Krása a životný štýl

Prezradíme vám jednoduchý trik, ako omladiť vašu pokožku na krku a tvári.

Ak načúvate kozmetickému priemyslu, možno uveríte tvrdeniu, že vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia. V skutočnosti však nad svojím výzorom máte oveľa viac kontroly než si myslíte.

Nemusíte sa vôbec zmieriť s vráskami okolo očí, na čele či krku. Taktiež nemusíte akceptovať tmavé kruhy pod očami či hyperpigmentáciu.

Dnes vám prezradíme, ako znovu získať hladkú a čistú pokožku. Najprv si však povedzme trocha viac o príčinách vrások.

Príčiny vrások a jemných čiar

Vrásky vznikajú vtedy, keď vaša pokožka vyschne a stratí časť svojej hmoty.

Keď pokožka vyschne, metabolizmus kožných buniek sa spomalí, pretože všetky bunky potrebujú vlhkosť, aby správne fungovali.

S pomalým metabolizmom sa v pokožke neprodukuje dostatok vlahy, nevymieňajú sa staré bunky za nové a bunky sa skôr opotrebujú. Taktiež nedochádza k obnove kolagénu a elastínu, ktoré robia pokožku pevnou.

No a výsledkom sú vrásky, zvlášť na tvári a na krku. Zároveň, ako prvé sa vytvoria jemné čiary okolo očí, pretože tam je pokožka tenšia ako na iných miestach a tiež sa viac hýbe.

Zakaždým, keď sa usmejete, zamračíte či nejako zatvárite, dokonca aj počas spánku, pokožka okolo vašich očí sa dostáva do pohybu. Navyše, vystavenie tváre a krku slnečným lúčom a vetru ich rýchlejšie vysúša.

Pokožka na čele, pod očami a okolo krku taktiež vytvára zvýraznené čiary presne z toho istého dôvodu. Tak je síce o niečo hrubšia ako pokožka okolo očí, no nie o veľa. Tiež sa viac hýbe a je vystavená poveternostným vplyvom.

Medzi ďalšie príčiny vrások patria:

  • zlý spánok a zlá strava oslabujú vašu pokožku
  • veľké množstvo cukru v strave zrýchľuje tvorbu vrások
  • fajčenie je ďalším silným faktorom starnutia pokožky a straty jej tónu či sfarbenia
  • konzumácia alkoholu dehydruje telo a zvlášť pokožku
  • znečistené životné prostredie spôsobuje, že vaša pokožka spotrebuje všetky antioxidanty, ako napríklad vitamín E, ktorý je zodpovedný za udržiavanie pokožky zdravou a vyžarujúcou

Ako sa zbaviť vráskok na tvári a krku

Pre zbavenie sa vrások a zamedzenie ich ďalšej tvorby odporúčame dodržiavať nasledovné zásady:

1. Pozor na cukor v strave

Vylúčte cukor z vašej stravy, zvlášť rafinovaný cukor a spracované potraviny, ktoré ho obsahujú vo veľkom množstve.

Cukor ničí kolagén a oslabuje pokožku.

2. Jedzte prirodzené potraviny v bio kvalite

Ovocie a zelenina poskytujú telu dôležité vitamíny, minerály a antioxidanty. Tiež sa ubezpečte, že konzumujete dostatok bielkovín.

Ak nejete mäso, dávajte si záležať na tom, aby vaša vegetariánska strava bola vyvážená a obsahovala všetky potrebné esenciálne aminokyseliny.

Orechy sú na to veľmi vhodné, pretože sú bohaté na bielkoviny, ale aj vitamíny a minerály. Vaša pokožka potrebuje bielkoviny na tvorbu kolegénu a elastínu.

3. Jedzte čokoládu

Nemáme na mysli akúkoľvek čokoládu, ale horkú čokoládu (s malým obsahom cukru a vysokým podielom kakaových zložiek).

Kakao obsahuje dve látky – epikatechín a katechín, ktoré chránia pokožku pred škodlivými vplyvmi UV lúčov.

4. Robte si píling

Odstraňovanie odumretých buniek stimuluje regeneráciu pokožky.

Používajte jemné a prírodné kozmetické produkty, najlepšie v bio kvalite namiesto škodlivých chemikálií.

5. Pravidelne hydratuje pokožku

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, uprednostníte kozmetické hydratačné krémy v bio kvalite.

Vyhýbajte sa kozmetike, ktorá obsahuje parabény, ftaláty a ropné deriváty.

Takáto kozmetika zvykne na pokožke vytvoriť nepreniknuteľný chemický povlak, ktorý pokožku zbytočne stresuje a dusí.

6. Aplikujte si na pokožku povrchovo vitamín C

Vaša pokožka potrebuje na tvorbu kolegénu a udržiavanie svojej štruktúry vitamín C.

Štúdie ukázali, že povrchovo aplikovaný vitamín C redukuje jemné vrásky. Účastníci štúdie, ktorí si povrchovo aplikovali vitamín C, zaznamenali až o 84% vyššiu spokojnosť než kontrolna skupina, ktorá ho neaplikovala.

Vitamín C taktiež chráni pred škodlivými UV lúčmi a bráni poškodeniu pokožky.

Mnohé ženy tiež uvádzajú, že sa u nich znížila viditeľnosť vrások na krku a tvári vtedy, keď spali skôr na chrbte než na bruchu.

Zopár odporúčaných masiek na krk a tvár

Na záver vám prezradíme ešte zopár masiek, ktoré sa odporúčajú pri znižovaní vrások na krku a tvári.

1. Avokádová maska. Rozpučte na kašu jedno avokádo (bez kôstky) a na 10 minút si masku naneste na krk a tvár. Na konci si ho zmyte dole vlažnou vodou.

2. Uhorková maska. Zmixujte v mixéri uhorku s bielym jogurtom v pomere 1:1. Masku si jemne natrite na pokožku tváre a krku, nechajte pôsobiť 15 minút a nakoniec ju zmyte vlažnou vodou.

3. Vajíčková maska. Rozmiešajte 1 vaječné bielko s 1 čajovou lyžičkou čerstvej pomarančovej šťavy a 1 čajovou lyžičkou kurkumy.

Masku naneste na pleť na 10 minút, potom ju zmyte dole vlažnou vodou. Dodá vašej pokožke draslík, horčík, hydratuje ju a navyše látky z kurkumy potlačia zápaly a pokožku upokoja.

4. Maska z medu a bieleho jogurtu. Pomocou tejto masky pokožku hydratujete, vyčistite od baktérií a urobíte jej aj ľahký píling.

Zmiešajte rovným dielom med a jogurt a zmes naneste na krk a tvár na 10 minút. Na koniec pokožku dôkladne umyte vlažnou vodou.

5. Kokosový olej. Ide o vynikajúci hydratačný prostriedok a zosvetľovač pokožky. Jednoducho prstami pokožky aplikujte kokosový olej pod a na okraje očí.

Kokosový olej sa dobre do pokožky vstrebáva, po 10 minútach by mal celý vsiaknuť. Zvyšok môžete utrieť do papierovej utierky.

Tiez sa Vam moze pacit