Krása a životný štýl, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Pozor na premnožené lietajúce kliešte! Sú ploché a vojdú do každej medzery tela.

Krídlové kliešte, ako sa nazývajú, sú hlavne v lesoch. Útočia na zvieratá i ľudí a kŕmia sa krvou podobne ako bežné kliešte. Ich uhryznutie je nebezpečné!…

Výskyt

Kliešť s krídlami sa vyskytuje pod niekoľkými názvami, ktoré závisia od regiónu. Bohužiaľ, lietajúce kliešte sa vyskytujú najmä v lesoch a útočia od júna, dokonca až do novembra (v prípade teplej jesene).

Útoky

Lietajúce kliešte sú veľmi brutálne. Pristanú na tele obete, pustia krídla a pijú krv. Sú oviparózne, ale vajcia ležia iba na telách zvierat (dajte si pozor na svojich psov!). Táto forma kliešťat je pre človeka tak nebezpečná, pretože je schopná zasahovať do každého rohu tela. Vchádza do nosa, očí a uší a cez ich zahnuté nohy, ktoré sa držia na vlasoch, je ťažké ich odstrániť. Okrem toho útočia v skupine, nie sami!

Nebezpečný zhryz

Kusnutie kliešťom je nepostrehnuteľné a samotný kliešť nezostáva dlho v koži, tento druh sa správa viac ako vša. Len deň po kusnutí na koži nastane zmena, zvyčajne vo forme zrazeniny. Je to bolestivé a svrbiace a môže trvať až 3 týždne na koži! Kusy kliešťov nesú baktérie, ktoré môžu spôsobiť zmeny pleti, infekčné ochorenia, anaplazmózu a Lyme chorobu.

Ochrana

Bohužiaľ, je ťažké brániť sa proti lietajúcim kliešťom. Sú malé, ploché a rýchle. Len vieme, že dávajú prednosť tmavým farbám, takže obliekanie svetlého oblečenia môže byť pre nich menej atraktívne.

Dajte si pozor na prechádzky v lese a používajte prirodzené repelenty kliešťov. Dúfame, že sa nikdy nestaneš obeťou tohto nepríjemného druhu.

zdroj: 5mdz

Tiez sa Vam moze pacit