Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Prezradíme vám ako rýchlo znížiť stres a úzkosť za necelých 5 minút!

Pre tých z nás s hektickým životným štýlom sú pokoj a vyrovnanosť takmer neznáme pojmy.  Keď prechádzame svojím newsfeedom na Facebooku, neustále na nás vyskakujú obrázky bezstarostných a zrelaxovaných ľudí.

V skutočnosti však každý z nás zažíva stres a úzkosť, pričom pre väčšinu ľudí je to takmer každodenná záležitosť.

Je pritom tak ťažké, ak nie nemožné, sa hoci len na pol dňa odstrihnúť a vkročiť to sféry pokoja a mieru.

Existuje ale jeden rýchly trik, s ktorým to dokážete. Umožní vám znížiť úroveň stresu a pomôže vášmu telu i mysli znovuobjaviť mier.

Čo sa deje s naším telom, keď sme pod stresom

Stres nás dokáže ovplyvniť veľa rôznymi spôsobmi. Taktiež existuje veľa vecí, ktoré ho môžu vyvolať.

Či už je to práca, naša finančná situácia, deti pobehujúce a kričiace všade naokolo, či pocity úzkosti, stres vie byť niekedy natoľko ochromujúci, že máme problém vykonávať naše bežné denné aktivity.

Pri strese časť nášho mozgu nazývaná amygdala (kde sa spracovávavajú emócie) vyšle varovný signál do hypotalamusu.

Hypotalamus funguje ako kontrolné centrum mozgu, ktoré komunikuje so zvyškom tela prostredníctvom nervového systému. Tam je uložený aj reflex „uteč alebo bojuj“.

Uvedený reflex je zodpovedný za fyzické reakciu tela pri strese ako sú zvýšený srdcový tep, zostrenie zmyslov, vyšší príjem kyslíka a vyplavovanie adrenalínu nadobličkami.

Po tomto procese hormón kortizol pomáha obnovovať energiu tela, ktorá sa vyčerpala počas „behu“ alebo počas „boja“. Keď však stres skončí, klesne aj hladina kortizolu. Vtedy nastupuje únava.

Stres, ktorý zažívame môže byť niekedy značne vyčerpávajúci. Dnes vám preto však ukážeme jeden rýchly, no efektívny trik, ako telo rýchlo upokojiť a zabrániť tak nadmernej spotrebe našich energetických rezerv.

Rýchly trik na potlačenie stresu a úzkosti

K tomuto triku budete potrebovať obyčajnú kocku ľadu, ktorú podržíte v zavretej dlani niekoľko minút.

Edie Stark, MSc., psychoterapeuto zo San Diega, vysvetľuje vo svojom článku uverejnenom v časopise Bustle, že držanie kocky ľadu je rýchly a užitočný spôsob na potláčanie akútneho stresu.

Ako ďalej uvádza:

„Držaním kocky ľady v dlani sa váš organizmus sústredí na chlad vo vašej ruke namiesto toho, čo vo vás vyvoláva stres alebo paniku.

Tento chlad potom slúži ako akési zámerné odvedenie pozornosti.“

Záver

Takže, ak vás nabudúce zastihne náhly stres, úzkosť alebo panika a budete mať po ruke kocku ľadu, určite tento trik vyskúšajte.

Zbavíte sa tak nielen stresu, ale predídete možnej únave a vyčerpaniu energie, o ktoré by vás dlho trvajúci stres mohol pripraviť.

Tiez sa Vam moze pacit