Zdravie a životospráva

Slováci, dajte POZOR! Desaťtisíce pacientov si bude musieť od januára za tieto lieky priplácať!

Od januára si pacienti po mŕtvici priplatia za lieky od 30 do 80 eur. Väčšina pacientov, ktorí sú dnes liečení na riedenie krvi, tzv. novými antikoagulanciami, si budú tieto lieky hradiť z vlastného vrecka.

Do platnosti totiž vstupuje nová revízia úhrad z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Pacientska organizácia Sekunda pre život, združujúca pacientov po cievnej mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení, na to upozorňovala už v novembri.

Ako uviedla organizácia v tlačovej správe, rezort zdravotníctva doposiaľ neurobil nič preto, aby situáciu zvrátil.

Zdravotné riziká

„Pacienti sa na nás obracajú s otázkami, prečo im už poisťovne ich liek nebudú hradiť, prečo musia prejsť na iný liek, či pre nich táto zmena nepredstavuje bezpečnostné a zdravotné riziko a tak ďalej. Tých otázok je skutočne veľa a my z pozície ich pacientskych advokátov, žiaľ, tiež nedisponujeme odpoveďami na mnohé, nimi kladené otázky,“ uviedol Richard Fides zo Sekundy pre život.

Upozornil pritom, že zmeny v oblasti úhrady tzv. NOAKov budú platné už 1. januára 2021.

Dotknutí pacienti

„V tejto súvislosti sme sa obrátili listom na štátnu tajomníčku rezortu zdravotníctva Janu Ježíkovú. V rámci našej žiadosti sme definovali otázky súvisiace s novou revíziou úhrad. Žiaľ, do dnešného dňa nedisponujeme odpoveďami, ktoré by sme mohli následne tlmočiť pacientom, ktorí sú touto zmenou najviac dotknutí. Upozorňujeme, že nejde o niekoľko desiatok pacientov, ale o 50-tisícovú skupinu prevažne seniorov,“ konštatoval Fides.

Ako dodal, dokedy bude tento stav trvať a či rezort zdravotníctva chystá nejaké zmeny v tejto vyhláške, zatiaľ nie je známe. Agentúra SITA požiada o stanovisko Ministerstvo zdravotníctva SR.

Tiez sa Vam moze pacit