Zdravie a životospráva

Muži, by podľa vedcov, mali íst´ dvakrát do týždňa s kamarátmi na pivo, aby ostali zdraví

Nová štúdia Oxfordskej univerzity totiž ukázala, že vyraziť si s kamarátmi na pár pív nie je pre mužov obyčajnou zábavou, ale úplnou nevyhnutnosťou pre zdravý život.

Muži by podľa tejto štúdie naopak mali vyrážať von s kamarátmi aspoň dvakrát týždenne, aby zostali zdraví.

Pri štúdii, ktorej autorom je Robin Dunbar, psychológ a riaditeľ výskumnej skupiny SENRG (Social and Evolutionary Neuroscience Research Group) spadajúcej pod Oxfordskú univerzitu, bolo zistené, že muži sa musia dvakrát týždenne fyzicky stretnúť so štyrmi priateľmi, aby ich mužské priateľstvo bolo plnohodnotné a mohli využívať všetky jeho výhody.

Medzi tieto výhody silného priateľstva patrí napríklad silnejší imunitný systém, uvoľňovanie endorfínov, celkový úbytok úzkosti a podľa všetkého tiež väčšiu štedrosť.

Dunbar ide vo svojich záveroch až tak ďaleko, že mužom pri socializácii odporúča “niečo robiť” a hovorí, že nočné prechádzanie barov posilňuje zmysel pre tímovú prácu a kamarátstvo.

“Puto sa môže vytvoriť prostredníctvom širokého radu aktivít od tímových športov až po chlapské vtipkovanie, alebo keď jednoducho v piatok večer zájdete s priateľmi na pivo,” hovorí Dunbar.

Štúdia tiež uvádza, že väčšine mužov sa dostáva oveľa menej času stráveného s priateľmi, než vyžadujú. Jeden z troch mužov vo Veľkej Británii si nedokáže nájsť čas stretnúť sa s priateľmi aspoň raz týždenne a 40% mužov si môže dopriať “pánsku jazdu” len raz týždenne.

Dunbar hovorí, že napriek tomu, že muži trávia 20% svojho dňa interakcií s priateľmi prostredníctvom ďalších komunikačných prostriedkov, mali by sa na udržanie pevných priateľstiev viac stýkať osobne a zísť sa “na jedno” je dokonalým spôsobom, ako to dosiahnuť.

Takže tu to máte, páni. Jasná priepustka platná dvakrát týždenne a tiež príležitosť pre vaše drahé polovičky, aby si dopriali pár nerušených večerov!

zdroj: http://eurodenik.cz

Tiez sa Vam moze pacit