Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Podľa tohto výskumu sú ryšaví ľudia v skutočnosti superhrdinovia!

Vedeli ste, že len 1 až 2 percentá populácie sú ryšaví ľudia? Podľa knihy od známej autorky Erin La Rosa, sú ryšavci výnimoční oveľa viac než len sfarbením svojich vlasov.

Ona ich dokonca nazýva „jednorožcami medzi ľuďmi sveta“, pretože sa vyznačujú mnohými biologickými prednosťami.

Čo spôsobuje ryšavosť?

Nie vôbec divu, že sa ryšavcom dostáva v poslednej dobe toľko pozornosti. A nie je to len kvôli ich zriedkavosti.

Červená farba vlasov je spôsobená mutáciou génu MC1R a týka s pigmentu pod menom feomelanín.

Ryšavé deti sa zvyčajne hanbia za to, že sú iné. V skutočnosti by mali byť na seba hrdé a tešiť sa z toho.

Napokon, patria do skupiny ľudí, v ktorej sú aj celebrity ako britský princ Henry, Ed Sheeran, Jessica Chastain, Julianne Moore a mnohé fiktívne postavičky typu Anna zo zeleného domu či Jessica Rabbit.

Sú ryšavci naozaj superhrdinami?

La Rosa vysvetľuje, že vďaka mutácii génu MC1R dokážu ryšaví ľudia znášať bolesť oveľa lepšie ako zvyšok populácie.

Štúdia z roku 2003 vykonaná na Mc Gill Univerzite prišla k tomu istému záveru, konkrétne, že ryšavci majú až o 25% vyššiu toleranciu na bolesť. Už len to samo z nich robí veľmi odolných ľudí.

To však nie je všetko…

Ďalšia štúdia z Univerzity v Lousville zistila, že ryšaví ľudia sú viac citliví na zmeny teploty. Dokážu tak oveľa skôr predvídať, že sa blíži chladné počasie.

Hoci sa to nemusí zdať hneď príjemné, bez pochýb sa jedná o super schopnosť! Kto by potreboval rosničku, keď sa môžete spoľahnúť na svojho ryšavého priateľa alebo priateľku?

Keď už sme pri super schopnostiach, tak ryšaví ľudia dokážu oveľa efektívnejšie produkovať vitamín D než ostatní. Preto im stačí kratší čas pobytu na slnku.

Keď si vezmeme do úvahy, že väčšina populácie trpí nedostatkom vitamínu D, následkom čoho bývajú choroby ako roztrúsená skleróza, choroby srdca, sezónna chrípka, depresia, fibromyalgia či nadváha, potom je táto ich schopnosť skutočným bonusom.

Záver

Keď tak pozeráme na všetky tie výhody ryšavých ľudí, ostatní si možno teraz želajú, aby sa aj oni takými narodili.

Ak však patríte medzi nich, tak odteraz už nemusíte oslavovať iba vašu krásnu farbu vlasov, ale aj mnohé zdravotné prínosy, ktoré ryšavosť so sebou prináša.

Tiez sa Vam moze pacit