Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Staroveké korenie, ktoré lieči astmu, znižuje krvný tlak a kontroluje krvný cukor.

Ide o korenie, ktoré je pôvodom z Iránu, Afganistanu a Indie. Na strednom východe patrí medzi jedno z najobľúbenejších.

Jedná sa o veľmi silné korenie s mnohými medicínskymi využitiami pri liečbe širokej palety rôznych ochorení a zdravotných ťažkostí.  Pridáva sa do mnohých indických a stredoázijských jedál a v súčasnosti si postupne nachádza cestu aj do západných krajín.

Zdravotné účinky korenia asafoetida

Asafeotida sa niekedy nazýva aj ločidloasant alebo čertovo lajno.

Vo svojom surovom stave má nepríjemné štipľavý zápach, preto sa mu niektorí ľudia vyhýbajú. Avšak po uvarení dodáva jedlu výbornú pikantnú chuť, ktorá v ústach zanecháva lahodný a uspokojujúci pocit.

Z jej mnohých účinkov na zdravie spomeňme tie najdôležitejšie:

Znižuje krvný tlak

Asafoetida je prirodzeným riedičom krvi. Obsahuje totiž vysoký podiel kumarínu, ktorý napomáha prietoku krvi v cievach tým, že znižuje jej viskozitu.

Krv s nižšou viskozitou sa menej zráža a tiež ľahšie prúdi, čím sa dosiahne nižší krvný tlak.

Aj viaceré štúdie dokazujú, že fynonutrienty nachádzajúce sa v tomto korení znižujú arteriálny krvný tlak, čim prispievajú k celkovému zdraviu kardiovaskulárneho systému.

Lieči astmu

Asafoetida pomáha v prieduškách uvoľňovať hlieny a spriechodňuje dýchanie.

Kvôli jej úžasným liečivým účinkom na dýchací systém sa používa už po celé storočia ako liek na astmu, kašeľ a bronchitídu.

Olej nachádzajúci sa v tomto korení sa z tela uvoľňuje prostredníctvom pľúc a slizníc, kedy pomáha liečiť astmatické prejavy.

Kontroluje krvný cukor

Asafeotida je síce prírodný, no veľmi účinný prostriedok na kontrolu krvného cukru.

Podľa jednej súčasnej štúdie 50 mg extraktu z asafeodity na 1 kg telesnej váhy má významný vplyv na znižovanie hladiny krvného cukru.

Za tento účinok vďačí kyseline fenolovej, ktorá reguluje krvný cukor.

Znižuje prejavy syndrómu dráždivého čreva

Podľa stále pribúdajúcich výsledkov výskumu dokáže asafoetida znižovať frekvenciu, silu a trvanie prejavov syndrómu dráždivého čreva.

Ide hlavne o prejavy ako sú hnačka, zápcha, nadúvanie, bolesti brucha a hromadenie hlienov.

Ako zakomponovať asafoetidu do stravy

Je nepravdepodobné, že toto korenie nájdete v bežných obchodoch s potravinami alebo supermarkete. To by vás však nemalo zastaviť od jej hľadania.

Asafoetidu zoženiete buď v internetových obchodoch alebo v obchodoch orientujúcich sa na indickú či stredoázijskú kuchyňu.

Ak ju budete užívať ako korenie, uistite sa, že bude uskladnená vo vzduchotesnej nádobe, mimo dosahu slnečného svetla, tepla a vlhkosti, aby ste zabezpečili jej dlhú dobu životnosti.

Dobré utesnenie je tiež vhodné preto, aby jej prenikavá vôňa nebola cítiť po celom dome či byte.

Asafoetida sa síce používa do ázijských jedál, to však neznamená, že ju nemôžete pridať aj d našich slovenských či európskych pokrmov. Tiež sa vôbec nemusíte báť jej silnej vône – po uvarení sa kompletne zmení na príjemnú a lahodnú.

Keď pridáte len štipku korenia do horúceho oleja, hneď sa premení na vôňu podobnú cesnaku.

Je vhodná najmä do jedál založených na strukovinách ako sú fazuľa alebo šošovica. Tiež je odporúčaná do polievok, ktorým dodá delikátnu príchuť.

Tiez sa Vam moze pacit