Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Skoré príznaky Alzheimerovej choroby, ktoré by ste určite nemali ignorovať.

Medicínski experti varujú, že ľudia nad 55 rokov by sa mali mať na pozore pred faktormi, ktoré zapríčiňujú rozvoj Alzheimerovej choroby.

Zistenie, že nejaký váš rodinný príslušník vykazuje známky tejto strašnej choroby, býva nadmieru emotívne a stresujúce.

Ak spozorujete napríklad, že si váš blízky zabúda veci, nemusí to hneď znamenať začiatok Alzheimerovej choroby.

Aj keď sa obávate najhoršieho, je vždy lepšie čím skôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Skoré podchytenie choroby totiž výrazne zvyšuje šance na predĺženie kvality života.

Súčasný trend výskytu Alzheimerovej choroby

Podľa posledných štatistík je Alzheimerova choroba najčastejšou formou demencie vyznačujúcou sa stratou pamäti a kognitívnych funkcií.

U ľudí nad 65 rokov je ňou postihnutých zhruba 10% ľudí – v škále od miernejších počiatočných, až po vážne koncové štádia.

Najhoršie na Alzheimerovej chorobe je to, že jej príznaky sa objavujú pozvoľna a časom sa postupne zhoršujú, až napokon úplne obmedzia mozgové funkcie spojené s rečou, pamäťou a logickým myslením.

Chemické a štrukturálne zmeny v mozgu pomaly ničia schopnosť pacienta tvoriť, zapamätávať si, učiť sa či dokonca rozpoznávať svojich najbližších.

Ako odumierajú mozgové bunky, dochádza k drastickej zmene osobnostných čŕt človeka. Nakoniec začnú zlyhávať aj základné životné funkcie, ktoré mozog riadi.

Najčastejšie rizikové faktory

Primárnymi faktormi Alzhaimerovej choroby sú:

  • vek
  • rodinná história
  • genetika
  • životný štýl (strava, práca, prostredie, mentálna aktivita)

Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré rozvoj tejto choroby môžu ovplyvniť. Napríklad udržiavanie si zdravého srdca a vyhýbanie sa vysokému krvnému tlaku.

Cukrovka tiež môže vplývať na rozvoj Alheimerovej choroby, rovnako fajčenie, telesná váha či alkohol.

Na druhej strane, vysoký cholesterol naopak jej riziko zmenšuje. Cholesterol je totiž stavebným prvkom nervových buniek a tak ich do istej miery chráni pred degeneráciou.

Cvičenie a udržiavanie si čulej mentálnej aktivity (čítanie, kreatívna tvorba a podobne) sa tiež ukázali ako dobrými preventívnymi opatreniami.

Skoré príznaky Alzheimerovej choroby

Spočiatku má táto choroba mierne príznaky, no časom sa zhoršujú a začínajú ovplyvňovať každodenný život postihnutej osoby.

Existujú síce spoločné príznaky, avšak netreba zabúdať na to, že každý človek je jedinečný a nemusia sa u neho prejavovať rovnako.

Experti uvádzajú, že ako prvý príznak sa zvyčajne objaví vynechávanie pamäte. Človek má problém si spomenúť na niektoré udalosti zo svojho života a tiež sa mu nedarí zapamätať si nové veci.

Je tomu tak preto, lebo Alzheimerová choroba sa tradične začína v oblasti mozgu nazývanej hipokampus, ktorá hrá hlavnú úlohu pri našej každodennej pamäti.

Spomienky na dávnejšie udalosti sídlia v inej časti mozgu a v začiatkoch ochorenia nie sú ovplyvnené.

Ako sa choroba rozvíja, postupne začína ovplyvňovať čoraz viac každodenných aktivít.

Človek začína strácať predmety okolo domu, nenachádza správne slová na vyjadrenie svojich myšlienok, zabúda mená známych ľudí aj nedávne rozhovory s ľuďmi, stráca sa dokonca aj v známom prostredí či zabúda na významné výročia svojej rodiny.

Ak spozorujete u svojich blízkych nasledovné včasné príznaky Alzheimerovej choroby, neignorujte ich:

  • málo energie, únava
  • zabúdanie, strata pamäte
  • náhla zmena nálad
  • častý hnev a frustrácia
  • pomalé reakcie v rôznych situáciách
  • ťažké učenie sa nových vecí
  • strata schopnosti porozumieť niektorým veciam
  • uprednostňovanie byť osamote
  • problém komunikovať s ostatnými
  • znížená schopnosť vykonávať každodenné aktivity

Záver

Keď sa u vašich blízkych začnú objavovať súčasne viacero z uvedených príznakov, spozornite a vezmite ich pre istotu na vyšetrenie k lekárovi.

Čím skôr sa totiž táto choroba podchytí, tým má lepšie vyhliadky na spomalenie svojho progresu.

Tiez sa Vam moze pacit