Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Pokiaľ držíte dieťa týmto spôsobom, môžete dosť závažne ohroziť jeho život. Prinášame vám dôvod!

Každý, kto má doma alebo vo svojom bližšom okolí deti, môže potvrdiť, že nedotýkať sa ich nemožno. Sú tak roztomilé, že máme tendenciu je neustále brať do náručia alebo si s nimi určitým spôsobom hrať. Ale zlou manipuláciou môžeme našim najmenším pekne ublížiť.

Pre niekoho to možno budú banálne rady, ale verte, že ak sa napríklad mladší ľudia dostanú do kontaktu práve s vaším dieťaťom ako s prvým, nemusela by nevinná hra dopadnúť vôbec dobre. Na čo si teda dať pozor?

lietadlo

Veľmi obľúbené blbnutie s deťmi, ktoré spočíva v tom, že drobčeka chytíte za ruky alebo za ruku a za nohu a točíte s ním vo vzduchu. Prudkým šklbaním môžete dieťaťu poškodiť svaly na krku a na ramenách, ktoré súvisia aj s chrbticou. O dislokáciu ramena či bedra ani nehovoriac.

Skákanie pri chôdzi

Pozor aj na krátenie dlhej chvíľky pri prechádzke vo forme zdvíhanie dieťaťa do vzduchu rodičmi z oboch strán. Aj tu hrozí dislokácia kĺbov a tiež natiahnutie alebo potrhanie väzov a šliach v ramenách.

Vyhadzovanie do vzduchu

Aj keď to vyzerá ako nevinná zábava, pri ktorej detičky majú v obľube hlasno výskať, treba si dať pozor na to, aby vyhadzovanie nebolo príliš prudké. Dochádza počas neho totiž k preťaženiu, ktoré môže v najhorších prípadoch viesť až k cievnej mozgovej príhode, vnútornému krvácaniu alebo poranením miechy dieťaťa.

Hojdanie kočíka alebo trasenie vo vzduchu

Veľa čerstvých rodičov má tendenciu dieťa ukladať do kočíka, s ktorým začnú silno hojdať alebo bábätko dokonca zdvihnú do vzduchu a trasú s ním. To ale nikdy nerobte, pretože môžete dieťaťu spôsobiť syndróm triasavého dieťaťa (Shaken Baby Syndrome). Krčné svaly ešte nie sú u malých detí dosť silné, aby držali hlavu, môže teda dôjsť k poškodeniu chrbtice. Horším variantom je tiež otras mozgu, ktorý môže mať trvalé následky a viesť dokonca aj k mozgovej príhode alebo smrti dieťaťa.

Tiez sa Vam moze pacit