Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Šokujúce! Podľa kostier z vykopávok osteoartritídu nespôsobuje starnutie!

Opýtajte sa hocikoho, čo si myslí o osteoartritíde. Je veľká pravdepodobnosť, že povie niečo o starnutí alebo o tom, ako zlá strava oslabuje vaše kosti.

Tieto odpovede síce nie sú úplne zlé, no nie sú ani celkom správne. V skutočnosti nedávna štúdia vniesla viac svetla na naše pochopenie osteoartritídy a ukázala, v čom tkvie jej hlavná príčina.

Čo sa zvyčajne považuje za príčiny osteoartritídy

Osteoartritída je najčastejšou formou artritídy, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete. Podľa štatistík ňou trpí každý jedenásty človek.

Ide o degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré môže postihnúť ktorýkoľvek kĺb v ľudskom tele. Najčastejšie sa však objaví v kĺboch prstov na rukách i nohách, kolenách, bedrách, krížoch a krku.

Zdravé kĺby sú podporované chrupavkami. Ide o tuhé tkanivo, ktoré chráni kĺbové kosti a umožňuje kĺbom ich hladké ohýbanie.

V prípade osteoartritídy sa však tieto chrupavky rozpadnú, kosti potom trú o seba a poškodzujú sa. Postupne začnú na takto poškodených kostiach rásť výrastky, ktoré sa môžu neskôr odlomiť.

Ako sa poškodenie kostí a chrupaviek ďalej zhoršuje, zosilňujú sa aj zápaly a bolesti kĺbov.

Určiť presnú príčinu opotrebenia chrupaviek je niekedy ťažké, pretože k poškodeniam dochádza postupne v priebehu desaťročí, keď sa ešte nemusia prejavovať žiadne príznaky.

Za najčastejšie príčiny sa považujú nasledovné:

  • starnutie
  • nosenie nadmernej váhy (obezita)
  • úrazy kĺbov
  • od narodenia zle vyformované kĺby
  • genetické poruchy chrupaviek
  • stres z preťaženia pri športe, ktorý si vyžaduje množstvo opakovaných pohybov

Výskyt osteoartritídy sa od polovice 20. storočia zdvojnásobil

V júli 2017 doktorant na Fakulte Ľudskej evolučnej biológie Harvardskej univerzity, Dr. Ian Wallace, publikoval štúdiu s názvom Výsledky Národnej akadémie vied USA.

Počas svojho výskumu Dr. Wallace so svojím tímom preštudovali vyše 2000 kostier z troch rôznych etáp ľudskej histórie.

Vedci prezreli kostry, zvlášť ich kolenné kĺby, od počiatku industriálnej revolúcie až do prvých rokov 21. storočia, vrátane 176 kostier z predhistorickej éry. Z týchto pozorovaní vyvodil Dr. Wallace záver, že v súčasnosti je výskyt osteoartritídy dvojnásobný v porovnaní s rokom 1950.

Domnievajú sa však, že dôvodom tohto nárastu nie je jednoducho iba to, že ľudia dnes žijú dlhšie alebo, že máme častejší výskyt nadváhy.

Dokonca aj vtedy, keď výskumníci zohľadnili priemernú dĺžku života a obezitu, stále bol súčasný výskyt osteoartritídy omnoho vyšší než by mal byť.

To ich viedlo k otázke: Ak nie iba dĺžka života a obezita, čo je hlavnou príčinou nárastu osteoartritídy?

Ako sa ukázalo, kľúčom k tomuto dramatickému nárastu je naša fyzická neaktivita, ako dôsledok „moderného“ spôsobu života.

Ako teda ďalej?

Svojim spôsobom dáva výskum Dr. Wallaca ľuďom nádej. Nemáme síce kontrolu nad našim starnutím, no nad množstvom našej fyzickej aktivity kontrolu určite máme.

Jednoducho tým, že sa budeme viac hýbať, dokážeme predísť tak progresii, ako aj rozvoju mnohých prípadov osteoartritídy.

Pre začiatočníkov sa odporúča takzvaný rezistentný tréning s pomocou rezistentných pásov. Ich výhoda oproti činkám je, že kvôli ním nemusíte chodiť do posilňovne.

Tieto pásy vám ponúkajú neustále napätie, ktoré pomáha udržiavať rovnováhu a posilňuje svaly.

Na nasledujúcom videu (v angličtine) si môžete pozrieť niekoľko názorných príkladov cvikov s rezistentnými pásmi:

Neskutočnou výhodou rezistentného tréningu, ktorú ľudia často prehliadajú, je, že okrem svalov posilňuje aj kosti a kĺby!

Ľudia dosiahnu najvyššiu hustotu kostí okolo 30-ky a až neskôr sa začnú obávať straty kostnej hmoty, ktorú si budovali celý život. Avšak bez ohľadu na váš vek, rezistentný tréning je najlepší spôsob, ako si udržať zdravé kosti, svaly, kĺby a celkové zdravie.

Záver

Okrem rezistentného tréningu ako najlepšieho lieku na osteoartritídu si spomeňme na záver ešte jednu vec, ktorej je dobre sa pridržiavať.

Vybudujte si zvyk, že budete každý deň aspoň raz chodiť na prechádzku okolo vášho domu. To platí zvlášť vtedy, ak máte sedavé zamestnanie.

Posilníte si tým svoje chrupavky a predídete nepríjemným bolestiam a zápalom vašich kĺbov neskôr v živote.

Tiez sa Vam moze pacit