Krása a životný štýl, Prírodná medicína, Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Nikdy neignorujte týchto 6 alarmujúcich príznakov nedostatku draslíka v tele!

Draslík je nevyhnutný minerál pre správne fungovanie celého tela. Je rovnako dôležitý ako horčík, pričom sa na neho často zabúda.

Nízka hladina draslíka v tele môže vážne negatívne ovplyvniť mnohé telesné funkcie a naše celkové zdravie.

Je dôležitý napríklad pre správnu činnosť svalov, vrátane srdca. Až 98% draslíka sa nachádza priamo v bunkách. Preto aj malá zmena môže mať vážne následky na nervy, svaly a srdce.

Dnes si povieme o príznakoch, ktoré nasvedčujú tomu, že zrejme nášmu telu chýba draslík.

1. Zápcha

Nedostatok draslíka neovplyvňuje len nervy či svaly, ale máva účinok aj na naše trávenie. Najčastejšie sa to prejavuje zápchou, plynatosťou a kŕčmi.

Nízku hladinu draslíka je pomerne ťažké na základe tohto jedného príznaku, pretože problémy s trávením môžu súvisieť s množstvom ďalších ochorení.

Je preto nutné ho posudzovať spolu s ostatnými príznakmi.

2. Neustály pocit opuchnutia

Keď vášmu telu chýba draslík, má problémy aj s reguláciou sodíka, pretože draslík je protiváhou sodíka.

To potom môže viesť k zadržovaniu vody v tele a vzniku opuchov nôh, tváre a iných častiach organizmu.

3. Búšenie srdca

Ako sme už uviedli v úvode, nedostatok draslíka ovplyvňuje činnosť srdca, u ktorého môže spôsobiť búšenie alebo nepravidelný tlkot.

Dokonca má potenciál narušiť rytmické koordinované kontrakcie srdca kontrolované elektrickými impulzmi.

Dávajte si preto záležať na tom, aby vaša strava obsahovala dostatok draslíka. Výrazne tým znížite riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

4. Vysoký krvný tlak

Draslík je známy svojou schopnosťou vyvažovať účinky sodíka.

Je preto extrémne dôležité prijímať v strave dosť draslíka a to hlavne vtedy, keď zároveň konzumujete veľa soli obsahujúcej sodík.

Dobrým riešením sa ukázalo používať soľ, ktorá nie je len čistý chlorid sodný, ale zmes chloridu sodného a chloridu draselného. Takto človek konzumuje zároveň sodík aj draslík.

5. Celková únava

Celkový pocit únavy je ďalším príznakom nedostatku draslíka v tele. Vtedy sa človek necíti unavený z prepracovanosti alebo vysilenie, ale jednoducho bez zjavnej príčiny.

Aby telesne funkcie prebiehali správne, každá bunka v tele potrebuje draslík. Jeho nedostatok tak priamo ovplyvňuje činnosť každého orgánu.

Ak sa u vás vyskytuje takáto únava bez zjavnej príčiny, vyhľadajte lekára a nechajte si vyšetriť hladinu draslíka v krvi.

6. Znecitlivenie a mrnčanie v končatinách

Draslík výrazne vplýva na činnosť nervov.

Ak ho telá nemá dostatok, prejaviť sa to môže aj znecitlivením alebo mravčením v končekoch prstov na rukách alebo nohách.

Záver

Ako teda zabezpečiť telu dostatok draslíka? Najlepším spôsobom je konzumovať potraviny, ktoré sú naň bohaté.

Medzi takéto potraviny patria zemiaky, banány, biela fazuľa, sušené paradajky, kakao, ryžové a pšeničné otruby, melasa, spirulina, sušené marhule a broskyne, pistácie či ľanové semienka.

Zo živočíšnych potravín sú to ustrice, mušle, losos alebo dokonca aj taká slanina. Vo všeobecnosti však platí, že rastlinná strava je 2 až 3 krát bohatšia na draslík než živočíšna.

Tiez sa Vam moze pacit