Zaujímavosti

MIMORIADNE: Vojaci a policajti v uliciach. Veľká noc, akú Slovensko ešte nezažilo!

Nariadenia bude štát striktne vyžadovať. Do ulíc vyšle vojakov a policajtov.

Tí budú kontrolovať ľudí a spisovať s nimi dotazníky. „Zabezpečíme poriadok tak, ako budeme najlepšie vedieť,“ dodal premiér Igor Matovič s tým, že tým, ktorí nariadenia porušia, hrozí pokuta až 1659 eur.

Veľká noc, akú Slovensko ešte nezažilo!

Vláda dnes rozhoduje o definitívnej podobe opatrení počas blížiacich sa sviatkov. Už teraz je jasné, že jedným z nich bude obmedzenie voľného pohybu. Kontrolovať to majú policajti a vojaci. Minister obrany Jaroslav Naď prehovoril o tom, ako to bude vyzerať v našich uliciach!

Obmedzenie pohybu bude platné od polnoci stredy 8. apríla, skončí sa v pondelok 13. apríla v noci minútu pred polnocou. Nevzťahuje sa cestu do zamestnania, cestu v nevyhnutných základných potrieb ako nákup potravín, liekov, zdravotníckych potrieb, drogérie, krmiva pre zvieratá a doplnenie pohonných hmôt. Nevzťahuje sa na cestu do zdravotníckeho zariadenia, za účelom neodkladného ošetrenia alebo sprevádzaním blízkej osoby. Nevzťahuje sa na pohyb v prírode v rámci okresu. Nevzťahuje sa na pohreb a o starostlivosť blízkej osoby.

Dôvod je podľa Igora Matoviča jasný. „Sa môže stať, že pôjdeme teraz vyšibať babičku, ale budúci rok už nebudeme mať koho šibať,“ varuje premiér.

Pohyb Slovákov budú kontrolovať policajti aj vojaci. Podľa premiéra Igora Matoviča budú ozbrojené zložky na kľúčových výpadovkách a križovatkách.
Minister obrany Jaroslav Naď. Pôjde o takzvané asistenčné úlohy ozbrojených síl v prospech policajného zboru. „My už doteraz sme mali vyčlenených takto 500 vojakov, teraz vyčleníme ďalších, keď bude polícia potrebovať posilniť nejaké kontroly v uliciach, atď.,“ povedal Naď.

Obmedzenie pohybu bude platné od polnoci stredy 8. apríla, skončí sa v pondelok 13. apríla v noci minútu pred polnocou. Zákaz vychádzania má výnimky.

Pobyt v prírode

Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na cestu do zamestnania, nákup pre seba či niekoho iného, cestu do zdravotníckeho zariadenia, pohyb v prírode v rámci okresu, nákup potravín, liekov, zdravotníckych potrieb, drogérie, krmiva pre zvieratá a doplnenie pohonných hmôt. Ak však chce niekto odísť na chalupu v prírode v inom meste, nemôže.

„Cieľom týchto opatrení nie je obmedzovať, ale chrániť životy. Ide o to, aby sme našim starým rodičom nepriniesli neželaný darček. Je to ochrana verejného zdravia,“ povedal premiér Igor Matovič.

Zákaz zhromažďovania osôb

Ani v prírode sa však žiadne veľké party konať nebudú. Vláda prijala zákaz zhromažďovania viacerých osôb s výnimkou členov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. „Ak by to bolo o tom, že necestujeme po Slovensku, ale spravíme si piknik na Železnej studničke, asi by sme nesplnili cieľ,“ povedal premiér.

 

Tiez sa Vam moze pacit