Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Odstráňte nepríjemné svrbenie tela s týmito účinnými domácimi receptami!

V horúcom letnom období sú pomerne časté hubovité infekcie kože (mykózy), ktoré spôsobujú nepríjemné svrbenie tela na rôznych miestach.

Zvyčajne sú postihnuté tie telesné partie, ktoré sa najviac potia, ako sú rôzne záhyby, podpazušie, krk, rozkrok či vnútorná strana stehien.

Keď sa odtiaľ infekcia rozšíri, svrbieť potom však môže aj celé telo.

Príznaky a príčiny svrbenia tela

Najčastejšie príznaky kožných infekcií okrem neustáleho svrbenia môžu byť aj začervenanie pokožky, vyrážky, pálenie, pálenie a dokonca i praskanie či šúpanie kože.

Príčina nemusí byť len zanedbaná hygiena. V letnom období sa človek nadmerne potí a tak aj pár hodín od sprchovania sa na jeho tele môžu začať množiť tieto malé patogénne organizmy.

Odporúča sa preto sprchovať častejšie, minimálne 2 krát denne (ráno a večer) a prípadne podľa potreby aj viac. Je potrebné nosiť vzdušné oblečenie z prírodných materiálov.

Taktiež sa vyhýbajte kontaktu kože s infikovaným človekom.

Našťastie, existuje niekoľko jednoduchých domácich receptov, pre ktoré suroviny sú dostupné v takmer každej kuchyni, a ktoré vám so svrbením tela dokážu pomôcť.

Tu nasleduje 6 domácich vecí s protimykotickými a antibakteriálnymi účinkami na pokožku:

1. Olej z čajovníka (tea tree oil)

Čajovníkový olej je doslova nabitý látkami, ktoré zneškodňujú mykózy, pôsobia antibakteriálne, hĺbkovo čistia pokožku a zlepšujú jej vitalitu.

Ide o jeden z najúčinnejších prírodných prostriedkov, ako potlačiť svrbenie tela. Okrem toho znižuje aj zápaly spôsobené podráždením pokožky.

Na pokožku sa odporúča používať nie priamo olej, lebo ten je príliš koncentrovaný, ale skôr vo forme pleťovej vody.

2. Cesnak

Cesnak má silné protimykotické vlastnosti a dokáže výborne znižovať svrbenie a pálenie pokožky. Jeho nevýhoda je však prenikavý zápach.

Cesnak sa nikdy na pokožku neaplikuje priamo, pretože by mohol spôsobiť popáleniny.

Ak vám nevadí jeho vôňa, potom postupujte nasledovne:

  • Vezmite 1 až 2 strúčiky cesnaku, ošúpte ich a pretlačte cez pretláčadlo.
  • Nechajte postáť 5 až 10 minút, aby sa aktivovala účinná látka alicín.
  • Následne rozmiešajte pretlačený cesnak v pohári, potom vodu sceďte a napokon ju aplikujte na postihnuté miesta na pokožke, ktoré vás svrbia.

3. Cibuľa

Podobne ako cesnak, aj cibuľa obsahuje silné protimykotické a protizápalové látky.

Cibuľu jednoducho rozmixujte na jemnú pastu a tú priamo aplikujte počas niekoľkých minút na svrbiacu pokožku.

Mierna nevýhoda cibule je jej zápach, ten však nie je tak výrazný ako u cesnaku.

4. Jablčný ocot

Jablčný ocot, podobne ako olej z čajovníka, sa hojne využíva na liečbu infekčných ochorení kože pretože výborne odstraňuje začervenanie pokožky a svrbenie tela.

Jablčný ocot zrieďte s vodou v pomere 1:1 a pomocou vatových tampónikov ho nanášajte na postihnutú pokožku. Nechajte pôsobiť pár minút, potom ho opláchnite vlažnou vodou.

Procedúru s jablčným octom opakujte niekoľkokrát denne, až do ústupu svrbenia.

5. Med

Med je známy svojimi medicínskymi účinkami už celé tisícročia. Jeho antiseptické vlastnosti pomáhajú nielen odstraňovať kožné infekcie, ale dokážu aj urýchliť hojenie pokožky po škrabancoch či poraneniach.

Med môžete na pokožku nanášať priamo, ako súčasť receptov s inými ingrediencami, prípadne zriediť s vodou a takúto zmes potom aplikovať na pokožku.

Keď sa rozhodnete pre med, uistite sa, že nebudete v prostredí, kde je veľa hmyzu, keďže med ho priťahuje. Po skončení aplikácie pokožku opláchnite vlažnou vodou.

6. Kúpeľ s epomskou soľou

Veľmi účinným prostriedkom na potlačenie svrbenia tela, hlavne ak je veľkého rozsahu, je kúpeľ s epsomskou soľou, do ktorého sa môžete ponoriť celí.

Kúpeľ sa pripraví veľmi jednoducho. Napustite vaňu vlažnej vody a rozpustite v nej zhruba jeden 2 dcl pohár epsomskej soli. Kúpeľ by mal trvať 30 až 40 minút.

Ak medzitým voda vychladne, dopúšťajte si viac teplej vody.

Tiez sa Vam moze pacit