Zdravie a životospráva

Pozor: Prestaňte jesť rybu tilapia, kým nie je príliš neskoro!

Tilapia dnes patrí medzi najobľúbenejšie ryby. Je lacná, nemá výraznú rybaciu chuť, nemá kosti ani kožu a dokážete ju veľmi ľahko pripraviť.

Existuje však aj temná stránka tohto druhu rýb?

Áno, zdá sa, že tilapia je pre vaše zdravie väčšou pohromou než niektoré typicky nezdravé mäsá ako hovädzie či bravčové.

Čo je zlé s tilapiou?

Divoká tilapia konzumuje chutnú stravu pozostávajúcu z rias a rôznych druhov vodných rastlín.

Problémom však je, že väčšina tilapie v obchodoch nie je divoká, ale pochádza z fariem.

Tam ich kŕmia rôznymi zmesami, ktoré sú neprirodzené, nezdravé a dokonca obsahujú aj geneticky upravovanú kukuricu a sójou.

Ukázalo sa, že konzumácia takejto tilapie spôsobuje zhoršovanie prejavov astmy, zápaly kĺbov, srdcovo-cievne ochorenia a mnoho ďalších zdravotných problémov.

Veľké množstvo škodlivých látok

Okrem toho, ryby chované na farmách obsahujú až 10 násobné množstvo karcinogénnov v porovnaní s divo žijúcimi rybami. Pre tilapiu to platí rovnako.

Má v sebe tiež vyššie množstvo pesticídov a antibiotík.

Tie sa totiž používajú v rybích farmách na zneškodňovanie rôznych škodcov, parazitov a infekcií. Uvedené látky však natrvalo ostávajú v rybách.

11 krát viac dioxínov ako divoké ryby

Ďalej sa ukázalo, že tilapia chovaná na farmách obsahuje až 11 násobné množstvo dioxínov v porovnaní s tilapiou žijúcou voľne v prírode.

Dioxíny patria medzi jedny z najškodlivejších chemikálii pre ľudský organizmus.

Keď sa raz dostanú do tela, už z neho len tak ľahko neodídu. Ich polčas rozpadu je 7 až 11 rokov.

Nízky pomer omega-3 k omega-6

Ďalším obrovským rozdielom medzi divo žijúcou tilapiou a tou z farmy je nižšia hladina prospešných nutričných látok ako sú omega mastné kyseliny a dokonca aj bielkoviny.

Ryby sa totiž chovajú v preplnených bazénoch, kde majú málo pohybu, priveľa nekvalitnej stravy a to ich robí tučnejšími.

V takom prípade sa zvyšuje pomer omega-6 mastných kyselín na úkor omega-3, čo potom môže u ľudí viesť k zápalovým procesom v tele.

Krajina pôvodu

Je si potrebné uvedomiť jednu závažnú vec. Väčšina dnes predávanej tilapie na Slovensku pochádza z Číny, ktorá je známa nízkou úrovňou dodržiavania bezpečnosti pri výrobe potravín.

O tom svedčí aj to množstvo potravinových škandálov. Za všetky vraví jeden prípad spred pár rokov 2008.

Vtedy došlo k úmrtiam a poškodeniam obličiek u mnohých batoliat, ktoré skonzumovali detské mlieko úmyselne kontaminované priemyselnou chemikáliou melamínom.

Záver

Na záver ešte jedna pikoška: Viete, čím sú tieto ryby kŕmené?

Jednou z hlavných zložiek krmiva pre tilapie sú kuracie výkaly, ďalej prasacie a kačacie odpady. Naozaj chcete jesť rybu, ktorá bola chovaná týmto spôsobom?

Všetky dôvody vymenované v tomto článku robia z tilapie extrémne nevhodnú potravinu pre ľudí.

Zdroj: Stop Eating Tilapia ASAP! Read About the Disgusting Reasons Why

Tiez sa Vam moze pacit