Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Skvelé mlieko: Lieči bolesti kĺbov, posilňuje svaly a hojí zapálené črevá.

Na japonskom ostrove Okinawa je tento tradičný nápoj neoddeliteľnou súčasťou spôsobu ich života. Tamojšia populácia ho pije denne.

Skladá sa z viacerých veľmi prospešných surovín, z ktorých najdôležitejšia je kurkuma. Viaceré štúdie jej pripisujú širokospektrálne protizápalové vlastnosti.

Zrejme aj to je dôvod, prečo sa miestni obyvatelia dožívajú v priemere 81.2 roka, čo je jedna z najdlhších dôb dožitia na svete.

Dnes vám preto ponúkneme recept na tento neskutočne zdravý nápoj.

Okrem kurkumy sa skladá aj z kokosového mlieka, čierneho korenia a zázvoru. Predtým, než prejdeme k samotnému receptu, povedzme si trocha viac o jeho jednotlivých zložkách.

Zdravotné účinky zložiek zlatého mlieka

Kurkuma je tradičné indické korenie, ktoré sa v Indii používa na ochutenie takmer všetkého – od tradičných kari až po rôzne druhy horčice.

Zdravotné prínosy tohto žltého korenia sú v súčasnosti už veľmi dobre zdokumentované.

Existuje o nej vyše 700 štúdii, z ktorých v roku 2007 publikoval James A. Duke sumár v denníku Alternatívnych a komplementárnych terapií.

Duke podal obsiahle dôkazy o vlastnostiach kurkumy, medzi ktorými najdôležitejšie sú jej protizápalové, kĺby liečiace a mozog podporujúce účinky.

Zázvor je ďalšou zložkou zlatého mlieka, ktorého prínosy využijú konzumenti tohto nápoja.

Medzi jeho hlavné prednosti patria opäť protizápalové účinky, vplyv na zmierňovanie príznakov artritídy, bolesti kĺbov a kostrovo-svalových problémov.

Čierne korenie dodáva zlatému mlieku ostrejšiu chuť. Zároveň obsahuje alkoloid piperín, ktorý zlepšuje absorpciu a protizápalové účinky kurkumy.

Okrem toho čierne korenie ponúka ďalšie prínosy v podobe esenciálnych nutričných látok ako sú mangán, železo, vitamín K. Navyše, toto korenie má aj veľmi priaznivé účinky na trávenie.

Kokosové mlieko patrí medzi ďalšie extrémne zdravé potraviny.

Podobne ako kokosový olej, aj ono má silné protizápalové účinky a navyše obsahuje veľké množstvo vitamínov (C, E, B1, B3, B5 a B6) a minerálov (železo, selén, vápnik, horčík a fosfor).

Recept na zlaté mlieko

No teraz sa už pozrime na to, ako si tento neskutočne zdravý nápoj pripraviť. Budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • 1 pohár (2 dcl) ľahkého neprisladzovaného kokosového mlieka
  • 1 čajová lyžička postrúhaného zázvoru
  • 1 čajová lyžička kurkumy v prášku
  • 2 až 3 pomleté semená čierneho korenia

Všetky zložky zmiešajte v hrnci a jeho obsah následne priveďte do varu. Zakryte pokrývkou a na miernom ohni nechajte variť 5 až 10 minút. Ak vyvrelo veľa vody, môžete jej trocha priliať.

Následne tekutinu sceďte a nechajte vychladnúť.

Výsledný nápoj je najlepšie vypiť večer hodinu až dve pred spaním. Ak chcete, môžete si ho prisladiť čajovou lyžičkou medu.

Tiez sa Vam moze pacit