mozgovú kapacitu, zlepšujú pamäť a zvyšujú výkon mozgu.

A to nielen o nejaké zanedbateľné percentá. Ak sa o svoj mozog budete dobre starať a dodávať mu to, čo potrebuje, jeho výkon sa dá zlepšiť až o uctihodných 80%.

Samozrejme, nemusíte konzumovať všetky tieto potraviny naraz. Avšak čím viac z nich zakomponujete do svojho jedálnička, tým lepšie budú na tom váš mozog a inteligencia.

1. Rozmarín

Zrejme najznámejšou bylinkou na zlepšovanie mozgových funkcií je rozmarín. Látky, ktoré sa v ňom nachádzajú, podstatnou mierou zvyšujú výkon mozgu.

Nemusíte ho ani len konzumovať. Dokonca stačí, že si k nemu budete privoniavať.

Jednoducho položte rozmarín na okno v miestnosti, kde trávite čas, alebo použite vonný olej na masáž. Zvyčajne sa riedi s iným nosným olejom ako napríklad slnečnicovým, pretože je veľmi koncentrovaný.

2. Červená repa

Červená repa obsahuje látky, ktoré zlepšujú prietok krvi v tele a tým aj v mozgu. Lepšie prekrvený a okysličený mozog podáva aj lepšie výsledky.

3. Vajíčka

Na zlepšenie pamäte zaraďte do svojich raňajok  jedno vajíčko.

Vaječné žĺtko obsahuje cholín, ktorý je veľmi prospešný pre zdravie mozgu.

4. Ryby

Sardinky, losos, makrely, treska, ančovičky… Tieto ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, ktoré sú pre správnu funkciu mozgu nevyhnutné.

Niektoré dravé ryby môžu však byť znečistené ťažkými kovmi, preto je lepšie konzumovať tie menšie ako sardinky alebo ančovičky.

5. Avokádo

Podobne ako ryby, aj avokádo sa vyznačuje bohatosťou na zdravé tuku a iné látky, ktoré podporujú prekrvenie a činnosť mozgu.

6. Čučoriedky

Toto šťavnaté a chutné ovocie je plné antioxidantov, ktoré chránia mozog pred oxidatívnym stresom a vplyvom voľných radikálov.

7. Cibuľa

Jedzte denne aspoň trocha čerstvej cibule pre zlepšenie vašej pamäte.

8. Celozrnné potraviny

Kombinácia vlákniny, komplexných sacharidov a omega-3 mastných kyselín robí z celozrnných potravín ideálnu potravu pre rozvoj mozgu.

9. Paradajky

Paradajky obsahujú jeden veľmi silný antioxidant lykopén, ktorý chráni nervové bunky pred poškodením a prospieva aj celkovému zdraviu.

10. Zelený čaj

Na zlepšenie pamäte a zvýšenie kapacity mozgu, pite denne 2 až 3 šálky čerstvo pripraveného zeleného čaju.

Tento druh čaju výrazne podporuje koncentráciu a kognitívne funkcie, pretože zvyšuje elektrické prepojenia neurónov v mozgu.

11. Horká čokoláda

Horká čokoláda, teda taká, ktorá má vysoký podiel kakaa, je bohatá na extrémne prospešné antioxidanty

Obsahuje tiež kofeín, ktorý zostruje pamäť a zvyšuje mieru sústredenia sa.

12. Zimná tekvica

Zimná tekvica (zvonku zelená, z vnútra žlto-oranžová) je ďalšou super potravinou pre vašu pamäť.

Vyznačuje sa vysokým podielom vitamínu B12 a kyseliny listovej, ktoré chránia nervy pred poškodením a podporujú funkciu mozgu.

13. Orechy

Orechy ako sú vlašské, para, pekanové či lieskové zlepšujú transport kyslíka do mozgu a tiež poskytujú viaceré dôležité živiny pre zdravé krvné cievy do mozgu.

Okrem toho obsahujú aj omega-3 mastné kyseliny, ktoré stimulujú nervové funkcie.

14. Kurkuma

Aktívna látka v kurkume nazývaná kurkumín dokáže zostriť pamäť a zabrániť zápalom v mozgu či na iných miestach v organizme.

15. Jablká

Jablká sú síce bežné ovocie, no zároveň patria medzi najzdravšie potraviny.

Obsahujú nielen mnohé vitamíny a minerály, ale aj veľmi prospešný pektín a ďalšie látky, ktoré majú na nervovú sústavu upokojujúci vplyv, čo umožňuje mozgu podávať lepší výkon.

Tiez sa Vam moze pacit