Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Pozor na avitaminózu – Ochorenie, ktoré vzniká pri nedostatku vitamínov v tele.

Vitamíny sú pre zdravie nevyhnutnosťou. Patria medzi základné látky, bez ktorých organizmus nedokáže fungovať. Telo si ich nedokáže produkovať v dostatočnom množstve, preto musia byť prijímané v potrave. Ich deficit spôsobuje zásadné zdravotné problémy, preto by ste mali ich prísun mať jednoznačne pod kontrolou. Hovorí vám niečo avitaminóza?

Čo je avitaminóza

Ochorenie vznikajúce pri nedostatku vitamínov v tele, ktoré ovplyvňuje zdravie človeka a je spôsobené viacerými príčinami sa nazýva – avitaminóza. Ide o chorobný stav vyvolaný úplným nedostatkom určitého vitamínu. Ochorenie má viacero foriem podľa toho, ktorý vitamín v tele chýba.

Avitaminóza môže byť zapríčinená:

 • nedostatočným dlhodobým prísunom vitamínov,
 • poruchou vstrebávania vitamínov v črevách,
 • poruchou trávenia,
 • poškodením črevnej mikroflóry,
 • poruchou žliaz s vnútornou sekréciou,
 • psychiatrickými poruchami príjmu potravy ako anorexia a bulímia,
 • alkoholizmom.

Ľahšou formou avitaminózy je hypovitaminóza, je to chorobný stav spôsobený čiastočným nedostatkom nejakého vitamínu. Avitaminóza sa týka viacerých vitamínov a podľa toho sa určujú príčiny a prejavy konkrétnej formy avitaminózy.

Človek, ktorý má nedostatok niektorého z dôležitých vitamínov môže trpieť rôznymi ochoreniami. Pozor by si mali dávať tehotné ženy a fajčiari, u ktorých je zvýšená spotreba vitamínov. Avšak dostatočne vyváženou stravou si zabezpečia príjem všetkých dôležitých vitamínov.

Avitaminóza D – nedostatok vitamínu D

Pre kosti je vitamín D jeden z najdôležitejších vitamínov. Udržuje správnu hodnotu fosforu a vápnika v krvi. Je potrebný pri tvorbe a mineralizácii kostí, ale aj pri zlomeninách.

Nedostatok vitamínu D, čiže avitaminóza u dospelých vedie k ochoreniu osteomalácia, čo je mäknutie kostí. Stávajú sa krehké a ľahko sa môžu zlomiť kvôli nedostatočnému ukladaniu vápnika. Nedostatok vitamínu D je veľmi nebezpečný u detí. Môže závažne poškodiť rast zubov, kostí a chrupaviek. Spôsobuje ochorenie zvané krivica, čo má za následok lámavosť a deformáciu kostí. Prvými príznakmi bývajú slabosť a spomalený rast. Zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie.

Vitamín D obsahujú najmä tieto potraviny:
 • ryby – sardinky, losos, sleď alebo tuniak (omega 3)
 • pečienky
 • mlieko
 • vajcia

Avitaminóza A – nedostatok vitamínu A

Vitamín A patrí medzi významné antioxidanty. Spolu s ďalšími antioxidantmi pomáha odstraňovať voľné radikály z tela. Je veľmi dôležitý pre zrak. Významnú úlohu má pri tvorbe spermií, vajíčok a pri vývoji plodu. Podporuje správny rast buniek slizníc a ich funkciu, okrem toho má aj blahodarné účinky na pleť, spomaľuje jej starnutie.

Avitaminóza A, čiže nedostatok Vitamínu A sa prejavuje šerosleposťou, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k slepote. Objavuje sa suchosť a lúpanie kože, porucha imunity a zastavenie rastu. Nedostatok vitamínu A sa prejavuje poruchami v nervovom systéme a v stavbe kostí.

Aby ste mali dostatok vitamínu A a nepostihla vás avitaminóza, je potrebné zaradiť do svojho jedálnička nasledujúce potraviny: kukurica, kapusta, tekvica, špenát, mrkva, marhule, broskyne, melón, pečeň, rybí tuk, mlieko, vaječný žĺtok, či brokolica.

Avitaminóza E – nedostatok vitamínu E

Má priaznivý vplyv na cievnu a nervovú sústavu. Urýchľuje proces detoxikácie pečene a pomáha ľahšie odbúravať škodliviny. Je prospešný pri problémoch s plodnosťou, menštruačným cyklom aj pri opakovaných potratoch.

Avitaminóza vitamínu E sa vyskytuje hlavne pri ochoreniach ako sú cystická fibróza alebo steatorhea. Príčinou býva porucha vstrebávania tukov či chronické ochorenie pečene. Nedostatok vitamínu E spôsobuje poruchu chôdze, zraku, zápaly v tráviacom trakte a zlé hojenie rán.

Veľké množstvo vitamínu E obsahujú:
 • semienka – orechové jadrá, sezam, slnečnica, sója, mak, ovsené vločky
 • pečeň
 • vajcia
 • králičie a bravčové mäso

Avitaminóza K – nedostatok vitamínu K

Vitamín K je rozpustný v tuku a je najznámejší tým, že zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Je nevyhnutný aj na budovanie pevných kostí. Je dôležitým doplnkom vitamínu D a ak máte nedostatok jedného, tak ani jeden vitamín v tele správne nefunguje.

Polovicu jeho dennej dávky pokryjú baktérie v tenkom čreve a druhú získate v potrave. Jeho nedostatok sa prejaví v predĺženej dobe krvácania z dôvodu poruchy zrážanlivosti krvi. Na vašom tele sa môžu vytvárať krvné podliatiny a modriny bez akejkoľvek príčiny. Avitaminózou vitamínu K trpia častejšie ľudia s ochorením pečene a dojčatá.

Pre dostatočné množstvo vitamínu K zaraďte do svojho jedálnička:
 • paradajky, špenát a šalát
 • zemiaky
 • karfiol, kel, kapustu, brokolicu
 • šípky
 • pečeň, rastlinné oleje a mäso
 • ďalšie superpotraviny

Avitaminóza C – nedostatok vitamínu C

Zohráva úlohu v boji proti infekciám, je dôležitý pre správnu integritu spojivového takniva, kostí, zubov a pre vstrebávanie železa. Veľký bojovník proti infekciám, nádorovým bunkám, alergii a ochoreniam srdca.

Ochorenie z nedostatku vitamínu C sa volá scorbut. Nedostatok vitamínu C majú ľudia s nesprávnou životosprávou. Avitaminóza vitamínu C oslabuje elasticitu kože, zhoršuje sa hojenie rán a krvácanie. Príznakmi sú únava a slabosť.

Avitaminóza a jej liečba

Liečba avitaminózy spočíva najmä v dostatočnom dodávaní vitamínov do organizmu a obnovení ich pravidelného príjmu. Pokiaľ je problém s trávením vitamínov, môžu sa dodávať do tela vo forme tabliet. Problémy s trávením je možné vyriešiť produktmi, ktoré podporujú trávenie v črevách. No a okrem iného je potrebné liečiť aj následky chorôb, ktoré vznikli z nedostatku vitamínov.

Napríklad pri nedostatku vitamínu D je potrebné liečiť krivicu alebo rôzne deformácie pohybovej sústavy. Nedostatok vitamínov: B12 – spôsobuje zhubnú chudokrvnosť, B3 – spôsobuje červené malomocenstvo, B6 – sa prejavuje kŕčmi a podráždenosťou. A tak by sme mohli vymenovať množstvo vitamínov, ktorých nedostatok spôsobuje rôzne ochorenia.

Tiez sa Vam moze pacit