Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravie a životospráva

Pracovný stres vám nedá spať? Pomôže vám toto správne dýchanie!

Ruku na srdce: Keď ste v strese, všímate si, ako dýchate?

Odpovedali ste NIE? Tak patríte k drvivej väčšine ľudí, ktorí sa dávajú ľahko strhnúť stresujúcou situáciou, a tým prestávajú myslieť na prejavy svojho tela. Pritom pokojné, plynulé dýchanie do oblasti žalúdka je to pravé orechové pre odvrátenie daného stavu a nastolenie relaxu.

Prečo správne dýchanie pomáha?

Dýchanie je základným ľudským prejavom, bez ktorého vydržíme len niekoľko minút. Je dôležité pre náš život, lebo práve ním zásobujeme telo a naše bunky kyslíkom. Dýchaním čistíme aj lymfatický systém, ktorý dopravuje splodiny látkovej výmeny k vylučovacím orgánom. Správnym bránicovým dýchaním masírujeme orgány brušnej dutiny, čím podporujeme trávenie, zapájame do procesu správne svaly tela a predcházame tak rôznym zdravotným problémom.

Pozor na plytké dýchanie

Predsa sa však v súčasnosti stáva, že väčšina z nás zabúda na svoj dych, dýcha rýchlo a plytko do pľúc. A to je zle. Plytkým a rýchlym dýchaním sa nahromaďuje väčšie napätie v oblasti krčnej chrbtice, hrudník sa nerozťahuje do šírky, čím dochádza k nedostatočne pracujúcim lopatkám a svalom. Postupne sa tak náš chrbát deformuje, skracujú sa trapézy, ramená sa sťahujú dovnútra a my sa začíname cítiť horšie po fyzickej, ale aj psychickej stránke.

Dýchanie tak ľahko odhalí váš spôsob života a pocity. Pri hneve sa nám napríklad stiahne brušná stena a dýchame strednou časťou pľúc. Na druhej strane, keď relaxujete, prevláda hlboké, bránicové dýchanie. A práve ono je dôležité na zmiernenie úzkostí, depresie, zníženie stresu a zvýšenie sústredenosti.

Dychové cvičenia, ktorá vám pomôžu zrelaxovať

Takže, ak si chcete pomôcť, začnite sa na správne dýchanie viac sústrediť a postupne trénovať jednoduché dychové cvičenia. Jedno také sme priblížili v článku  „Chcete relaxovať? Skúste relaxačnú metódu – uzemňovanie .“ Je založené na vizualizácii a sledovaní dychu.

Ak by ste však chceli vyskúšať na začiatok niečo jednoduchšie, posaďte sa na stoličku a začnite dýchať do brucha. Postupne sa snažte jemne predlžovať výdych tak, aby bol trochu dlhší ako nádych. Ak by ste zo začiatku mali problémy s dĺžkou momentu nádychu a výdychu, pokojne si počítajte ich doby. Dýchajte takto aspoň 10 minút a potom si doprajte odpočinok na zemi.

Takto praktizované pravidelné dychové cvičenie vám pomôžu lepšie zvládať a odbúrať stres, ale je aj výborným prostriedkom na zmiernenie prejavov astmy, vysokého krvného tlaku či bolesti hlavy.

Tiez sa Vam moze pacit