Bez kategérie

Odborníčka radí: Bolesť chrbta nepodceňujte! Kedy hlási rakovinu?

Problémy s chrbticou môžu signalizovať rastúci nádor. Tri štvrtiny metastáz do kostí vychádzajú z nádorov prsníka, prostaty, pľúc a obličiek.

Medzi najčastejšie miesta v tele, kde sa tvoria metastázy nádorových ochorení patria kosti. Ich prítomnosť v pokročilejších štádiách sprevádzajú silné bolesti.

Kostné metastázy sa vyskytujú takmer u 80 % ľudí s diagnostikovanou rakovinou prsníka, prostaty či pľúc, teda u pacientov s často sa vyskytujúcimi nádormi. Okrem výraznej bolesti zvyšujú riziko vážnych zlomenín či ochrnutia. „Rakovina prsníka najčastejšie metastázuje do spádových, ale aj vzdialených lymfatických uzlín, kostí, pľúc, pečene, mozgu, ale tiež kože, a môže metastázovať aj do iných tkanív a orgánov,“ priblížila Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu v Bratislave.

Medzi najčastejšie postihnuté kosti patrí chrbtica, panva, rebrá či stehenné kosti. Na zistenie kostných metastáz sa najčastejšie používa röntgenové vyšetrenie, vyšetrenie počítačovou tomografiou, magnetická rezonancia a gamagrafia kostí. „Každé z týchto vyšetrení môže byť vhodné v určitých prípadoch. Napríklad sa môže stať, že na niektorom vyšetrení sú kostné metastázy horšie viditeľné ako na inom vyšetrení. To sa môže stať aj v prípade vyšetrenia počítačovou tomografiou (CT),“ vysvetlila Rečková. Vo väčšine prípadov sú pacientky s rakovinou prsníka vyšetrované na začiatku ochorenia.

Kostné metastázy vznikajú vtedy, keď sa rakovinové bunky oddelia od primárneho nádoru, preniknú do krvného obehu alebo lymfatického systému a putujú do kostného tkaniva, kde sa usadia a začnú rásť.

 

Ohlási ich zlomenina

V skorých štádiách sa metastázy v kostiach nijako neprejavujú. Keď nádor dosiahne rozmery, pri ktorých dráždi nervové zakončenia, prejaví sa bolesť a možné kostné komplikácie. Patria medzi ne patologické zlomeniny a utlačenie miechy. Zlomeniny kostí, ramenných kostí, stehenných kostí, telá stavcov, stavcové oblúky, sú veľmi bolestivé, vyžadujú si operáciu.

Metastázy v stavcoch chrbtice zas môžu tlačiť na miechu. To môže spôsobiť stratu pohyblivosti, slabosť svalov, strnulosť a problémy pri močení. V najzávažnejších prípadoch môže tlak na miechu spôsobiť až ochrnutie. Zhoršovanie bolestí chrbta a slabosť dolných končatín je varovný signál.

Možnosti liečby

V súčasnosti existuje viacero druhov liečby kostných metastáz. Využíva sa chirurgická liečba, rádioterapia i systémová liečba (chemoterapia, hormonálna liečba, bisfosfonáty, cielená liečba). Terapia kostných metastáz je paliatívna a jej hlavným cieľom je spomaliť postup ochorenia a zlepšiť kvalitu života chorého.

zdroj: pluska.sk

Tiez sa Vam moze pacit