Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Prinášame Vám 12 nebezpečných zlozvykov, ktoré by ste večer pred spaním nemali robiť!

Ak chcete získať z nočného spánku pre vaše zdravie a správnu regeneráciu tela čo najviac, nie je jedno, čo počas večera robievate.

V tomto článku vám prezradíme 12 vecí, ktorým je lepšie sa večer a tesne pred spánkom vyhýbať. To platí zvlášť vtedy, ak trpíte nespavosťou alebo nedostatkom spánku.

1. Večer pár hodín pred spaním už nepite nijaké tekutiny a zvlášť nie alkohol. V opačnom prípade sa v noci zbudíte aj 2-3 krát na toaletu, čím sa narušia vaše spánkové cykly.

2. Vyhýbajte sa zdriemnutiam počas dňa, inak môžete mať problém večer zaspať. Vytvorte si radšej pravidelnú spánkovú rutinu, ktorá pripraví váš mozog na spánok v rovnaký čas každú noc.

3. Aspoň pár hodín pred spaním už nepoužívajte žiadne elektronické zariadenia ako počítače, smartfóny, televízor či videohry. Žiara z monitorov výrazne naruší váš budúci spánok.

4. Tesne pred spaním nečítajte ani knihy. Pokúste sa dočítať aspoň hodinu predtým, než zaľahnete do postele, kam si už knihu so sebou neberte. Inak váš mozog bude pracovať na „vyšších obrátkach“, čo vám znemožní rýchlo zaspať.

5. Nepoužívajte svietiace budíky alebo hodiny na nočnom stolíku. Svetlo bude totiž stimulovať váš mozog a narúšať vám spánok. Ak nemáte iné hodiny, pokúste sa aspoň stíšiť ich svietivosť alebo ich otočte smerom preč od vás, aby vám svetlo z nich nešlo priamo do tváre.

6. Vždy si kupujte vysokokvalitné madrace, ktoré sú pre kvalitný spánok nepostrádateľné.

7. Večeru zjedzte minimálne 2 hodiny pred spaním. Konzumácia jedla tesne pred spaním sťažuje trávenie a vedie k nafukovaniu, plynatosti či páleniu záhy.

8. Cvičte minimálne 3 hodiny pred spaním. Ak bude čas medzi cvičením a zaľahnutím do postele kratší, váš metabolizmus bude ešte príliš rýchly a vy príliš čulý, čo môže spôsobovať ťažkosti so zaspatím.

9. Nikdy nechoďte do postele so studenými nohami. Ak máte studené nohy, použite pred spaním teplý nožný kúpeľ alebo si na nohy navlečte hrubé bavlnené ponožky.

10. Pokúste sa dodržiavať stály režim bdenia a spánku. Večer si stanovte realistický čas, kedy si pôjdete ľahnúť do postele, v závislosti na vašom životnom štýle. Snažte sa o minimum 7, ideálne 8 hodín neprerušovaného spánku.

11. Nepite kávu minimálne 4 hodiny pred spaním. Kofeín stimuluje mozgové funkcie a zvyšuje energiu tela. Večerné pitie kávy vám spôsobí problémy so zaspávaním.

12. Nájdite si ideálnu polohu na spanie, pri ktorej vás nebude ráno bolieť krk alebo chrbát. Snažte sa spať radšej na pravom alebo ľavom boku než na bruchu alebo chrbte.

Tiez sa Vam moze pacit