Zdravé recepty, Zdravie a životospráva

Ak máte doma panvicu s týmto označením, ihneď ju vyhoďte.

Môžem vás poprosiť o jednu malú láskavosť?

Choďte do vašej kuchyne a skontrolujte si panvice. Ak na niektorej z nich sa nachádza označenie PFAS, hneď sa takejto panvice radšej zbavte.

V uvedenej panvici nikdy nepečte mäso, nevyprážajte hranolky, ani nepripravujte palacinky či iné pokrmy.

Výrobcovia tvrdia, že tento druh panvíc je schopný zabezpečiť, aby sa jedlo na ne nelepilo alebo nepripálilo.

V čom je problém PFAS panvíc

PFAS znamená Perfluórované akrylované substancie.

Mali by ste vedieť, že v súčasnosti vyše 200 popredných vedcov sa vyjadrilo, že riad a obaly s týmto druhom povrchu môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie vás a vašej rodiny.

Títo vedci podpísali takzvaný „Madridský dokument“, v ktorom spoločne varujú spotrebiteľov o tom, ako sú znepokojení v súčasnosti tak rozšíreným každodenným používaním týchto perfluórakrylových zlúčenín.

Predmetné zlúčeniny sa nepoužívajú len na panvice, ale napríklad aj pri výrobe plechových kontajnerov na potraviny (napríklad pre použitie v reštauráciách alebo zariadeniach rýchleho občerstvenia).

Ich spoločnou charakteristikou je, že majú povrch, na ktorý sa jedlo nelepí, ani naspodku neprihorieva.

Súčasné štúdie o PFAS

Jedna súčasná štúdia vykonaná na zvieratách zistila, že isté druhy PFAS vedú k narúšaniu endokrinného a imunitného systému, otrave pečene a spomaleniu metabolizmu.

Najhoršie na týchto zlúčeninách je však to, že sa nenachádzajú iba v potravinách, ktoré sa skladujú alebo varia v uvedenom nádobí.

Počas tepelnej úpravy totiž dochádza aj k ich uvoľňovaniu do ovzdušia a potom zo vzduchu sa dostávajú do vody, pôdy a celého životného prostredia.

Preto mnohí vedci a medicínski experti žiadajú výrobcov na celom svete, aby prestali používať chemikálie zo skupiny PFAS, keďže dnes už existujú oveľa bezpečnejšie alternatívy materiálov, na ktoré sa jedlo nelepí.

Záver

Na záver vám ponúkame veľmi užitočné a jednoduché odporúčanie:

Ak uvidíte na vašich panviciach alebo inom kuchynskom nádobí spomínané označenie PFAS, radšej sa ich rýchlo zbavte.

Dúfame, že bol pre vás tento článok užitočný, a že dôležité informácie z neho budete zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi, na ktorých zdraví vám záleží.

Tiez sa Vam moze pacit