Krása a životný štýl, Zdravie a životospráva

Obľúbená obuv ju skoro pripravila o nohy: Až piaty doktor odhalil, kde je príčina.

Každý z nás pozná ten pocit vzrušenia, keď si kúpime niečo nové.

Či už je to niečo veľké ako napríklad auto, alebo malé ako je pár nových topánok, často sa nevieme dočkať, kedy to už konečne vyskúšame.

Avšak potom, keď si jedna žena z Mississippi obula svoje nové sandále, veci nabrali nečakaný a náhly spád.

Príbeh Jessicy

Krátko na to, ako si Jessica Jones z Mississippi kúpila a vyskúšala novú letnú obuv, objavila sa o u nej prudká alergická reakcia.

Keď spozorovala ako jej opúchajú a ružovejú členky na nohách, išla k svojmu lekárovi s tým, že ju zrejme poštípal pavúk. Ten jej predpísal antibiotiká a poslal ju domov.

Ďalší deň ráno sa však zobudila na to, že celé nohy má pokryté bolestivými pľuzgiermi.

Šla preto späť do nemocnice, kde jej lekári diagnostikovali raritné autoimunitné ochorenie kože nazývané bulózny pemfigoid. Dali jej steroidný krém, tabletky proti bolesti a znova ju poslali domov.

Pľuzgiere sa však naďalej zväčšovali a tak navštívila ďalších lekárov. Každý z nich stanovil nejakú inú diagnózu, od alergie na svetlo až po systémicky lupus.

Problémom bolo, že žiadne z predpísaných liekov nezaberali ani na bolesti, ani na pľuzgiere.

Po dvoch týždňoch bola jej situácia natoľko vážna, že zavolala na tiesňovú linku. Následne ju sanitka odviezla na pohotovosť do nemocnice v New Orleans.

Až konečne lekárovi v tejto nemocnici sa podarilo zistiť, v čom spočíva príčina Jessikynich zdravotných problémov.

Čo spôsobilo ťažké alergické reakcie

Lekár na pohotovosti sa jej opýtal, či v posledných týždňoch nemala obuté nejaké nové topánky, čo Jessica potvrdila.

Doktor jej vysvetlili, že jej nové kožené sandále jej spôsobili chemické popáleniny.

Ako uviedol, problém nie je typický len pre nejakú jednu konkrétnu značku kožených sandál.

Môže sa vyskytnúť pri akýchkoľvek kožených sandáloch ošetrovaných špecifickými chemikáliami, na ktoré sú mnohí ľudia silne alergickí, ak prídu do kontaktu s ich pokožkou.

Záver

Jessicine pľuzgiere boli natoľko závažné, že kvôli nim takmer prišla o nohy. Tie jej v poslednej chvíli zachránila správna diagnóza lekára na pohotovosti.

Preto, hlavne teraz v lete, ak si kúpite nové kožené topánky alebo sandále, dávajte si pozor, či sa u vás nevyvinie podobná reakcia.

Ak nedajbože áno, potom skoré rozpoznanie príčiny je veľmi dôležité. Môže vás doslova zachrániť pred vážnymi zdravotnými následkami.

Tiez sa Vam moze pacit