Ako často sa sprchujete? Vaša odpoveď je s najväčšou pravdepodobnosťou – každý deň. Na to sme všetci zvyknutí a 10 minút pod sprchou každý deň, niekedy aj dvakrát denne, je pre nás úplne v poriadku. Ale v podstate je to nesprávny zvyk. Samozrejme, mali by ste dodržiavať hygienu, to nik nepopiera, ale na to nie je potrebná každodenná sprcha.
V tomto článku vám povieme, prečo by ste sa nemali umývať každý deň a prečo to škodí vášmu zdraviu.
Na úvod niekoľko čísel. Len si predstavte, že na jedno osprchovanie spotrebujete približne 60 litrov vody. Ak sa použije zariadenie na ohrev vody, prietok sa zvýši trikrát. Napustíte si vaňu, spotrebujete asi 200 litrov vody. Ak si to premietneme na štvorčlennú rodinu, v ktorej sa každý deň sprchuje, spotrebuje sa približne 25 m3 vody každý rok.
Pri bežných cenách za elektrickú energiu a vzniká z toho obrovská suma. Okrem toho to má tiež škodlivý vplyv na životné prostredie. Ľudia, ktorí sa často sprchujú, sú zodpovední za hromadenie 3,5 ton oxidu uhličitého do atmosféry pričom norma na jednu osobu je 1 tona pri zohľadnení celoživotnej činnosti.
Možno si poviete, že na tom nezáleží, lebo sa jednoducho musíte umyť každý deň. Ale to nie je celkom pravda a k tomu sa prikláňajú aj lekári. Dermatológovia tvrdia, že dieťa by sa nemalo kúpať každý deň, pretože to znižuje schopnosť pokožky bojovať proti baktériám. Podľa nich včasná interakcia s nečistotami spôsobuje, že je koža menej náchylná na infekcie a dokonca je schopná zabrániť vzniku ekzému.
Ďalej máme všetci radi rôzne kozmetické prípravky na umývanie : mydlá, sprchové gély a iné. Lekári tiež tvrdia, že časté používanie mydla vedie k strate mazu a ničí baktérie užitočné pre človeka. To prispieva k rozvoju dermatitídy. Rovnako je to aj s vlasovým šampónom. Časté umývanie vlasov taktiež vedie k vymývaniu ochrannej vrstvy tuku z vlasov, čo vysuší a zničí pokožku. To vedie k tvorbe lupín.
Čo myslíte, pre koho je výhodné, aby sme sa umývali tak často a používali také obrovské množstvo umývacích prostriedkov? Samozrejme, pre spoločnosti, ktoré to všetko vyrábajú. Znie to prehnane, ale pravidlo sprchovať sa každý deň je podmienené kultúrnou normou ale nie je to potrebné. Hygiena je dôležitá a nemala by sa vôbec zanedbávať, ale podľa hygienikov nie je potrebné používať na to mydlo. Na pot postačí aj čistá voda.
Väčšina nášho tela je skrytá pod oblečením a nepríde do styku s prostredím, resp. nepotrebuje každodenné umývanie, a to ani len mydlom. Nepochybne určité časti tela (podpažie, intímne partie, nohy) si prirodzene vyžadujú dennú hygienu. A samozrejme aj ruky. Musia sa umývať neustále a najlepšie s mydlom.
V skutočnosti neexistuje jasné pravidlo, kedy a ako často sa človek potrebuje umývať. Všetko závisí od životného štýlu, klimatických a anatomických vlastností. Čím viac fyzickej aktivity, tým viac musíte umývať.
Vo všeobecnosti sa rýchla a krátka sprcha niekoľkokrát do týždňa vyrovná s udržaním hygieny tela (v prípade hygieny podpažia a intímnych zón). Je to individuálne, ale mrhanie s vodou a kozmetickými prípravkami skutočne nie je potrebné.
A čo si o tom myslíte vy? Zdieľajte s nami v komentároch!