Prírodná medicína

Prečo komáre jedného človeka štípu a iné sa ani nedotknú?

Určite poznáte tie letné večery pri táborového ohňa, na pláži či na turistike v prírode, keď ste pokrytie štípance od komárov, ale druhých sa v podstate ani nedotknú.Zdá sa, že pre tento divný jav existuje presvedčivé vedecké zdôvodnenie.Našťastie pre vás tiež existujú spôsoby, čo s tým môžete urobiť, aby vás komáre v budúcnosti neštípali.

Podľa čoho si komáre vyberajú ľudí?

Je niekoľko faktorov, ktoré určí to, koho si komáre vyberú za svoju najbližšiu obeť. Takmer všetky z nich sú však mimo vašej kontroly.

Tu sú 4 typy ľudí, ktoré tento hmyz uprednostňuje najviac:

1) Komáre majú v obľube „lepkavé“ ľudí

Váš pot obsahuje niekoľko zložiek, ktoré majú komáre v obľube. Najpríťažlivejšie z nich je kyselina mliečna.Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejšími. Dôkazy poukazujú tiež na to, že starší pot je pre nich oveľa lákavejšie ako pot čerstvý.To je tiež dôvod, prečo s narastajúcim časom od poslednej sprchy zároveň narastá aj frekvencie uštipnutie komárov.

2) Komáre milujú konzumentov alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, tak je to presne naopak. Ide o pomerne zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu.Štúdia z roku 2002 potvrdila, že s narastajúcim obsahom alkoholu vo vašom potu a dychu, sa zvyšuje aj vaša atraktivita pre komáre.

3) Komáre majú chuť na isté typy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách (črevné bikroflóra), ale doslova na celom tele, čomu sa odborne hovorí mikrobiom, je to akási skrytá džungle na našom tele.Každý z nás má na sebe o niečo odlišné baktérie a niektoré z nich komármi odpudzujú a iné zase priťahujú.Štúdia z roku 2011 ukázala, že vo všeobecnosti ľudia s väčším objemom baktérií na pokožke bývajú pre komáre atraktívnejšie.Uvedená štúdia sa zameriavala na baktérie na chodidlách. Preto, ak máte zvyčajne nábeh na zápach nôh, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete aj lákavejšie cieľ pre komáre.

4) Komáre uprednostňujú krvnú skupinu „0“

Ďalšia štúdia vykonaná v roku 2013 dospela k záveru, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou „0“. Najmenej to bolo pre krvnú skupinu „A“.Skupiny „B“ a „AB“ sa nachádzali niekde uprostred na stupnici atraktívnosti. Prečo je tomu tak, to sa zatiaľ ešte nevie.

Ako si držať komáre ďalej od tela

Jedným z riešení, ako sa strániť komárov, je používanie klasických komerčných repelentov. Tie však obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu škodiť, a to hlavne deťom.Medzi ich nežiaduce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému.Ďalej to môžu byť vyrážky na koži, nevoľnosti, problémy s koncentráciou a bolesti hlavy.Vyvarujte sa prevažne chemickým látkam ako je permethrin.

Tu je pár prírodných alternatív:

1. Zmiešajte eukalyptový éterický olej s nosným olejom (napríklad slnečnicový) v pomere 1:10 a touto olejovou zmesou si natrite pokožku (nie je to určené na priame slnko).

2. Na záhrade alebo balkóne si vysaďte levanduľu, ktorá komármi prirodzene odpudzuje. Ďalej, podobne ako v predchádzajúcom bode, môžete levanduľový éterický olej zmiešať s nosným olejom pre natieranie pokožky.

3. Vhoďte do táborového ohňa pár lístkov tymianu a tiež si natrite zmes tymiánového a nosného oleja na pokožku.

4. Konzumácia vitamínu B1 funguje ako dobrý prírodný odpudzovač komárov.

5. Ďalším olejom s preukázanými odpudivými vlastnosťami na komáre je olej z čajovníka. Aplikuje sa na pokožku aj s pomocou nosného oleja.

Tiez sa Vam moze pacit