Lekári tvrdia, že je to práve vaša spánková poloha, ktorá vám môže spôsobiť problémy so zdravím.
Avšak na to, aby ste si užívali spánok vo vašej obľúbenej polohe, teraz nemusíte meniť vaše doterajšie zvyklosti. Jednoducho postačí, ak urobíte malé zmeny.
Dnes vám ukážeme, aké zmeny to sú, a to v závislosti od konkrétnej spánkovej polohy, ktorú máte najradšej.
1. Ak spíte na boku
Vedci zistili, že celebrospinálna tekutina sa zbavuje toxínov oveľa lepšie vtedy, ak spávate na boku. Vtedy sa výrazne znižuje riziko bolesti hlavy a tiež riziko rozvoja Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby.
Okrem toho, spanie na boku zmierňuje problémy s pálením záhy. Negatívom tejto polohy však je, že sa zvyšuje tlak na pečeň (ak spíte na pravom boku).
Čo odporúčajú lekári:
a) Na zmiernenie tráviacich ťažkostí spite na ľavom boku. Zlepší sa vám cirkulácia krvi v bruchu a uľaví sa žalúdku i žlčníku.
b) Pri problémoch s krivou chrbticou si dajte medzi kolená malý tvrdý vankúšik. Ten zníži tlak na stavce. Pod hlavou majte veľký mäkký vankúš.
c) Pri vysokom krvnom tlaku a problémoch s cirkuláciou krvi sa odporúča spať na pravom boku. Vtedy sa zníži tlak na vaše srdce.
2. Ak spíte na chrbte
Spanie na chrbte je najlepšie vtedy, ak máte problémy s chrbticou a kĺbmi. Táto poloha tiež predchádza páleniu záhy a tvorbe vrások.
Ak však máte problémy s nosom, hornými dýchacími cestami alebo vysokým krvným tlakom, potom je táto poloha najhoršia.
Čo odporúčajú lekári:
a) Pri chrápaní si dajte pod hlavu malý vankúš, aby horné dýchacie cesty boli čo najviac uvoľnené.
b) Pri tečení z nosa použite niekoľko menších vankúšov, ktorými si nadvihnete hlavu. To zabráni hlienom, aby uviazli v prínosných dutinách.
Uhol by však nemal byť až príliš veľký, inak si môžete poškodiť krčnú chrbticu.
c) Pri bolestiach chrbta a kĺbov si dajte malý vankúšik pod krk, veľký (no plochý) vankúš pod kolená a zakrútený uterák pod kríže. Toto rozloženie zafixuje chrbticu do správnej polohy a zabezpečí normálny prietok krvi.
3. Ak spíte na bruchu
Japonskí vedci zistili, že spanie tvárou smerom dole pomáha znižovať krvný tlak, zlepšuje trávenie a odstraňuje chrápanie i pálenie záhy.
Čo odporúčajú lekári:
a) Pre ochranu chrbtice pred nadmerným krvácaním a zníženie tlaku v krížoch si dajte malý vankúšik pod oblasť panvy.
Vankúš pod hlavou by mal byť plochý alebo ho môžete dať úplne preč, aby netrpel váš krk.
4. Ak spíte vo fetálnej pozícii (pozícia plodu)
Pozícia plodu je taká pozícia, kedy máte obe nohy pokrčené v kolenách a pritiahnuté ich bližšie k brade (jednu viac, druhú trošku menej). Je síce pohodlná, no môže ovplyvniť vaše zdravie.
Skrčené telo totiž bráni diafragmatickému dýchaniu. To síce zabráni chrápaniu, no ak máte nejaké dýchacie ťažkosti, ako napríklad astmu, potom by ste sa tejto polohe mali radšej vyhýbať.
Čo odporúčajú lekári:
a) Na narovnanie chrbtice sa uistite, že vaše ruky a nohy sú v správnej polohe, pri ktorej je hrudník voľný. Dajte si jeden veľký mäkký vankúš medzi nohy a druhý menší medzi lakte.
Lekári sú toho názoru, že najlepší vankúš pod hlavu pre túto polohu je malý, no nadýchaný, aby dobre podporoval krk.
Aká je vaša obľúbená spánková poloha? Používate už niektoré z tu uvedených trikov?