Krása a životný štýl

Pozor, zmena v dávkach na dieťa! Stačí vyplniť jeden papier a máte každý mesiac 90 eur navyše.

>Máte doma dieťa mladšie ako 3 roky? Potom by ste si mali dobre zvážiť akú dávku budete v tomto roku od štátu poberať. Môžete si mesačne polepšiť až o 90 eur!

Ak máte dieťa do 3 rokoch, môžete si vybrať či budete poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.  Podmienkou poberania príspevku na starostlivosť o dieťa je, aby rodič bol zamestnaný. Výška rodičovského príspevku bola do konca roka 220,72 eur, príspevok na starostlivosť o dieťa bol 280 eur. Tento rozdiel mal byť motiváciou pre mamičky, aby išli skôr do práce a namiesto rodičovského príspevku poberali príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý bol takmer o 60 eur vyšší.

Od januára 2020 sa situácia mení

Aj štát mal záujem, aby si rodičia radšej vybrali príspevok na starostlivosť o dieťa, keďže ten je vyplácaný z eurofondov. Od januára sa však situácia mení. Pre mamičky, ktoré predtým poberali materské, stúpne rodičovský príspevok až na 370 eur. Príspevok na starostlivosť o dieťa pritom ostáva nezmenený 280 eur.

Čo treba urobiť?

Ak ste doteraz poberali príspevok na starostlivosť, a po novom chcete požiadať o rodičovský príspevok je potrebné nasledovné:

Rodič musí zájsť osobne do pobočky úradu práce a najskôr požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť. „Ak chce klient prejsť z poberania príspevku na starostlivosť o dieťa na rodičovský príspevok, musí na úrade práce požiadať o odňatie príspevku na starostlivosť a zároveň požiadať o rodičovský príspevok,“ vysvetlila hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Ak ste ešte o zmenu nepožiadali, čas máte do konca januára. Zmena sa neoplatí rodičom, ktorí nepoberali materské. Rodičovský príspevok sa pre nich zvyšuje na 270 eur, čo je o 10 eur menej ako výška príspevku na starostlivosť.

zdroj: pluska.sk

Tiez sa Vam moze pacit

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com