Krása a životný štýl, Prírodná medicína

„Neodstrániteľné“ škvrny z oblečenia? prinášame vám 8 rád ako ich vyprať!

Poznáme to, sú škvrny a nečistoty, ktoré odolajú aj viacnásobnému vypraniu v práčke. Preto ale nemusíte svoje obľúbené kúsky nechávať ležať v skrini. Špinu od mastnoty, trávy aj červeného vína dokáže odstrániť sóda, ocot alebo napríklad mlieko. Pripravili sme pre vás 8 osvedčených rád, ako na to.

Univerzálne zásady pre čistenie

Škvrnu začnite čistiť čo najskôr. Bez ohľadu na zdroj zašpinenia je v prvom rade dôležitá rýchlosť. Ak zasiahnete skôr, než sa špina vsiakne do vlákien, máte skoro vyhraté.

Ihneď pri zašpinení utrite škvrnu aspoň obrúskom a poriadne vysušte. Škvrnu neroztierajte, ale nechajte do obrúska len nasať.

Často si so škvrnami poradia obyčajná mydlová voda, alebo špeciálne kúpeľ, do ktorej dajte bielizeň odmočiť na niekoľko hodín. Potom klasicky vyperte.
1. Škvrny od trávy vyčistíte jednoducho pomocou octu. Namočte zašpinené oblečenie do octovej kúpele – 3 lyžice octu na liter vody a nechajte pár hodín odmočiť. Potom stačí vyprať na štandardný prací program.
2. S mastnotou si poradí obyčajná sóda. Naneste ju len na škvrny, ktoré vopred namočte. Sódu nechajte pôsobiť ideálne cez noc.
3. Nečistoty od červeného vína dokáže odstrániť víno biele. Škvrnu rýchlo vysušte obrúskom a potom potrite bielym vínom a posypte trochou soli. Takto zašpinené oblečenie môžete vyvariť v mlieku, ktoré si s vínom tiež vie poradiť.
4. Škvrny od krvi vyčistíte pomocou peroxidu vodíka (3% roztok). Ten ale použite iba na biele alebo svetlé prádlo, pretože má bieliace účinky. Ďalšou alternatívou je zaschnutú krv namočiť a posoliť, potom odmočiť v octovej kúpeli.
5. Pot  dokáže niektoré oblečenie takmer zničiť. Chúlostivé sú najmä ľanové, plátené alebo jemné hodvábne materiály. Škvrny vzniknuté potením skúste odstrániť pomocou šťavy z citróna, ktorá je vhodná na biele i farebné prádlo. Do litra horúcej vody pridajte šťavu z min. jedného citróna, alebo 10 g kyseliny citrónovej v prášku. Nechajte hodinu odmočiť a potom vyperte.
6. Červený rúž je naozaj sexi, ale nie, keď ho máte na bielom golieri od blúzky. Vyčistiť ho môžete ľahko pomocou vlhčených detských obrúskov, ktoré majte v týchto prípadoch po ruke.
7. Škvrny od make-upu sú ďalším nepriateľom č. 1 dámskych blúzok. Určite zaberie čistenie sódou, alebo skúste netradičné penu na holenie, ktorá tiež dokáže divy.
8. Fľaky od atramentu patria medzi tie naozaj odolné. Vyčistiť ich môžete pomocou mlieka, octu alebo sódy. Potom vyperte za pomocou pracieho prášku v práčke.

Tiez sa Vam moze pacit